Zrak kolabuje. Oči přepínáme na blízko a ve špatném světle, říká lékař

I náš zrak se snaží přizpůsobit modernímu životnímu stylu, který nás z voňavých lesů a lánů přikoval ke stolům v uzavřených místnostech. Oči se snaží vyhovět, ale bez ztrát to nedokážou, a tak všem generacích slábne jejich kondice. „Souvisí to se životním a hlavně pracovním stylem spojeným s prací v kancelářích za pološera a v klimatizaci,“ potvrzuje lékař Jakub Kopal z Nemocnice AGEL Prostějov.
MUDr. Jakub Kopal, primář očního oddělení Nemocnice AGEL Prostějov

MUDr. Jakub Kopal, primář očního oddělení Nemocnice AGEL Prostějov | foto: AGEL/Lenka Pešáková

Jak konkrétně očím škodí nezdravý životní styl?
Jednoznačně a univerzálně pro každého to neplatí, ale obecně lze říct, že lidské oko je fylogeneticky uzpůsobeno pohledu do dálky na otevřených prostranstvích. Tak se miliony let naši předci pohybovali. My jej nyní nutíme neustále koukat do blízka v nějaké budově, kde není sluneční světlo. Přetěžujeme tím pádem soustavně jak funkci zaostřovací, tak tu sledovací. Nutíme oči vydržet stavy, které se negativně podepisují jak na kvalitě vidění, tak slzného filmu na oku a na celkové kondici našich čím dál unavenějších očí. Proto se objevují potíže jako je krátkozrakost, suché oko a podobně.

Svět očima lidí se zrakovými vadami. Podívejte se, jestli netrápí i vás

Přibývá potíží se zrakem nám všem napříč generacemi, anebo je nějaká věková skupina ohrožena nejvíc?
Zrak se horší prakticky všem. U dětí se ještě oko vyvíjí a tkáně jsou ještě měkké. Čas s očima upřenými nablízko jejich oko „prodlužuje“, a proto přibývá dioptrických vad zvaných krátkozrakost. V dospělosti si lidé zase stále víc stěžují na takzvané „suché oko“. To je stav, kdy oči pálí, řežou štípou, ale třeba také slzí, hůř vidí v noci či jsou světloplaché proto, že neprodukují dost slz, které zvlhčují rohovku a spojivku, udržují oko čisté a chrání ho před infekcí, alergeny, škodlivinami z prostředí a jinými cizorodými látkami. Ve starším věku pak přibývá šedých zákalů a nemocí sítnice. Obojí souvisí s délkou dožití a životním prostředím.

Může za naše potíže se zrakem spíš málo pohybu, špatná strava a stres, nebo technologický pokrok?
Spíše technologický pokrok. Nelze s jistotou říci, že změna stravy má zásadní podíl na vzniku nemocí jako je věkem podmíněná makulární degenerace. Na degeneraci centrální části sítnice – makuly – se podepisuje souhra více faktorů, včetně nezdravého životního stylu, ale ještě výrazněji i různá UV, mikrovlnná záření a podobně.

Že si oči musíme chránit proti slunci už víme, ale málokdo ví, co se stane, pokud by si zrak nechránil…
Obecně platí, že oči budou daleko víc unavené. V extrémnějším případě si přivodíme lehké poškození povrchu oka, které se nazývá Ophthalmia photoelectrica – tu mívají hlavně svářeči, ale nelze ji vyloučit i u přemáhání se na slunci. Přímý pohled do slunce bez clony už však nevratně poškozuje žlutou skvrnu – centrum našeho vidění na sítnici. Přímé sluneční světlo svým teplem poškodí buňky čípků citlivých na světlo různých vlnových délek a zajišťujících tak barevné a ostré vidění. Vznikne na sítnici místo, kde oko nevidí (centrální skotom).

O lékaři

MUDr. Jakub Kopal (40 let)

MUDr. Jakub Kopal, primář očního oddělení Nemocnice AGEL Prostějov
  • Je z lékařské rodiny, otec je kardiolog, matka dětská psychiatrička.
  • Má za sebou 15 let praxe v oboru.
  • Nejprve pracoval v Nemocnici AGEL v Přerově.
  • Nyní je primářem očního oddělení Nemocnice AGEL Prostějov, kde je zaměstnán od roku 2020.
  • Zaměřuje se na operace šedého a zeleného zákalu a pak na sítnici coby na nejsložitější část oka.
  • Věnuje se i kosmetickým operacím víček, které však pojišťovny většinou nehradí.

Zmínil jste, že na náš zrak mají podobně škodlivý vliv i jiné druhy záření. Před jakými světly bychom se měli chránit a jak?
Nyní se nejvíce zkoumá vliv takzvaného modrého světla, které vyzařuje z obrazovek. Má pravděpodobně vliv jak na buňky sítnice, tak i na cirkadiánní rytmus. Nejspíš nepřímo narušuje tvorbu melatoninu v mozku. Ochrana je možná díky polarizačním brýlím (filtr pomáhá redukovat oslnění tím, že blokuje určité směry světelných vln), anebo brýlím přímo proti modrému světlu.

Můžeme si oči poškodit špatným osvětlením?
Ano. Při slabém osvětlení namáháme zrak a oči jsou potom unaveny. U dětí toto může vést ke vzniku zmíněné krátkozrakosti.

Co můžeme pro svoje oči udělat: mají smysl nějaké oční cviky, koukání do zeleně, vitamin A ve velkém, potravinové doplňky…?
Potravinové přípravky jsou doplňky, nikoliv léčivo právě proto, že podle studií nesplnily základní parametr – tedy léčivý efekt dané látky se neprokázal. Určitě neuškodí, ale nedá se s jistotou říci, že pomůžou. A co pomůže? Nekoukat tolik do monitorů a displejů. Při práci si dělat pauzy a na pár minut zavřít oči nebo koukat z okna. Pokud oči cokoliv dráždí, což se projevuje slzením, svěděním, pálením, řezáním, pocitem sucha, tak umělými slzami chybu neuděláte. Vitamin A je pro správnou funkci sítnice nutný, nicméně se jedná a o vitamin rozpustný v tucích a dá se jím i předávkovat. Takže megadávky určitě ne. Nepřekračoval bych obecně danou denní hodnotu, což je pro dospělé ve věku 25 až 51 let je 0,8 miligram pro ženy a jeden miligram pro muže.

Lidé se dožívají čím dál vyššího věku, jaké potíže sebou stárnutí přirozeně přináší kromě vetchozrakosti, čili stařecké dalekozrakosti?
Je to například šedý zákal, což je v podstatě metabolická změna čočky, takže čím déle žijeme, tím spíše se projeví. Stejně tak souvisí s věkem i zelený zákal. Pravděpodobnost, že se objeví se s přibývajícím věkem zvyšuje. Se stářím souvisí také věkem podmíněná makulární degenerace – čili sklerotizace buněk v centru sítnice ve žluté skvrně.

Ostrý zrak v každém věku. Co dělat, když je vám 20, 40 nebo 60 let

Jak věkem podmíněná makulární degenerace vzniká. Můžeme její nástup urychlit a průběh ovlivnit?
Příčin, proč buňky uprostřed sítnice v takzvané žluté skvrně přestávají fungovat, je víc, ale obecně lze říci, že věkem podmíněná makulární degenerace vzniká při špatné výživě buněk ve žluté skvrně. Tato oválná pigmentovaná oblast poblíž středu sítnice o průměru přibližně 5,5 milimetru totiž není prokrvena cévami přímo, ale živiny čerpá z těsného okolí. Pokud je tato část oka dlouhodobě špatně okysličena a vyživována, světločivné buňky v centrální části sítnice buď odumírají a tím vzniká atrofie, nebo tělo vytvoří v tomto prostoru nové cévy a tím zmíněné buňky zničí. V obou případech dojde prakticky k nevratnému poškození zraku. I u tohoto typu onemocnění existuje jediná možná prevence: zdravý životní styl a co nejméně vystavovat oči ionizujícímu záření.

Říkáte, že s rostoucím věkem dožití přibývá i lidí trpících zeleným zákalem. Jak vážná je to nemoc?
Zelený zákal neboli glaukom je soubor mnoha onemocnění z různých příčin, kdy dochází k odumírání zrakového nervu. V konečné fázi člověk oslepne. Glaukom se dělí na primární a sekundární. Primární, vrozené, mohou mít i dědičný charakter, většinou pak mluvíme o glaukomových rodinách, ale je to celkem vzácné. Rozlišujeme zelený zákal s otevřeným úhlem a s úhlem uzavřeným. Každý z obou typů má odlišnou příčinu. U otevřeného úhlu je důvodem buď přemíra tvorby tekutiny v oku a tím zvýšení nitroočního tlaku, nebo špatné prokrvení oka, které však obvykle provází nitrooční tlak normální. U uzavřeného úhlu se naopak tekutina z oka špatně vstřebává. Proto nitrooční tlak stoupá a může až dojít k takzvanému glaukomovému záchvatu.

MUDr. Jakub Kopal, primář očního oddělení Nemocnice AGEL Prostějov

Můžeme zelený zákal včas zaregistrovat a léčit?
Poznat lze těžko. Pokud se neprojeví zmíněným glaukomovým záchvatem, který pacient vnímá především jako náhle vzniklou bolest oka a poloviny hlavy se zhoršením vidění a pocitem na zvracení, tak člověk sám nemá moc šancí poznat, že tímto onemocněním trpí. Proto je důležitá prevence.

Můžeme se k zelenému zákalu dopracovat vlastním přičiněním?
Onemocnění si člověk může zavinit sám například úrazem, a to tehdy, pokud se tlak v oku zvýší, roste s ním i nebezpečí rozvoje sekundárního zeleného zákalu. Stejně tak po léta špatně léčení cukrovkáři si mohou v pozdní fázi sami „vypěstovat“ sekundární neovaskulární glaukom, který oko doslova zdemoluje vysokým nitroočním tlakem.

Jakých nemocí bude podle vás v budoucnu ještě přibývat?
Všech typů degenerací včetně právě věkem podmíněné makulární degenerace. V souvislosti s prodlužujícím se věkem dožití člověka a moderním prostředím, které nás vystavuje záření, případů tohoto onemocnění stále přibývá.

Nejčtenější

Slavní, kteří skončili na ulici a už se na výsluní nevrátili

Křehká psychika, závislost na alkoholu nebo drogách. To jsou důvody, kvůli kterým některé celebrity skončily na ulici a znovu už se nevrátily na výsluní. Ač mívali úspěch, na vrchol se už někteří...

Bradavky navíc i srostlé prsty. Anomálie celebritám v úspěchu nezabránily

Víc prstů nebo narození s malým ocáskem? I to jsou anomálie, se kterými se některé osobnosti šoubyznysu potýkaly. Podívejte se do galerie, o jaké známé tváře se jedná. Svou jinakost tajili třeba...

Rekordmani v počtu odehraných rolí. Osobnosti, které točily jako o život

Možná si myslíte, že rekordmanem v počtu odehraných rolí musí být zaručeně jedna z aktuálních hollywoodských hvězd. Zřejmě vás tak překvapení, kdo se umístil na prvním místě. Podívejte se do naší...

Zamilovali se na place. VIP, které dalo dohromady natáčení

Trávili spolu spoustu času a zamilovali se. Některým to vydrželo a jsou spolu dlouhé roky. Jiné osobnosti se už rozešly. Podívejte se do galerie, kdo podlehl a z natáčení si odnášel víc než jen...

Žena vysadila po čtyřiceti letech kortikoidy, vypadá jako socha

Karyn Flettová krémy s kortikoidy na pleť používala od svých deseti let. Nyní je jí čtyřiapadesát a říká, že právě tyto krémy jí zničily pleť. „Vypadám a cítím se jako socha. Moje kůže je tvrdá a...

Dříve startovala závislosti marihuana, dnes je to telefon, říká adiktoložka

Koukají do mobilů, nevnímají nás a jsou ve svém světě. Jak poznáme, že jde ještě o neškodnou formu relaxu, a kdy už máme dítě závislé? A proč to řešit? „Dříve byla spouštěčem závislostního chování...

19. června 2025

Jak žít šťastnější život? Využijte energii léta, buďte tady a teď

Podle dávných indiánských šamanů je štěstí ukryto v přírodě, která vám dodává sílu a energii, ale předkládá i spoustu pozoruhodných lekcí. Naslouchejte jim, budete šťastnější.

19. června 2025

Jak kvalitně pacient spí, poznám na dálku. Expertka o léčbě i rizicích spánkové apnoe

Premium

Martina Paličková Mikolášová pomáhá jako biomedicínská inženýrka a spánková technička pacientům kardiologie, ale také těm, co mají problémy se spánkem. Ve své praxi nejčastěji řeší takzvanou...

19. června 2025

Oblékněte plavky! Víme, které si dokonale rozumí s vaší postavou

Už jste vytáhla ze skříně plavky, abyste zjistila, zda se přes zimu „nesrazily“, dobře vám padnou a dělají vám radost? Jestli ne, je nejvyšší čas pořídit si nové. Pár tipů na super kousky bychom měli.

19. června 2025

Úzkost se dá včas rozpoznat. Varovat vás může těchto pět příznaků

Je to jeden z nejběžnějších psychických problémů dnešní doby, který postihuje miliony lidí po celém světě. Může se projevovat různými způsoby a my vám teď předestřeme ty nejběžnější.

19. června 2025

Nový partner vypadal jako ideál, ale vyklubal se z něj profesionální žvanil

Klasický genderový stereotyp, že žena moc mluví a muž vůbec neposlouchá, nemusí platit vždy. Přesvědčila se o tom i Dita, která se po rozvodu seznámila přes seznamku s mužem, který toho řekne...

19. června 2025

Bramborové šišky s kysaným zelím a krůtím masem

Bramborové šišky s kysaným zelím a krůtím masem
Recept

Lehké

60 min

Dejte tradičnímu pokrmu nový nádech.

Asexuálové nejsou podivíni. Jak se žije lidem, kteří netouží po intimitě

Premium

Mezi ostatními sexuálními orientacemi se asexualita tak trochu ztrácí. Možná právě proto kolem ní stále koluje spousta mýtů. Jak se žije lidem, kteří ke svému životu nepotřebují tělesnou intimitu?

18. června 2025

Miloval je celý svět, ale nebyli tak dokonalí. Slavní, kteří měli vroubek

I VIP osobnosti mají svá temná tajemství, která se snaží skrývat, ačkoli jsou veřejně známí a mají fanoušky po celé planetě. Mnohdy jsou jejich hříchy natolik šokující, že nad nimi zůstává rozum...

18. června 2025  11:10

Žena vysadila po čtyřiceti letech kortikoidy, vypadá jako socha

Karyn Flettová krémy s kortikoidy na pleť používala od svých deseti let. Nyní je jí čtyřiapadesát a říká, že právě tyto krémy jí zničily pleť. „Vypadám a cítím se jako socha. Moje kůže je tvrdá a...

18. června 2025  8:29

Léto bez nepříjemností: Co vás může zaskočit a jak si poradit

Advertorial

Letní měsíce jsou obdobím cestování, dobrodružství a zaslouženého odpočinku. Vyrážíme na dovolenou k moři, na chalupy, hudební festivaly i do přírody. Ale právě když se to nejméně hodí, mohou nás...

18. června 2025

Pásky jsou zpět. Vrstvené, spadlé na boky, se skobami i místo podprsenky

Pamatujete si ještě, jak se po roce 2000 nosily výrazné pásky, jejichž úlohou bylo všechno, jen ne držet kalhoty na místě? Spadlé na boky, navrstvené, ocvočkované, s obřími skobami a všelijak...

18. června 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.