Inspirace skutečnými příběhy: začtěte se a vyběhněte i vy

aktualizováno 
Inspirujte se lidmi kolem vás, jedenácti příběhy, které začaly téměř pokaždé nenávistí k běhu a končí vždy stejně, láskou k původně proklínanému sportu.

Hvězdy RUNGO.cz | foto: koláž iDNES.cz

Dáváme si cíle, inspirujeme se, děláme to všichni. Číst rozhovory s největšími sportovními osobnostmi je fajn, ale jsou to opravdu právě ony, kdo nás skutečně inspiruje? Ztotožnit se spíše dokážeme s někým, kdo je jako my. Kamarád, spolužačka, syn známé, obyčejní lidé, kteří však dokázali, po čem sami toužíme.

Proto vám na našem webu od samého začátku jeho vzniku přinášíme příběhy běžců kolem nás. Do dneška jich bylo dvaadvacet. Dvaadvacet začátků, dvaadvacet důvodů, proč začít běhat. Přečtěte si o prvních jedenácti.

Zadek koulařky

Protáhnutí se před během nesmí scházet.

Lucii Pecinovou k běhu přivedl zadek koulařky, jediný větší, než byl její vlastní. Běh jí proporce srovnal a ona u něj zůstala. Přestože postupně propadala i jiným sportům, běh zůstal. Začala se mu věnovat víc a nyní dosahuje v regionálních závodech stupňů vítězů.

Dlužím Šumavě

Na trati je Pavel Duchan bojovník.

Pavla Duchana, naši druhou hvězdu RUNGO.cz, inspiroval k běhu kamarád. Jeho běžeckým snem se stala trasa, kterou se svou přítelkyní chůzí nedokončil kvůli puchýřům. Z přítelkyně se stala manželka a matka, z Pavla otec, a tak zatím zůstalo u snu. Na Šumavu se však vrátí, dluží jí to a trasu uběhne.

Úhlavní nepřítel sport

Do třicítky byl sport jeho úhlavní nepřítel. Dnes Roman Němec pravidelně běhá a může za to geocaching, který jej úplně pohltil. Aby našel pokladů co nejvíce a nezničil přitom ženu a děti, občas někam popoběhl, zalogoval se a zase se vrátil k rodině. Dnes běhá již šestým rokem, účastní se závodů a potkáváme ho na RUNGO.cz výbězích v Brně. Jako kapitán dovedl čtenářský RUNGO tým k zlaté medaili na prvním ročníku Vltava Runu.

Vzrušení beze strachu

Na Ponitrianské stovce Štěpán dokázal, že se nevzdává.

„Sedm a půl tisíce metrů jsme si dali jako malinu,“ řekli kamarádi Štěpánu Koskovi. Za rok stál na startu s nimi a dokončil totálně vyčerpán. Kdo by se byl nadál, že se za nějakou dobu rozběhá tak, že zdolá ultramaraton a umístí se na čtvrtém místě. „Kdykoliv začnu běžet, probudí se ve mně něco neobyčejně čilého, vytrvalého a soutěživého, něco, co jsem u všech ostatních sportů marně hledal: vzrušení beze strachu,“ svěřuje se Štěpán z Jablonné nad Orlicí.

Už nejsem protiva s břichem

Běhat může opravdu každý a nic k tomu nepotřebuje. Důkazem je Pavel, který...

Pavel Klásek potřeboval jednoduše shodit břicho. Běh ho ale začal bavit a doma si začali pochvalovat, že není tak protivný. Manželka jej dlouho pouze podporovala. Loni v létě se zranil a musel s během na čas přestat. Když byl konečně v pořádku a směl začít téměř od píky znovu, rozběhla se s ním i manželka. Všechno zlé je pro něco dobré.

Býval jsem tlustý chlapec

Radost z běhu ve dvou

Tomáš Kašpar začal objevovat kouzlo žen a coby tlustý chlapec s akné mnoho šancí neměl. Začal běhat, jenže pak přišlo zranění a on se na to vykašlal. Tlustý chlapec byl zpět. Zlom přišel, když se z hecu přihlásil na We Run Prague 2012. Nejenže si začal dávat cíle, ale spolu s partnerkou Zuzkou se do toho obuli pořádně. Ona coby astmatička začala dávat přednost posilovně a vzhlédla v bodyfitness. Tomáše to nenechalo chladným a začal s crossfitem, oba pak s celkovým zdravým životním stylem. Nadále běhají, i když méně. Tomáš se stal mistrem přes kaše a vedou spolu úspěšný blog.

Patoložka s endorfiny

Běhu propadla Stázka loni v srpnu.

Až se jednou zakecáte se sympatickou běžkyní, vězte, že vás může obdarovat pozoruhodnými historkami z práce. Patoložka Anastázie Bartoňová ostatně nejraději běhá z práce přes Krčák, Braník a podél Vltavy do centra. Někdy běhá sama, jindy s kolegou. „Někdy to vesele prokecáme, někdy mlčíme a přemýšlíme. Pokaždé je to jiné a pokaždé skvělé. Není lepší tečka za náročným pracovním dnem v nemocnici,“ říká Stázka.

Navzdory zimomřivosti

Běhá s úsměvem, pro radost. Ale chystá se i na závody.

Monika Kollarczyková je zimomřivý typ. Když na podzim zahálela, vyzval ji kamarád k běhu. Říkala si, zda je normální, začít v tomto počasí, vůbec nechápala, jak někdo může běhat v zimě. První dva listopadové pokusy ji vystřelily vstříc již uběhanému prosinci a běhá do dnes.

Ve škole jsem u běhu švindloval

Radost z pohybu, vyčistím si hlavu, vyjmenovává Radek Čada benefity běhání.

Radek Čada, jako mnoho dalších, běh ze začátku nesnášel. V rámci třech školních kilometrů dokonce švindloval. Nakonec se k němu dostal oklikou zpátky, přes své milované kolo. V roce 2010 ho doplňkově zařadil do tréninku v rámci své cyklistické přípravy. Pak si začal při běhání čistit hlavu.

Chci motivovat ostatní

Na maraton se chce vydat. jen když bude připraven na dobrý čas.

Ondřeje Bubníka poznáte hned. Vyběhaná postava a úsměv, který nesundá snad ani zubař, plus pětiprsťáky na nohou. Začátky byly pozvolné, jak to většinou i bývá, ale pokračování je ohromné. Běhá celá rodina, jeho dcery chodí pravidelně sbírat medaile na RUNGO.cz závody a Ondra se svou ženou pod naší vlajkou rozběhávají celý Kolín, kde žijí. Rád inspiruje ostatní, a pokud inspiraci hledáte, u něj to opravdu funguje. Směle na kolínské výběhy, ptejte se po Ondrovi.

Běh bolel

Jakub Szabo

Jakuba Szabo běh nebavil, bolel ho. Vyzkoušel různé sporty, ale nakonec zapracovala mužská ješitnost. Běhat totiž začala jeho manželka. Začal tedy klusat s ní. Pořád to bolelo, ale nedovolil si nevydržet, což způsobilo, že tělo si zvyklo, přišel progres a s ním to začalo Jakuba i bavit. Časem se pak přihlásil a byl vybrán do čtenářského RUNGO týmu na Vltava Run, se kterým si doběhl pro první místo.

Jaké byly vaše běžecké začátky, kdo vás inspiroval? Nebo vám snad pomohlo rozběhat se RUNGO.cz? Napište nám svůj příběh na adresu magdalena.ondrasova@rungo.cz.

Autoři: ,

Nejčtenější

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Další z rubriky

Vyhýbáte se mléku či lepku? Možná nemáte alergii, jen podléháte módě

Ilustrační snímek

Uspořádat večeři s přáteli může být dnes docela oříšek. Někdo nejí lepek, jiný cukr a další laktózu. Diety s vyloučením...

Mají houby opravdu léčivé účinky? Sedm otázek pro odborníky na výživu

Asijské houby enoki, shimeji a hlíva

Tisíciletá čínská medicína mnohé houby používala jako léčivo. Některé se doporučovaly mužům jako afrodiziakum. Jiné...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Snažím se být pozitivní, lidé pak chtějí bojovat, říká onkolog

Profesor Marek Svoboda, ředitel Masarykova onkologického ústavu v Brně

Onkolog Marek Svoboda se snaží u svých pacientů porazit zákeřnou chorobu, ale věnuje se i genetice nádorů, která dokáže...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz