Roparun: stafeta z Parize do Rotterdamu

| foto: Ivana Citterbartovapro iDNES.cz

Roparun: štafeta z Paříže do Rotterdamu

  • 0
Žiju sice v Holandsku, to mi ale nebrání se zájmem sledovat počínání českých příznivců Rungo. Nedávno jsem se vrátila z úžasného běžeckého podniku, štafetového běhu z Paříže do Rotterdamu. Toho jsem se jako běžec zúčastnila letos popáté, a už teď se těším na příští rok.

Už 22 let organizuje sdružení Roparun nepřetržitý štafetový běh z Paříže do Rotterdamu. Ten se koná vždy o Letnicich, což znamená, že týmy mají na zdolání těch 520 km vcelku tři dny. V sobotu odpoledne v Paříži odstartuje 250 týmů, nejrychleší z nich dorazí do Rotterdamu v pondělí kolem desáté ráno. Každý tým tvoří maximálně 8 běžců, 4 cyklisté, kteří běžce doprovázejí a navigují, 2 doprovodná vozidla, ve kterých neběžící členové čekají, až na ně přijde řada, a skupina těch, kteří na odpočívadlech zajišťují stravování a oddech. Běžci se střídají většinou po dvou kilometrech, a pokud má tým ambice na vysokou průměrnou rychlost, tak i po kratších úsecích. Minimální průměrná rychlost je 11,3 km/h, maximalni 14,5 km/h.

Letošní vydání bylo vydařené, jen trochu komplikované vysokými teplotami (v Paříži jsme vybíhali při 35 stupních) a nočními bouřkami s obrovskými kroupami.

Především v provincii Jižní Holandsko je Roparun obrovsky populární, a na možnost zúčastnit se se čeká i roky. Sdružení proto před třemi lety začalo ve stejné datum závod s trasou Hamburk - Rotterdam (580 km), toho se letos zúčastnilo 100 týmů, a na příští rok je pořád možné se zapsat. Někdo pro první český tým?

A teď to nejdůležitější na konec: Cílem Roparun nejsou jen sportovní výkony, ale hlavně snaha dát dohromady co nejvíc peněz pro pacienty postižené rakovinou a jejich rodiny. Každý tým má za úkol sehnat sponzory a zorganizovat aktivity, které vynesou co největší obnos. Například můj tým letos zorganizoval maraton ve spinningu, sbírku během vystoupení spřátelené kapely a knižní bazar. Dohromady jsme pro dobrou věc získali 20.000 euro! Z výtěžku Roparun (každý rok kolem 5 milionů eur) se financují třeba hotelové domy pro rodiny pacientů, nebo výukové programy pro nemocné děti. Koho to zajímá, může se podívat na www.roparun.nl, část stránky je i v angličtině.

Napiš svůj článek i TY

Tahle rubrika je určena těm, kteří se chtějí podělit o své zážitky, zkušenosti nebo tipy kolem běhání. Může jít o reportáž, test, tip na zajímavou trasu nebo jen zamyšlení. Nejsou dány žádné mantinely ani tématické okruhy. 

Tohle je místo, které je určené pouze vám. Lhal bych však, kdybych tvrdil, že to bude hřiště bez pravidel. Vaše příspěvky nepůjdou hned na stránky Rungo.cz, ale projdou "rychlým" okem někoho z redakce, nikdo ale nebude řešit vaše stylistické a gramatické záležitosti. Tento prostor berte jako blog-neblog, kde si za svůj obsah ručíte sami.

Psaní o běhání je někdy náročné.

Ale tím to nekončí. Pokud se nám něco opravdu hodně zalíbí, může se stát váš příspěvek i hlavním textem na Rungo.cz. I vy tak můžete aktivně tvořit obsah a být součástí našeho týmu. Nejsme nejchytřejší, nejsme nejrychlejší, ale jsme otevření a to, co děláme, nás baví. Přidejte se.

Pokud odešlete svůj příspěvek, redakce si vyhrazuje právo na to, co zveřejní a co ne, bez udání důvodů.

Marek

NÁZOR ČTENÁŘE NEMUSÍ KORESPONDOVAT S NÁZOREM REDAKCE!!!