Naháč se vrací. Snaží se zbavit vany, komentuje odborník

aktualizováno 
Mohlo by se zdát, že běhá proto, že jej někdo honí, ale to není pravý důvod. Naháč běhá, aby se zbavil vany. Nechce nám to prozradit, proto se nám neukáže z profilu. I tak odhalí mnoho běžeckých chyb.

Vychýlení na pravou stranu

Je těžké jeho styl odpovědně zhodnotit, na druhou stranu mi ukázka umožňuje poukázat na dost zásadní problém, který má většina běhajících: vybočení do strany. Naháč je celý vychýlený v ose, celé jeho tělo se naklání na pravou stranu. Stačí se zaměřit na pozici jeho levého a pravého ramene. Pravé rameno je evidentně, a to po celou dobu ukázky, níže než levé. A nemyslím si, že by to bylo kvůli tomu, že drží v pravé ruce trenky.

Pokud je můj postřeh správný, má naháč často problémy s pravým kolenem a pravou kyčlí. Jsou totiž při běhu přetěžovány tím, že větší část váhy naháčova těla zachycuje pravá dolní končetina. Poradil bych mu, aby co nejdříve zaběhl za fyzioterapeutkou či fyzioterapeutem, který by ho srovnal a naučil pár cviků na posílení svalových skupin, které mu pak pomůžou stát, chodit i běhat rovně.

Práce rukou

Popsat mohu jen práci levé ruky, pravá totiž, jak jsme už podotkli, křečovitě svírá trenky (správně by měla být dlaň jen mírně sevřená, jako by člověk držel v ruce motýla a nechtěl ho rozmačkat). Levá ruka sice nic nesvírá, ale je také úplně mimo. Chvilku ji má běžec sice sevřenou do pěsti, ale jinak s ní máchá dozadu a občas ji vějířovitě rozevírá.

Jak správně pracují při běhu ruce

Ruka svírá v lokti úhel 90 stupňů a ten drží jak při pohybu nahoru, tak dolů. Maximální rozsah pohybu ruky je nahoře po rameno, dole po kyčel. Naháč levou ruku při pohybu dozadu propíná a švihá jí daleko za tělo.

Výzva

Pokud nám pošlete třicetivteřinový záznam běhu (natočte se z profilu a v jednom záběru), objasníme vám, co děláte dobře a v čem chybujete. Posílejte na redakce@rungo.cz, do předmětu napište STYL. Video budeme následně i s rozborem publikovat na Rungo.cz.

Jediný pohyb, který ruce při běhu vykonávají, je pohyb v ramenním kloubu – nahoru a dolů. Naháč zde přidává spousty kroutivých pohybů, při nichž zaměstnává všechny klouby na ruce, včetně kloubů prstů.

Ještě si můžete všimnout, že naháčovi pracuje celá oblast ramen. Při každém odrazu si pomáhá celou stranou těla nad odrazovou nohou. Vypadá to velmi dynamicky, ale je to naprosto nestylové. A pokud naháč ještě netrpí problémy s uskřípnutými nervy a vybočenými ploténkami, tak brzy bude.

Práce chodidel

I bez pohledu z boku je zcela patrné, že naháč je patař. Kromě toho drží velmi úzkou stopu. Všimněte si, jak patami skoro líže oblast kotníku stojné nohy. Naháči, radil bych ti trošku širší rozchod.

Další chybou je, že mu jdou špičky od sebe. Je docela možné, že tím koriguje rozložení hmotnosti na plochu chodidel, ale i tak by si měl špičky srovnat do roviny, aby směřovaly jen dopředu. S tímto stylem přirozeně nikdy běhat nebudeš, protože by sis při tom vylámal oba vnitřní kotníky.

Práce předních končetin

Naháč se snaží běžet v náklonu, nejspíš ho k tomu nutí minimalistické boty, ale jako by si to vždy těsně před odrazem rozmyslel, zadržel na chvíli tok energie, jako když se vzpěrač chystá zvednout nad hlavu těžkou činku, jakou nikdy nedal, a pak se mohutně odrazí dopředu. Důsledkem je mohutný skok a došlap nohy daleko před tělem a ne pod, jak to má být správně.

Rada na závěr

Naháči, i když tě někdo honí, uvolni se, nevydávej zbytečně energii na pohyby, které tě nezachrání, a směřuj ji jen dopředu. Máš jí dost, jen se s ní musíš naučit dobře zacházet. Až se to naučíš, nebude mít Rungo šanci.

Miloš Škorpil je zakladatelem serveru bezeckaskola.cz a čestným šéfredaktorem Rungo.cz

Autor:

Nejčtenější

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Průzkum: mladí bez rodin vstupují do života se zkreslenými představami

Ilustrační snímek

Mladí lidé, kteří vyrůstali v dětském domově, nemají v porovnání s vrstevníky stejné podmínky pro start do nového...

Další z rubriky

Pravé neštovice zmizely až díky českému lékaři, je to čtyřicet let

ilustrační snímek

Jen málokdy se celé lidstvo spojilo v boji proti společnému nepříteli. V případě pravých neštovic, jedné z nejčastěji...

Hlíva jako recept na dlouhý život. Hlídá cholesterol a pomáhá hubnout

Češi si hlívu natolik oblíbili, že se již běžně pěstuje i na českých farmách,...

Léčivá síla hlívy ústřičné je známá po tisíce let. V Číně ji lidé považují za účinný prostředek, který člověku zaručí...

Zázrak jménem chůze. Díky ní budete zdravější, šťastnější a chytřejší

Ilustrační snímek

Chůze je pro člověka nejpřirozenější fyzickou aktivitou, jejíž blahodárné účinky stále zbytečně podceňujeme. Díky...

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz