Rozběhni se s kamarádkou aneb letní trénink na mých 5 kilometrů

aktualizováno 
Rozběhly se s kamarádkou, napsaly nám krásný příběh a my jsme je za to podpořili startovným na zářijový adidas Běh pro ženy a vybavením na běh. Jak probíhá letní běžecká příprava vítězných dvojic? Tady je zpověď Adély, která se usilovně snaží trénovat svoji maminku. A to i na dovolené v Itálii!

Adéla s maminkou v plném tréninku | foto: Adéla JakešováRungo.cz

Hned druhý den po tom, co jsme s maminou vyhrály soutěž Rozběhni se s kamarádkou, jsem se stala jejím samozvaným - a značně neoblíbeným - trenérem.

Téměř každý večer, jakmile se venku rozhostil příjemný chládek, se ze mne stala žlutá zimnice, která nedala pokoj do doby, než se mamka oblékla do běžeckého a nevyrazily jsme na trať. Pokud jsem nebyla doma, řádně jsem ji otravovala alespoň po telefonu a kontrolu dodržování přesně stanoveného tréninkového plánu si ohlídala přes tatínka, který nás obě v našem běžeckém úsilí začal opravdu bouřlivě podporovat.

To vše platilo do začátku srpna, kdy jsme odjeli na dovolenou, o které jsem byla přesvědčená, že se stane naším předzávodním třítýdenním soustředěním, kde nabereme chybějící formu a nasbíráme dostatek energie k podání nejlepších možných výkonů na blížícím se závodu adidas běh pro ženy na 5 kilometrů.

Adéla, samostatná běžkyně

Adéla, samostatná běžkyně

První dny to vypadalo slibně. Překypovala jsem odhodláním naběhat za dovolenou minimálně 100 kilometrů a proběhnout si široké okolí včetně nejbližších kopců a hor, což se mi první týden dařilo dodržovat.

Mámina běžecká morálka už však byla horší. Raději se od rána smažila na pláži, siestu prospala a odpoledne opět trávila lenošením za šumění vln, aby následující večer mohla hýřit. Přemluvit ji k běhu se zdálo beznadějné.

Nakonec jsem ji přeci jen uprosila, když jsem líčila, jak krásné cestičky s ještě o mnoho krásnějšími výhledy jsem tu objevila. Část, kde jsem se rozmázla o téměř neviditelný zpomalovací pás a kde na mne z křoví vyběhl blíže neidentifikovaný tvor, jsem však raději vynechala.           

adidas Běh pro ženy na 5 kilometrů

Koná se 6. září, startuje se v 18:00 hodin v Praze Na Příkopě.

Výběh byl krátký, ale při teplotě neklesající pod 30 stupňů ani po západu slunce dal přesto zabrat. Běžely jsme v tichosti a vychutnávaly si okolní proměnlivou krajinu. Kolem cesty se míhaly vinice, které střídaly citrusy, fíkovníky i bujný divoký porost. Před námi se rozprostíraly majestátní hory a za zády jsme mohly spatřit mezi budovami prosvítající moře s mizejícím rozžhaveným slunečním kotoučem, zalívající okolí rudou barvou. Pot z nás tekl proudem, ale díky místním zemědělcům jsme se mohly osvěžit vodou z volně přístupného zavlažovacího systému. Brzy jsme však nabraly kurz k hotelu. Na italské podnebí si člověk musí zvykat postupně a není těžké si zde z neopatrnosti uhnat úpal.

Asi v polovině dovolené ale nastal zlom. Kromě neodbytného viru, který mne na pár dní ochromil, se mi podařilo z přílišného sebevědomí a nedostatku pokory spadnout při slézání hory, takže místo běhání, plavání a posilování jsem zbytek dovolené trávila na hotelovém pokoji. A máma? Té se samotné běhat nechtělo.

Jsem zvědavá, jak obě dvě dopadneme v den D. Po návratu do Česka a prvním výběhu jsem totiž zjistila, že kondice šla podstatně dolů, takže mých plánovaných 5 kilometrů pod 25 minut vidím jako nereálné. U mamky je hlavní, aby dokončila závod ve zdraví a pokud možno i v časovém limitu. 

Závěrem bych chtěla poděkovat celému Rungo.cz týmu a firmě adidas za to, že nám celou výzvu umožnili a startovným na závody nám dodali opravdu velkou motivaci k tomu, abychom se zlepšovaly a pracovaly na sobě o to usilovněji.

Autoři:

Nejčtenější

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

Horoskop v období Panny: jaké jsou a co čeká všechna znamení zvěrokruhu

Ilustrační snímek

Slunce vstupuje na jeden měsíc do hvězdného znamení Panny. Lidé narození v tomto období jsou pracovití, zodpovědní,...

Slavné nevěsty tohoto léta. Které to slušelo nejvíc?

Letní nevěsty

Léto je roční období, které každým rokem přeje svatbám. A letos do toho praštilo hned několik slavných osobností....

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Další z rubriky

VIDEO: Největší fanynka vévodkyně Kate nosí stejné oblečení jako ona

Mallory Johnson Bowlingová je velkou fanynkou vévodkyně Kate.

Jednatřicetiletá Mallory Johnson Bowlingová z USA zbožňuje vévodkyni Kate. Její šatník obsahuje pouze kousky, které si...

OBRAZEM: Slavní krasavci bez vlasů, kteří nemají o fanynky nouzi

Plešatí a sexy

Někteří muži špatně nesou, když už nemají bujnou hřívu. Známí fešáci však na svou holou hlavu nedají dopustit. Navíc po...

Jak nás ovlivňuje jídlo? Popcorn tlumí deprese, fazole způsobují únavu

Ilustrační snímek

Máte hlad? Tak si dejte pozor, co si naservírujete na talíř. Všechno, co sníte, má totiž přímý vliv nejen na tělo, ale...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz