Rozbor běhu: krása běhu naboso

aktualizováno 
Na závěr roku patří něco speciálního a u našeho rozboru běhu to nebude jinak. Dnes se budeme spíše dívat než dalekosáhle hodnotit. Na běhání naboso. Ano, návrat k přirozenosti.

Osobně jsem s radou ohledně výběru minimalistické běžecké obuvi či s doporučením bosonohého běhu opatrný. Důvodem je zhoršený zdravotní stav pohybového aparátu dnešní lidské populace a především degenerace v oblasti pohybu vůbec. Vyloučím-li vrcholový či výkonnostní sport z hlediska nadměrné zátěže na pohybový aparát, nejsem v žádném případě proti bosonohému běhu či minimalismu v obuvi. Jen vždy radím, začínejte postupně a zohledněte své případné zdravotní problémy pohybového aparátu či abnormality (záněty achilovek, burzitidy, vysoká klenba, ploché nohy, přílišná pronace či supinace chodidel, varózní postavení kolen, kostní výrůstky atd.)

Kdo se dostane do fáze jako Daniel, kterého můžeme vidět na dnešním videu, je to krása pohledět. Vybral jsem zejména videoúseky, na nichž je detailnější pohled na dolní polovinu těla, a to zejména na chodidla.

Věčné diskuze jako běh přes patu, či přes špičku? Co je normální a přirozené? Zapněte reproduktory, pohodlně se usaďte a kochejte se.

Vánoční speciál


Po celý rok 2014 jsem se v této rubrice snažil posoudit vaše videoukázky z hlediska techniky běhu. Vyzdvihnout plusy, ukázat na případné odchylky a případně poradit, jak lze ještě lépe doladit běžeckou techniku a výkon. Během zimní běžecké přípravy se v této rubrice odmlčíme. Jednou se však ještě setkáme, v čase Vánoc. Netradičně a malinko si role pozměníme, víc ale neprozradím.

A čemu se budeme věnovat společně během zimy? I to si nechám jako malé překvapení. Poodhalím pouze to, že nakoukneme do tréninkového deníku běžce a vyjdeme vstříc těm, kteří mají touhu své běžecké výkony posouvat dále. Nejenom nápravou techniky běhu, ale nebojí se změny ve své ustálené formě běhu či „trénování“. Změna je život.

Dušan Erbs

Na závodní úrovni se věnuje atletice od sedmé třídy základní školy (od roku 1993), na výkonnostní úrovni pak od roku 1996. Vstoupil do týmu AC Pardubice, v němž působí dodnes. Soustředí se na střední a dlouhé tratě. Současně se plně věnuje dlouhým krosovým či silničním běhům na pět až patnáct kilometrů a dráhové atletice. Od roku 2003 je jeho druhým sportem canicross, je členem týmu SK Děti Severu.

Mimo jiné je mistrem České republiky v krosu, akademickým vicemistrem České republiky na 3000 metrů př., mistrem Evropy i světa v canicrossu.

Je licencovaným trenérem atletiky se specializací na běhy a absolventem magisterského studia se zaměřením na tělesnou výchovu, sport a biologii.

Dušan Erbs
Autor:

Nejčtenější

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Jak přežít pubertu: dejte na instinkty a raději buďte trochu paranoidní

puberta matka dcera

„Je to náročné období, které má i své kouzlo,” říká o dospívání pedagog a konzultant Miloslav Hubatka. Pokud pubertou...

Další z rubriky

Z kašle se vyvinula otrava krve, kvůli které přišla žena o končetiny

Jayne Carpenterová

Jayne Carpenterové amputovali lékaři před třemi lety kvůli otravě krve obě nohy a levou ruku. Otravu přežila jen...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Mají houby opravdu léčivé účinky? Sedm otázek pro odborníky na výživu

Asijské houby enoki, shimeji a hlíva

Tisíciletá čínská medicína mnohé houby používala jako léčivo. Některé se doporučovaly mužům jako afrodiziakum. Jiné...

Čokoláda prospívá kráse, zdraví i chuti na sex. Dnes slaví svůj svátek

Ilustrační snímek

Málokterá lahůdka na světě je tak univerzálně milovaná jako právě čokoláda. Není užitečná jen tělu, ale dovede zahnat i...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz