Naháč se vrací. Snaží se zbavit vany, komentuje odborník

aktualizováno 
Mohlo by se zdát, že běhá proto, že jej někdo honí, ale to není pravý důvod. Naháč běhá, aby se zbavil vany. Nechce nám to prozradit, proto se nám neukáže z profilu. I tak odhalí mnoho běžeckých chyb.

Vychýlení na pravou stranu

Je těžké jeho styl odpovědně zhodnotit, na druhou stranu mi ukázka umožňuje poukázat na dost zásadní problém, který má většina běhajících: vybočení do strany. Naháč je celý vychýlený v ose, celé jeho tělo se naklání na pravou stranu. Stačí se zaměřit na pozici jeho levého a pravého ramene. Pravé rameno je evidentně, a to po celou dobu ukázky, níže než levé. A nemyslím si, že by to bylo kvůli tomu, že drží v pravé ruce trenky.

Pokud je můj postřeh správný, má naháč často problémy s pravým kolenem a pravou kyčlí. Jsou totiž při běhu přetěžovány tím, že větší část váhy naháčova těla zachycuje pravá dolní končetina. Poradil bych mu, aby co nejdříve zaběhl za fyzioterapeutkou či fyzioterapeutem, který by ho srovnal a naučil pár cviků na posílení svalových skupin, které mu pak pomůžou stát, chodit i běhat rovně.

Práce rukou

Popsat mohu jen práci levé ruky, pravá totiž, jak jsme už podotkli, křečovitě svírá trenky (správně by měla být dlaň jen mírně sevřená, jako by člověk držel v ruce motýla a nechtěl ho rozmačkat). Levá ruka sice nic nesvírá, ale je také úplně mimo. Chvilku ji má běžec sice sevřenou do pěsti, ale jinak s ní máchá dozadu a občas ji vějířovitě rozevírá.

Jak správně pracují při běhu ruce

Ruka svírá v lokti úhel 90 stupňů a ten drží jak při pohybu nahoru, tak dolů. Maximální rozsah pohybu ruky je nahoře po rameno, dole po kyčel. Naháč levou ruku při pohybu dozadu propíná a švihá jí daleko za tělo.

Výzva

Pokud nám pošlete třicetivteřinový záznam běhu (natočte se z profilu a v jednom záběru), objasníme vám, co děláte dobře a v čem chybujete. Posílejte na redakce@rungo.cz, do předmětu napište STYL. Video budeme následně i s rozborem publikovat na Rungo.cz.

Jediný pohyb, který ruce při běhu vykonávají, je pohyb v ramenním kloubu – nahoru a dolů. Naháč zde přidává spousty kroutivých pohybů, při nichž zaměstnává všechny klouby na ruce, včetně kloubů prstů.

Ještě si můžete všimnout, že naháčovi pracuje celá oblast ramen. Při každém odrazu si pomáhá celou stranou těla nad odrazovou nohou. Vypadá to velmi dynamicky, ale je to naprosto nestylové. A pokud naháč ještě netrpí problémy s uskřípnutými nervy a vybočenými ploténkami, tak brzy bude.

Práce chodidel

I bez pohledu z boku je zcela patrné, že naháč je patař. Kromě toho drží velmi úzkou stopu. Všimněte si, jak patami skoro líže oblast kotníku stojné nohy. Naháči, radil bych ti trošku širší rozchod.

Další chybou je, že mu jdou špičky od sebe. Je docela možné, že tím koriguje rozložení hmotnosti na plochu chodidel, ale i tak by si měl špičky srovnat do roviny, aby směřovaly jen dopředu. S tímto stylem přirozeně nikdy běhat nebudeš, protože by sis při tom vylámal oba vnitřní kotníky.

Práce předních končetin

Naháč se snaží běžet v náklonu, nejspíš ho k tomu nutí minimalistické boty, ale jako by si to vždy těsně před odrazem rozmyslel, zadržel na chvíli tok energie, jako když se vzpěrač chystá zvednout nad hlavu těžkou činku, jakou nikdy nedal, a pak se mohutně odrazí dopředu. Důsledkem je mohutný skok a došlap nohy daleko před tělem a ne pod, jak to má být správně.

Rada na závěr

Naháči, i když tě někdo honí, uvolni se, nevydávej zbytečně energii na pohyby, které tě nezachrání, a směřuj ji jen dopředu. Máš jí dost, jen se s ní musíš naučit dobře zacházet. Až se to naučíš, nebude mít Rungo šanci.

Miloš Škorpil je zakladatelem serveru bezeckaskola.cz a čestným šéfredaktorem Rungo.cz

Autor:

Nejčtenější

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Twiggy slaví 70 let. Dívka s klučičím zjevem změnila ideál krásy

Britská modelka, herečka a zpěvačka Twiggy

Dívka s extrémně štíhlou postavou a výstižnou přezdívkou Twiggy (proutek) před více než padesáti lety převrátila svět...

Jak přežít pubertu: dejte na instinkty a raději buďte trochu paranoidní

puberta matka dcera

„Je to náročné období, které má i své kouzlo,” říká o dospívání pedagog a konzultant Miloslav Hubatka. Pokud pubertou...

Další z rubriky

Jak hubnou slavní? Margita hladoví, Bočanová jí jen mrkev, Rolins rýži

Dara Rolins

Celebrity trápí kila navíc možná ještě víc než nás, obyčejné smrtelníky. Možná právě proto se uchylují k dietám, nad...

Syrová strava dodá energii a ubere kila. Hlídejte si ale vitamin B12

jídlo, ilustrace, zelenina

Podstatou raw stravy jsou potraviny bez tepelné úpravy, uměle vyrobených tuků, rafinovaných cukrů a chemických přísad,...

Anesteziolog jako dopravní pilot. Narkóza už není hrozbou, říká lékař

MUDr. Ivan Chytra

Může narkóza poškodit mozek? Kolem stavu, kdy člověk v celkové anestezii upadne do řízené ztráty vědomí, panuje stále...

Dlouhodobé záněty mohou poškodit oči, srdce i klouby, řekl stomatolog

Ilustrační snímek

Dlouhodobý zánět dásní může zavinit infarkt. Pravidelné kontroly i zdravá životospráva jsou prevencí proti vzniku...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz