Šíří se terorismus náctiletých, hledají se na internetu, říká odbornice

Extremistické organizace míří na sociálních sítích na děti a dospívající, varuje Barbora Vegrichtová, která působila dlouhé roky u policie a nyní je bezpečnostní konzultantkou. Rodiče by podle ní neměli situaci podceňovat.

Barbora Vegrichtová, odbornice na extremismus a terorismus | foto: archiv Barbory Vegrichtové

Tematiku radikalizace přibližuje mezinárodní soubor Farma v jeskyni, která v pražském Centru moderního umění DOX v polovině června představí projekt s názvem Commander. V čem je projekt unikátní?
Autor projektu Viliam Dočolomanský se inspiroval skutečným případem, který se odehrál v Estonsku v roce 2020, kdy mladý chlapec založil na internetu neonacistickou buňku a radikalizoval své vrstevníky. Projekt Commander je v České republice skutečně ojedinělý. Vedle své umělecké hodnoty má rovněž nevýslovný potenciál šířit osvětu o této problematice mezi dětmi, jejich rodiči a pedagogickými pracovníky. Takto neotřelým a působivým způsobem doposud nikdo tuto problematiku neotevřel. Věřím, že se tento umělecký počin stane stimulem pro širší a meziresortní debatu o této problematice a pomůže hlavně v oblasti předcházení případů radikalizace a extrémnímu násilí mezi dětmi a mládeží.

Skutečně se některé děti a mladí lidé na internetu radikalizují? Setkáváte se s tím ve své praxi?
Internet a sociální sítě jsou skutečně prostředím, kde dochází k radikalizaci, a děti a dospívající jsou právě tou skupinou, na kterou extremistické organizací cílí. K rapidnímu nárůst manipulace a ovlivňování dětí v online prostoru došlo během covidové pandemie a přesunu většiny sociálních aktivit do digitálního světa.

Jak se to projevuje?
Radikalizační proces je u každého člověka velmi individuální, nicméně současné poznatky nabízejí několik vodítek, které mohou představovat jisté varovné signály. Radikalizace se může projevovat ve změně vzhledu, chování, projevování extremistických názorů a postojů, intoleranci, verbální agresi, nerespektování autorit či různých forem schvalování, podpory násilí nebo přímo násilným chováním.

Záběr z uměleckého projektu Commander, který se snaží upozornit na radikalizaci dětí.

Proč se to děje? Jakou roli hraje, že jde do značné míry o anonymní prostředí?
Příčiny radikalizace jsou velmi rozmanité. Může jít o různé psychické problémy, deprese, frustrace, touhu někam patřit, obtíže v sociální oblasti a mnohé jiné. Svoji roli sehrává také propaganda extremistických a teroristických organizací, které používají různé manipulativní techniky a atraktivní formát propagandy, který je pro mladé lidi přitažlivý.

Týká se tento problém více chlapců než dívek? Proč?
Chlapci a muži jsou historicky angažovaní v extremistických skupinách více. V posledních letech se ovšem ukazuje, že se dívky a mladé ženy zapojují do extremistických aktivit s větší intenzitou, v některých případech se neváhají podílet i na násilných útocích, radikalizují další mladé lidi, podílejí se na financování terorismu nebo třeba šíří propagandistické materiály.

doc. PhDr. Barbora Vegrichtová, Ph.D., MBA

doc. PhDr. Barbora Vegrichtová, Ph.D., MBA

  • Bezpečnostní konzultantka, jejím cílem je zvýšit povědomí o problematice terorismu, radikalizace a kriminalitě gangů.
  • Vystudovala Policejní akademie ČR v Praze a Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy, obor Speciální pedagogika.
  • Téměř 20 let působila u Policie ČR, věnovala se drogové problematice, posléze na Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) extremismu a terorismu.
  • Je pedagogická a akademická pracovnice Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT v Praze.
  • Je členkou České kriminologické společnosti.
  • Napsala knihy Hrozba radikalizace (2019), Gangy (2017), Symbolika kriminálního tetování (2016) nebo Propagační metody politického extremismu (2014).

Byly v minulosti děti hodnější, neradikalizovaly se tolik jako v současnosti? Jsou k tomu nějaké relevantní údaje?
Jde spíše o to, že děti a mladí lidé tráví více času v online prostoru, kde jsou vystaveny různému závadovému obsahu a extremistické propagandě. Svoji roli sehrála i distanční výuka během covidové pandemie a nadměrné trávení času na internetu. Právě toho využila řada teroristických organizací a soustředila pozornost právě na děti a mládež. Zapojení dospívajících do extremismu je v současné době alarmující. Odborníci dokonce hovoří o novém fenoménu, kterému se říká teen terrorism, tedy terorismus náctiletých.

Je možné tomuto jevu nějakou prevencí bránit nebo ho aspoň utlumovat?
Prevence je v této oblasti naprosto zásadní a klíčová. A současně je nezbytné věnovat velkou pozornost osvětě, a to nejen mezi bezpečnostními sbory, ale i v mnoha pomáhajících profesích, jako jsou pedagogové, vychovatelé, sociální pracovníci, kurátoři a preventisté kriminality. Pouze s dostatečným šířením informací o této problematice a vzděláváním konkrétních skupin je možné včas identifikovat varovné signály radikalizace a včas zahájit účinnou intervenci.

Existují nějaké obecné rady pro rodiče, jak děti před radikálními myšlenkami chránit a nedopustit, aby je začaly přejímat?
Nejdůležitější je, aby rodiče dospívajících nepodceňovali vliv sociálních sítí na psychiku dítěte. Někdy se stává, že rodiče nabudou iluzorního dojmu, že dítě mají pod kontrolou, když je vedle v pokoji u počítače. Důležité je, aby se v rodinách zvyšovala digitální gramotnost. A to nejen ve smyslu uživatelském, ale především v oblasti práce s informacemi. Rodiče musí s dětmi hovořit o rizicích, s nimiž se mohou setkat na internetu, včetně možných radikalizačních snah. Je třeba budovat vztah založený na důvěře, otevřené komunikaci a transparentnosti a hovořit o pozitivních hodnotách, vztazích, chování a jednoznačně odmítnout jakoukoli formu zobrazovaného násilí.

Je účinnější metoda zákazů a například pevně stanovených limitů, jak dlouho mohou být děti na sociálních sítích a obecně na internetu, anebo spíše volnější, benevolentnější přístup, který je založen na důvěře?
Zákazy, hysterie či panikaření nejsou v žádném případě na místě. Při rozpoznání prvotních varovných signálů je nutné zachovat chladnou hlavu a promluvit s dítětem v klidu a vysvětlovat, nikoli zakazovat. Nevhodná reakce může mít totiž opačný efekt a dítě či dospívajícího ještě více utvrdit v jeho přesvědčení.

Kolik času denně by dospívající měli trávit na internetu? Existuje nějaká rozumná hranice?
V každé rodině je to trochu jiné i v různém věku dítěte či dospívajícího. Důležité je, aby aktivity ve virtuálním světě byly proporčně přiměřené činnostem ve světě reálném. Optimální je v dětech podporovat zájem o různé koníčky, sport, přírodu, cestování, literaturu. Jednoduše řečeno, rodiče by měli nabízet alternativy, jak trávit čas mimo online prostředí, a především jít mladým lidem příkladem.

Řeší se podle vašeho názoru toto téma dostatečně?
V evropském měřítku poměrně ano, v českém prostředí nikoliv. Sama se této problematice intenzivně věnuji, přednáším, školím a vzdělávám různé profese, především pracovníky z oblasti bezpečnosti, pedagogiky a sociální práce, publikuji knihy a odborné články. Mimo jiné vedu na Fakultě biomedicínského inženýrství Českého vysokého učení technického projekt bezpečnostního výzkumu, který je zaměřen právě na detekování radikalizace a je podporován ministerstvem vnitra. Nicméně je třeba, aby se tomuto problému věnovala vyšší pozornost, a to především systémově. Prevence je efektivní pouze tehdy, pokud je plošná, cílená a dlouhodobá. A to v České republice v této oblasti stále chybí.

Nechte dítě, ať si „narazí čumák“, bude samostatnější, radí psycholožka rodičům

Mělo by být téma radikalizace mladých lidí například součástí výuky ve školách?
Jednoznačně. Je to nadmíru aktuální téma.

Platí, že děti z neúplných nebo jinak poznamenaných rodin mají větší sklon k radikálním myšlenkám, radikálnímu chování?
Toto nelze říct jednoznačně. Univerzální profil jedinců, kteří mají tendenci k radikalizaci, by mohl být zavádějící. I v úplných, stabilních a majetných rodinách se může dítě nebo dospívající radikalizovat. Důležité je spíše budovat zdravé, rodinné prostředí, věnovat pozornost problémům dětí, nepodceňovat je, nebagatelizovat, zajímat se o život mladého člověka, a to i v online prostředí, otevřeně diskutovat o rizicích extremismu.

Mají děti s radikálním smýšlením a chováním posléze v dospělosti větší problémy se zákonem?
To nelze říct jednoznačně. S poruchami chování, sklony k extremismu i radikalizací je zapotřebí pracovat. Pokud se radikalizační proces podchytí včas, vždy je šance, že se jedinec odkloní od extremistického vidění světa a nalezne opět smysl života bez násilí a extremistických myšlenek. Problém je v tom, že právě jedinci s kriminální minulostí jsou zájmovou skupinou pro extremisty. Problematika radikalizace ve věznicích je velké téma, které se řeší na celosvětové úrovni.

Znáte i pozitivní případy? Že nějaký radikální mladík, který třeba napadal své spolužáky, se polepšil a stal se z něho v dospělosti slušný občan dodržující zákony a společenská pravidla?
Samozřejmě. V zahraničí existuje nespočet různých přístupů, jak s radikalizovanými jedinci pracovat, a to včetně dospívajících. Projevy agresivity už jsou závažným indikátorem a nesmí být podceňovány. Je důležité preferovat individuální přístup a spolupracovat s rodinou a především s odborníky.

Nejčtenější

Slavní, kteří skončili na ulici a už se na výsluní nevrátili

Křehká psychika, závislost na alkoholu nebo drogách. To jsou důvody, kvůli kterým některé celebrity skončily na ulici a znovu už se nevrátily na výsluní. Ač mívali úspěch, na vrchol se už někteří...

Bradavky navíc i srostlé prsty. Anomálie celebritám v úspěchu nezabránily

Víc prstů nebo narození s malým ocáskem? I to jsou anomálie, se kterými se některé osobnosti šoubyznysu potýkaly. Podívejte se do galerie, o jaké známé tváře se jedná. Svou jinakost tajili třeba...

Rekordmani v počtu odehraných rolí. Osobnosti, které točily jako o život

Možná si myslíte, že rekordmanem v počtu odehraných rolí musí být zaručeně jedna z aktuálních hollywoodských hvězd. Zřejmě vás tak překvapení, kdo se umístil na prvním místě. Podívejte se do naší...

Zamilovali se na place. VIP, které dalo dohromady natáčení

Trávili spolu spoustu času a zamilovali se. Některým to vydrželo a jsou spolu dlouhé roky. Jiné osobnosti se už rozešly. Podívejte se do galerie, kdo podlehl a z natáčení si odnášel víc než jen...

Žena vysadila po čtyřiceti letech kortikoidy, vypadá jako socha

Karyn Flettová krémy s kortikoidy na pleť používala od svých deseti let. Nyní je jí čtyřiapadesát a říká, že právě tyto krémy jí zničily pleť. „Vypadám a cítím se jako socha. Moje kůže je tvrdá a...

