Ona

Zázračné uzdravení jsem nezažil, řekl v Rozstřelu onkolog Pavel Klener

  • 301
Psychosomatickou i alternativní medicínu onkolog Pavel Klener nezavrhuje, ale odsuzuje šarlatány, kteří z pacientů tahají peníze, i když vědí, že jim nepomáhají. „Zázračné uzdravení jsem nezažil,“ uvedl v Rozstřelu a dodal, že jen u dvou pacientů se rakovinové bujení nečekaně zastavilo.

Alternativní léčba je podle onkologa na místě buď jako podpůrná léčba k chemoterapii či biologické (cílené) léčbě, anebo v situaci, kdy už si medicína neví rady. Léčitele rozdělil do tří skupin. „Největší počet tvoří šarlatáni, kteří vědí, že pacientovi dávají něco, co mu nepomůže, ale dělají to ze spekulativních důvodů, protože od nich dostanou značné sumy peněz,“ uvedl.

Další skupinou jsou lidé, kteří o sobě tvrdí, že jsou přírodou nebo bohem nadaní. Jejich přesvědčení už podle lékaře hraničí s psychickou poruchou a je s podivem, že jim lidé uvěří.

Prospěšnou kategorií jsou podle Klenera léčitelé, kteří se snaží s lékařem spolupracovat. „Nabízejí čaje, mechanické metody a mohou pacientům prospět, protože zlepší subjektivní pocit pacienta a nezakazují klasickou léčbu,“ uvedl lékař.

Onkolog Pavel Klener byl dokumentem Obchod se zdravím otřesen. Alternativní léčbou se zabývá mnoho let a praktiky v psychosomatickém institutu Aktip byly podle něj vyvrcholením všech bizarních metod nabízených občanům. „Udivilo mě, že řada aktérů má vysokoškolské vzdělání,“ uvedl v Rozstřelu a dodal, že takové jednání nepovažuje za etické.

Až třetině nádorového bujení lze předejít

Diagnózu rakovina si v životě vyslechne každý třetí obyvatel Česka. Strašáka, který kdysi znamenal téměř jistou smrt, se dnes daří úspěšně léčit. I tak se pacienti často obrací na alternativní léčitele a doufají, že jim pomohou. Proč je taková léčba nebezpečná, sledujte Rozstřel.

Rakovina není jen jedna nemoc, ale celá skupina chorob, jejichž společným znakem je nekontrolovatelný růst zhoubných buněk. Jen v České republice ročně onemocní rakovinou až 80 tisíc lidí. 

V boji s nádorovými onemocněními je podle odborníků důležitá hlavně včasná diagnóza, ale také prevence. Až třetině nádorových onemocnění lze podle lékařů předcházet změnou životního stylu.

Riziko rakoviny totiž kromě dědičných dispozic zvyšuje hlavně špatné stravování, kouření, alkohol, nedostatek pohybu a dlouhodobý stres.

I když lidí s rakovinou přibývá, úspěšnost léčby se neustále zvyšuje. Přesto, jak ukázal nedávný dokument České televize nazvaný „Obchod se zdravím“, lidé jsou ochotni utratit nemalé peníze za pochybné praktiky alternativních léčitelů.  

Celý rozhovor s onkologem Klenerem si můžete pustit zde: