Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 23. května 2022 Vladimír

Na dětskou obezitu máme dnes efektivní léčbu, injekce, říká odborník

Rozstřel   15:00aktualizováno  27. ledna 12:30
V Česku se počet morbidně obézních dětí blíží ke 40 tisícům a může za to také koronavirová pandemie. „Klíčovým faktorem, který hraje roli v prevenci, je hmotnost matky při početí,“ řekl v pořadu Rozstřel obezitolog Zlatko Marinov z Dětské obezitologické ambulance Fakultní nemocnice Motol.

Co je obezita, co nadváha?
Důležité je zdravotní hledisko. Nadváha je zmnožení tukové tkáně, které nevede ke změně zdravotního stavu jedince. Obezita je nemoc, které vede ke změně zdravotního stavu. U dospělých se řídíme indexem BMI – do 25 mluvíme o nadváze, od 30 o obezitě, ale samozřejmě i mezi lidmi s nadváhou mohou být obézní pacienti.

Jde rozeznat obézní od člověka s nadváhou už na ulici?
Dospělý venku schová nadváhu za tričko, ale nahý před zrcadlem ji neutají. Obezitu na ulici pod kabát neschováte, je vidět na dálku. Něco jiného jsou děti, těch s nadváhou si na ulici ani nemusíme všimnout. Monstrózně obézní děti vypadají o 10 až 15 let starší a jejich nemoc od pohledu nerozpozná ani odborník. Ale je jasné, že je něco divně, když na půlroční dítě kupujete oblečení pro 18 měsíční. Už takhle malé dítě totiž může trpět monstrózní obezitou. V Česku se počet takových dětí blíží ke 40 tisícům.

Neplatí, že kojenci vypijí jen tolik mléka, kolik potřebují?
Pro 20 procent dětí toto pravidlo platit nemusí, pak je třeba jim mléko dávkovat.

Jak s hmotností u dětí zahýbala karanténa a lockdowny?
Všude ve světě včetně Česka „ztěžkla“ populace v průměru o čtyři kilogramy, u dětí jsme zaznamenali skokový nárůst o 10–15 kilogramů. Z 16 procent dětí s obezitou máme 20 procent, z 20 procent s nadváhou máme 25 procent.

Co je tou hlavní příčinou, že roste počet obézních dětí?
Souhra genů vystavená vnějšímu obezitogennímu prostředí, které se na rozdíl od genů radikálně mění. Už jen dětská sedačka, plenka, přilba…

Kvůli přilbě dítě přibírá?
Přehnaný strach rodičů o to, aby se něco nestalo, brání dítěti se v určitém věku pohybově rozvíjet. Příklad: aby se dítě jednou nezabilo pádem, musí napřed spadnout ze židličky…

Jak podstatný je životní styl rodiny, v níž dítě vyrůstá?
Děti jsou zrcadlem rodiny, její genetiky a životního stylu – to je stále klíčové. Ptáte se na příčinu obezity? U dospělých se rozvíjí v kulturách a společenstvech, kde dojde k rozpojení energetického příjmu od výdeje. Dřív se moc dělalo a pak se málo jedlo, dnes se naopak hodně jí a málo fyzicky dělá. U dětí začalo platit totéž v době, kdy došlo k rozpojení mezi učením a prací. Dřív se učilo během práce, teď si k učení musí sednout.

Jakou radu máte pro rodiče obézních dětí?
Jeden za všechny všichni za jednoho. Nemůžu chtít cokoliv jen po dítěti, anebo jen po rodičích. Přestavět obezitogenní rodinné prostředí na antiobezitogenní je většinou klíčové.

Jak vypadá antiobezitogenní prostředí?
Je pochopitelně kulturně podmíněné místem, časem, prostorem, ale existují základní principy, jak ho nastavit. Jsou notoricky známá pravidla zdravého životního stylu, ale málokdo je umí praktikovat. Zlatý grál je udělat z pravidel rutinu, ale ta vyžaduje tři týdny až tři měsíce zvykání si na nový režim. Rodina i dítě musí tu rutinu přijmout jako niternou část svého života, musí být připraveni trpět. K redukci váhy je třeba trpět a jestli vám někdo slíbí, že to nebude bolet, tak je to lež. Jen musíme najít akceptovatelné utrpení. A musím říct, že pak všichni rodiče a děti trpí s láskou.

Poradíte nějaká konkrétní pravidla zdravého životního stylu?
Jídelníček na pěti prstech – tedy pro děti v růstu platí, že jedí pětkrát denně. Podle aktivity dítěte buď porce přidáváme, nebo zmenšujeme. Další pravidla: bez snídaně se nejde z domu, pití je voda, ne cukřenka, sladkosti jen od pátku odpoledne do pondělí, a to pro všechny členy rodiny bez výjimky. V neposlední řadě je důležitý pohyb pro radost. Královnou pohybu je chůze, králem běh, proboha, nechtějte ze svých dětí mít krále! Jsem nepřítel sportu, procházky stačí – říkám venčení štěňat – denně bychom měli s dítětem nachodit 4 kilometry.

Pokud s nadváhou bojuje adolescent, který na rodiče nedá, co s ním?
Jestli chcete na svém něco změnit, musíte se věnovat jeho kamarádovi. Přemluvte například kamarádku vaší dcery, aby s ní chodila na procházky. Případně je třeba takové dítě vzít za odborníkem. Rodič nemá právo cokoliv mu nařizovat, protože podle adolescenta selhal a nemá mu co nakazovat.

Máte doma tlouštíka? Řekněte mu to chytře a začněte hubnout s ním

Co s mladšími dětmi, které se nechtějí vzdát sladkostí?
Stačí zavést pravidlo: o víkendu můžeš. Od 12 let pak můžete nabídnout, že sladkosti, které o víkendu může sníst, vám odprodá za něco na sebe, nikoliv do sebe. Do 12 let například funguje, když dítěti definitivně místo sladkého pití nabídnete vodu. Po třech týdnech jim sladká limonáda vůbec nebude chutnat.

Kdy má jít už rodič s dítětem za odborníkem?
Ve chvíli, kdy si přiznáte, že jste to nezvládla. Lepší řešit dva kilogramy nadváhy, které zvládneme za dva měsíce, než za dva roky 20 kg obezity, s nimiž se budeme trápit.

Jaký krok je nejdůležitější při prevenci obezity?
Hmotnost matky při početí. Když je matka obézní, má dítě čtyřnásobnou pravděpodobnost, že bude obézní, když nadváhu, tak je dvakrát větší, když oba rodiče tak se pravděpodobnost zvyšuje šestkrát.

Kalkulačka BMI a ABSI

Jak velkým pomocníkem při redukci hmotnosti jsou dietní jídla?
Ta jsou v obezitologii mýtus. Vždycky rozhoduje kolik, pak dlouho nic… pak kolik… a možná kdy, až pak na závěr je důležité co.

Proč se nedaří zastavit růst obezity ve společnosti?
Je levnější obézní léčit, než zařídit, aby obézními nestali. Obézním píchneme dnes injekce a začnou hubnout. Tato léčba je velmi efektivní, ale je trvalý výsledek docílíme jen v případě, že bude spojena s následnou změnou obezitogenního. Jde o biologickou léčba bez vedlejších účinků, kdy tělo přijímá jen tolik, kolik potřebuje a neukládá si do zásob. Ale stojí to peníze, jenže nemáme klienty, kteří by se na léčbě chtěli finančně podílet. Rodiče si neuvědomují, že jeden kilogram nadváhy dítěte je stojí dva až tři tisíce korun, za jídlo, které museli nakoupit. Kolik stála nadváha, tolik musí stát léčba. Umíme to stáhnout na polovičku, ale rodina musí mít potenciál aspoň polovičku do léčby vrátit. Pokud rodiče nechtějí, tak dítě nemá šanci.