Žena se měnila v Barbie, dnes se mění zpět. Chce vypadat jako její děti

V přepočtu už tři a půl milionu korun dala Tracy Kiss za operace, které ji mají změnit z Barbie v obyčejnou ženu. „Chci zase vypadat jako já. Necítím se být sama sebou,“ uvedla šestatřicetiletá žena...

19. června 2025  11:38

Bláznivé kreace i hold recyklaci. Jak vidí budoucnost módy mladí návrháři

Budou se trendy minulých desetiletí opakovat, nebo přijde na řadu móda připomínající sci-fi filmy? Podle mladých návrhářů z Graduate Fashion Week 2025 v Londýně to bude něco mezi. Podívejte se do...

19. června 2025  8:35

Dříve startovala závislosti marihuana, dnes je to telefon, říká adiktoložka

Koukají do mobilů, nevnímají nás a jsou ve svém světě. Jak poznáme, že jde ještě o neškodnou formu relaxu, a kdy už máme dítě závislé? A proč to řešit? „Dříve byla spouštěčem závislostního chování...

19. června 2025

Jak žít šťastnější život? Využijte energii léta, buďte tady a teď

Podle dávných indiánských šamanů je štěstí ukryto v přírodě, která vám dodává sílu a energii, ale předkládá i spoustu pozoruhodných lekcí. Naslouchejte jim, budete šťastnější.

19. června 2025

Jak kvalitně pacient spí, poznám na dálku. Expertka o léčbě i rizicích spánkové apnoe

Premium

Martina Paličková Mikolášová pomáhá jako biomedicínská inženýrka a spánková technička pacientům kardiologie, ale také těm, co mají problémy se spánkem. Ve své praxi nejčastěji řeší takzvanou...

19. června 2025

Oblékněte plavky! Víme, které si dokonale rozumí s vaší postavou

Už jste vytáhla ze skříně plavky, abyste zjistila, zda se přes zimu „nesrazily“, dobře vám padnou a dělají vám radost? Jestli ne, je nejvyšší čas pořídit si nové. Pár tipů na super kousky bychom měli.

19. června 2025

Úzkost se dá včas rozpoznat. Varovat vás může těchto pět příznaků

Je to jeden z nejběžnějších psychických problémů dnešní doby, který postihuje miliony lidí po celém světě. Může se projevovat různými způsoby a my vám teď předestřeme ty nejběžnější.

19. června 2025

Nový partner vypadal jako ideál, ale vyklubal se z něj profesionální žvanil

Klasický genderový stereotyp, že žena moc mluví a muž vůbec neposlouchá, nemusí platit vždy. Přesvědčila se o tom i Dita, která se po rozvodu seznámila přes seznamku s mužem, který toho řekne...

19. června 2025

Bramborové šišky s kysaným zelím a krůtím masem

Bramborové šišky s kysaným zelím a krůtím masem
Recept

Lehké

60 min

Dejte tradičnímu pokrmu nový nádech.

Asexuálové nejsou podivíni. Jak se žije lidem, kteří netouží po intimitě

Premium

Mezi ostatními sexuálními orientacemi se asexualita tak trochu ztrácí. Možná právě proto kolem ní stále koluje spousta mýtů. Jak se žije lidem, kteří ke svému životu nepotřebují tělesnou intimitu?

18. června 2025

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Miloval je celý svět, ale nebyli tak dokonalí. Slavní, kteří měli vroubek

I VIP osobnosti mají svá temná tajemství, která se snaží skrývat, ačkoli jsou veřejně známí a mají fanoušky po celé planetě. Mnohdy jsou jejich hříchy natolik šokující, že nad nimi zůstává rozum...

18. června 2025  11:10

Žena vysadila po čtyřiceti letech kortikoidy, vypadá jako socha

Karyn Flettová krémy s kortikoidy na pleť používala od svých deseti let. Nyní je jí čtyřiapadesát a říká, že právě tyto krémy jí zničily pleť. „Vypadám a cítím se jako socha. Moje kůže je tvrdá a...

18. června 2025  8:29
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.