Ona
Roztroušená skleróza postihuje nejčastěji mladé lidi do 30 let (ilustrační snímek)

Roztroušená skleróza postihuje nejčastěji mladé lidi do 30 let (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Roztroušená skleróza se nedá vyléčit, ale je léčitelná, řekla lékařka

  • 20
Obvykle začíná velmi nenápadně. Najednou nepohnete rukou, zničehonic se vám začnou podlamovat nohy, vidíte dvojmo nebo nezaostříte. Pak následuje šok, když zjistíte, že máte roztroušenou sklerózu a máte pocit, že je konec světa. "Ale například i ženy s tímto onemocněním mohou mít děti," řekla v on-line rozhovoru neuroložka Jana Veselková.

"Pokud neurolog shledá aktuální stav pacientky s roztroušenou sklerózou stabilizovaným, může tato žena plánovat těhotenství," dodala.

Roztroušená skleróza je nemoc, která se nedá vyléčit, přesto je léčitelná. "Důležité je dodržet dietu s omezením cukrů během léčby vysokými dávkami kortikoidů. Dále dbát na zvýšený příjem vitamínů zejména v rizikových obdobích pro virózy. Jinak platí známá doporučení vyvážené stravy," radí lékařka.

Odpovědi lékařky najdete ZDE

Roztroušená skleróza je nejčastější chronické neurologické onemocnění, kterým je v Česku postiženo přibližně 10 tisíc lidí. Onemocnění zasahující centrální nervový systém postihuje nejčastěji mladé lidi do 30 let.

MUDr. Jana Veselková

MUDr. Jana Veselková

Vystudovala Lékařskou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci. V roce 2009 získala atestační zkoušku z neurologie. Účastnila se několika seminářů a stáží u nás i v zahraničí věnovaných diagnostice a terapii roztroušené sklerózy. Nyní pracuje na Neurologickém oddělení Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně jako vedoucí lékař oddělení žen a také jako lékař Centra pro diagnostiku a léčbu roztroušené sklerózy (MS centrum).

Roztroušená je proto, že v centrální nervové soustavě vznikají roztroušená ložiska (plaky) o velikosti několika milimetrů až centimetrů, která jsou rozeseta v bílé hmotě mozku a míchy. V těchto ložiscích dochází k rozpadu obalů nervových vláken. Poškozená vlákna pak nejsou schopna přenosu vzruchu: proto se ruka přestane hýbat, oko správně nezaostří, močový měchýř nepracuje tak, jak má.

Průběh choroby je individuální. Někdo má jen zdánlivě "lehké" příznaky, takže poruchy hybnosti nebo řeči, špatné vidění či poruchy svěračů vždy za nějakou dobu odezní. U jiných pacientů ovšem nemoc přichází rychle a mnohdy zanechává trvalé následky.

Stejně jako u podobných zákeřných chorob proto platí: čím dříve půjdete za specialistou, tím více nervových vláken se podaří zachránit. Léčba musí být započata co nejdříve, aby se předešlo nevratným změnám na nervovém systému.