Situace není dobrá a nebyla ani před samotnou pandemií. Data z roku 2019 ukazují, že s nadváhou či obezitou bojovalo v České republice každé páté dítě ve věku mezi jedenácti a patnácti lety, meziročně navíc dětí s nadměrnou hmotností přibývá. I dětští pediatři potvrzují, že v praxi se u dětí s kily navíc za poslední dva roky setkávají často.

Hrozí cukrovka i vysoký krevní tlak

Obezita je dlouhodobým zdravotním problémem desítky let. Společně s nadváhou patří mezi civilizační choroby, které zhoršují prognózu mnoha onemocnění, včetně covidu-19. Obecně totiž rozvíjí metabolický syndrom, tedy vysoký krevní tlak či diabetes 2. typu.

U dětí se obezita pojí i s dalšími riziky: přechod obezity do dospělého věku, vadné držení těla, poruchy pohybového aparátu či kardiovaskulární onemocnění, zejména vysoký krevní tlak. Výjimečné nejsou ani komplikace spojené se srdcem či klouby.

Autor:
  • Nejčtenější

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Po seskoku s padákem zůstala ochrnutá, nyní odešla přehlídku prádla

Dnes devětadvacetiletá Emma Carey v roce 2013 odcestovala z Austrálie do Evropy na plánovanou dovolenou. Tehdy se ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pětinásobná matka sdílela devítitýdenní proměnu po porodu dvojčat

Dvaatřicetiletá Chontel Duncanová ukázala světu, že i po pátém dítěti může mít žena skvělou postavu bez pomoci...

Blanka zhubla 40 kilogramů. Teď si místo XL kupuji velikost XS, říká

Mladé mamince Blance osud nadělil postavu „krev a mlíko“, časem však nabrala tak, že si v každém oblečení připadala...

Radka roky tajila mezerník. Ve Vysněné kráse získala zuby i mladší obličej

Na prahu padesátky se rozhodla vydat za vysněnou krásou a příjemným úsměvem. Radka se trápila desítky let pro vytržené...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

  • Další z rubriky

Deset potravin, které vás zbaví nepříjemného nadýmání

Nadýmání dokáže jednou za čas potrápit téměř každého. Pokud se s ním potýkáte opakovaně, je na místě zkusit úpravu...

Blanka zhubla 40 kilogramů. Teď si místo XL kupuji velikost XS, říká

Mladé mamince Blance osud nadělil postavu „krev a mlíko“, časem však nabrala tak, že si v každém oblečení připadala...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Obézní lidé v kleštích. Zdraví jim podlamuje tuk, na duši útočí fatfobie

Hodnotit člověka podle toho, jestli má útlý pas nebo prostorově výrazné proporce, se sice nesluší, ovšem to ještě...

Muž se narodil bez čelisti, po letech trápení konečně našel lásku

Jednačtyřicetiletý Joseph Williams se narodil bez spodní čelisti. Nikdy nemohl normálně jíst, mluvit ani dýchat....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

Jelínek z Luneticu byl u smrtelné nehody, po koncertě srazil na dálnici muže

V sobotu vystoupili Lunetic na koncertě Leoše Mareše. Když se zpěvák skupiny Václav Jelínek (43) vracel domů do...

Hrušínského dcera se svlékla pro Playboy. Manžela to překvapilo, říká

Pro nové číslo Playboye se svlékla a nafotila sexy snímky Kristýna Hrušínská (37). Dcera Jana Hrušínského a Miluše...

Ukrajinci dostali západní superhoufnice M777. Do akce šla i Bohdana

Ať už si dělostřelectvo v dávných dobách vysloužilo titul královny či krále bojiště, ukazuje se i v jednadvacátém...

Po seskoku s padákem zůstala ochrnutá, nyní odešla přehlídku prádla

Dnes devětadvacetiletá Emma Carey v roce 2013 odcestovala z Austrálie do Evropy na plánovanou dovolenou. Tehdy se ve...