Ona

TEST: Nemáte rádi čelovky? Vyzkoušejte ruční svítilnu Nathan Zephyr | foto: Vít Kněžínek, Rungo.cz

TEST: Nemáte rádi čelovky? Vyzkoušejte ruční svítilnu Nathan Zephyr

  • 12
Hledáte pro své noční běhání silný zdroj světla, ale čelovky vás přivádějí k šílenství? Řešením může být svítilna Nathan Zephyr Fire 300.

Při sportovním použití se standardně používají tři typy svítilen a každý z nich má své výhody i nevýhody. Prvním typem jsou čelové svítilny neboli čelovky. Ty jsou bezesporu nejrozšířenější a jejich hlavní výhodou je široká nabídka modelů od těch základních se slabým světelným proudem až po špičkové přístroje s inteligentním svícením, které reaguje na intenzitu okolního světla. Nevýhodou je nutnost pevného stažení kolem hlavy, aby čelovka při běhu neposkakovala.

Druhou variantu představují svítilny umístěné kolem pasu. Jejich velkou výhodou je nasvětlení terénu pod jiným úhlem, což oceníte zejména v mlze. Nevýhodu naopak představuje velmi špatná dostupnost, tento typ světel vyrábí pouze několik málo značek. I z toho důvodů používá množství běžců při nočních závodech dvě čelovky a jednu si dává právě kolem pasu. Pozor je třeba dát na správné nošení, při špatně zvoleném utažení může popruh kolem pasu nepříjemně tlačit a negativně ovlivňovat dýchání.

Třetí a poslední variantou jsou svítilny do ruky. Ty rovněž nepatří mezi nejrozšířenější, ale nabízí podobné výhody jako svítilny umístěné u pasu. Se světlem v ruce můžete terén nasvítit z lepšího úhlu a vyhnete se oslňování, které způsobují čelovky při běhu v mlze. Zásadní výhodou je i snadné směrování světelného kuželu přesně tam, kam je potřeba. Nevýhodou je v tomto případě asymetrická zátěž, která vás může při běhu lehce rozhodit. Většina běžců ale v noci nenaběhá zdaleka tak vysoký počet kilometrů, aby tento problém musela řešit.

Nathan Zephyr Fire 300

Právě do této třetí kategorie spadá i ruční svítilna Nathan Zephyr Fire 300, která je dost možná první svého druhu na českém trhu. Pojďme se podívat na to, jak se s ní běhá.

Fotogalerie

Co vás u ruční svítilny napadne jako první? Pravděpodobně že běh s s ní musí být strašlivě nepohodlný. Ve skutečnosti to ale není ani zdaleka tak špatné. Svou roli u Zephyru hraje velmi nízká hmotnost (117 gramů včetně baterie) a především textilní poutko, které je k tělu svítilny připnuté.

Díky němu připevníte svítilnu pevně k dlani a nemusíte jí vůbec svírat prsty. Poutko je klasicky nastavitelné a mělo by bez potíží sedět na dámské i pánské ruce. Pro konstrukci poutka je použit jemný materiál, který dobře dýchá a nikde nedře ani netlačí.

Nathan Zephyr Fire 300 hand Torch

běžecká ruční svítilna

hmotnost: 118 g

výkon: 125/308 lumenů

voděodolnost: IPX4

výdrž baterie: 5 hod

nabíjení: USB

cena: 1799 korun

klady:

  • díky textilnímu poutku se svítilna velmi příjemně drží
  • přítomnost bezpečnostního červeného světla a poplašného alarmu
  • nízká hmotnost a solidní světelný výkon

zápory:

  • vyšší pořizovací cena
  • nehodí se pro pravidelné noční běžce - hrozí riziko vzniku dysbalance

Abyste při běhu nemuseli krkolomně kroutit zápěstím, je tělo svítilny zahnuté pod úhlem 24 stupňů, takže paprsek světla dopadá při přirozeném držení pár metrů před vaše nohy. Tedy přesně tam, kde světlo potřebujete nejvíce.

Samozřejmostí je i voděodolná konstrukce s certifikací IPX4, díky níž můžete Zephyr používat i v lehkém dešti. Svítilna se nabíjí pomocí USB kabelu a na nejvyšší intenzitu (125 lumenů) vydrží Zephyr svítit solidních pět hodin. K dispozici je i takzvaný sprint mód, který vám jednou za minutu dovolí zvýšit intenzitu světla až na 308 lumenů. Tento režim je však z časově omezen na třicet vteřin, po jejichž uplynutí se svítilna automaticky ztlumí.

Použitý akumulátor je zabudovaný v plastovém šasí, což na jednu stranu umožňuje dosažení ještě co nejnižší hmotnosti, ale stinnou stránkou tohoto řešení je nemožnost zdroj energie vyměnit v momentě, kdy začne ztrácet kapacitu.

Bezpečnostní opatření

V Nathanu nezapomínají ani na bezpečnost, proto nechybí ani režim blikání a především zadní červená LED dioda, která se automaticky rozbliká, kdykoliv svítilnu spustíte. Zadní červené světlo je velmi intenzivní a bude se hodit zejména při nočním běhu po silnici nebo cyklostezce.

Poslední zajímavostí je poplašný alarm. Ten se spouští samostatným tlačítkem, které je umístěno hned pod ukazováčkem. Zvuk alarmu je pořádně hlasitý a může sloužit například jako psychická podpora pro osamocené běhání neosvětleným parkem.

Celkové shrnutí

Ve výsledku je Nathan Zephyr Fire zajímavá svítilna, která představuje plnohodnotnou alternativu ke klasickým čelovkám. Kvůli nižšímu výkonu Zephyr využijete především pro běh po zpevněných cestách, ale ani občasný přeběh po horším terénu nebude díky sprint módu problém.

V ruce se svítilna drží velmi pohodlně a nemusíte se bát, že by vám překážela. Přesto bych ale tento typ osvětlení nedoporučoval běžcům, kteří v noci naběhají velké množství kilometrů. Celková hmotnost Zephyru je sice příjemně nízká, ale i tak může při dlouhodobém používání způsobovat lehkou dysbalanci a rozhození běžeckého stylu.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes třicet párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které v letošním roce pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. Chcete-li se Vítka zeptat na jakékoliv téma související s běháním a aktivním způsobem života obecně, navštivte naši poradnu.