Rozbor běžeckého stylu: valící se nosorožec

aktualizováno 
Poradna Miloše Škorpila ohledně správného běžeckého stylu má premiérový videopříspěvek. Svůj běh poslal mistrovi ke zhodnocení čtenář Pavel Maleček. Doporučení Miloše Škorpila možná využijete i vy. Chcete-li však poradit na míru, pošlete nám vlastní běžecké video.

Už při prvním zhlédnutí si říkám: Ten člověk je nějakej celej ztuhlej, to vůbec nevypadá jako ladný běh geparda nebo Keňana, spíš mi to připomíná (hodnocený objekt odpustí) valícího se nosorožce.

Běh není uvolněný

Na první pohled je vidět, že mladík neběží uvolněně, to je první chyba. Běh by měl být naprosto uvolněný. Proč je v tomto vydání strnulý, nebudu hádat, i když bych se vsadil, že je to tím, že hoch neběží tak, jak je mu to přirozené, ale už si o správném běžeckém stylu něco přečetl a snaží se to aplikovat v praxi. Přemíra snahy běžet dobře.

Člověče, uvolni se, běh není boj, běh je radost.

Hlava

Strnulost je patrná jak z celkového úsilí, tak z pozice hlavy. Na první pohled se její postavení jeví jako dobré, ale pokud se na záznam podíváte pozorněji, vidíte, jak je vtlačená mezi ramena. Uvolněná přitom musí být při běhu i ramena (i když ne povislá).

Ruce

Výzva

Pokud nám pošlete třicetivteřinový záznam svého běhu (natočte se z profilu a v jednom záběru), objasníme vám, co děláte dobře a v čem chybujete. Posílejte na redakce@rungo.cz, do předmětu napište STYL. Video budeme následně i s rozborem publikovat na Rungo.cz.

Ruce šermují před tělem, jak já říkám, máchají prádlo. Druhou chybou je, že příliš pracují ramena, která se vytáčejí dopředu. Mají však být naprosto v klidu, pohyb rukou nahoru a dolů má být prováděn jen v ramenním kloubu, tedy nikoli tím, že se budou ramena vykrucovat dopředu a dozadu, jak vidíme na videu.

Pas – core

Náš běžec je ohnutý v pase. To však není totéž jako náklon dopředu! Takže vysunout celé pozadí dopředu a srovnat v ose: předsadit pánev dopředu, stáhnout půlky, vyrovnat v šikmé ose, tělo musí být od hlavy až k patě v jedné přímce, v pase nesmí vytvořit jakýkoliv úhel.

Nohy

Nohy evidentně neběží, ale provádí jeden skok za druhým, takže nám běžec předvádí souhrn souvislých skoků. Doporučení: zkrátit krok, snažit se, aby noha došlapovala pod tělem, ne daleko před ním.

Chodidla

I laik pozná, že tento běžec je patař. Prvotní kontakt s povrchem na patu je způsoben dvěma příčinami. Obě již známe, první pramení z toho, že je ohnutý v pase, druhá z toho, že skáče, a noha tak dopadá na povrch daleko před běžcem. Při tomto způsobu běhu nohu pod sebe prostě nesložíte, ani kdybyste si ji zlámali. Kromě výše uvedeného srovnání do osy v pase proto opět doporučuji zkrátit krok.

Rozhodně bych však neházel flintu do žita, dva tři individuální tréninky na styl a je to tam.

Miloš Škorpil je zakladatelem serveru bezeckaskola.cz a čestným šéfredaktorem Rungo.cz

Autor:

Nejčtenější

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Twiggy slaví 70 let. Dívka s klučičím zjevem změnila ideál krásy

Britská modelka, herečka a zpěvačka Twiggy

Dívka s extrémně štíhlou postavou a výstižnou přezdívkou Twiggy (proutek) před více než padesáti lety převrátila svět...

Jak přežít pubertu: dejte na instinkty a raději buďte trochu paranoidní

puberta matka dcera

„Je to náročné období, které má i své kouzlo,” říká o dospívání pedagog a konzultant Miloslav Hubatka. Pokud pubertou...

Další z rubriky

Rakovina prsu ohrožuje stále mladší ženy. Nádory jsou navíc agresivnější

Prsa (ilustrační fotografie)

Nádory prsu se objevují u čím dál mladších žen. Podle onkologa Bohuslava Konopáska jsou důvodem jak porody ve vyšším...

Z kašle se vyvinula otrava krve, kvůli které přišla žena o končetiny

Jayne Carpenterová

Jayne Carpenterové amputovali lékaři před třemi lety kvůli otravě krve obě nohy a levou ruku. Otravu přežila jen...

Dlouhodobé záněty mohou poškodit oči, srdce i klouby, řekl stomatolog

Ilustrační snímek

Dlouhodobý zánět dásní může zavinit infarkt. Pravidelné kontroly i zdravá životospráva jsou prevencí proti vzniku...

Syrová strava dodá energii a ubere kila. Hlídejte si ale vitamin B12

jídlo, ilustrace, zelenina

Podstatou raw stravy jsou potraviny bez tepelné úpravy, uměle vyrobených tuků, rafinovaných cukrů a chemických přísad,...

Advantage Consulting, s.r.o.
METROLOG

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz