Vhodné jídlo po tréninku pomáhá předcházet zlomeninám, ukázala studie

aktualizováno 
Pokud si po náročném tréninku dáte jídlo s obsahem sacharidů a bílkovin, můžete výrazně pomoci zdraví vašich kostí a předejít únavovým zlomeninám. Ron Hill zvládal běhat každý den tak dlouho jako nikdo jiný na světě a přestal až po více než 50 letech. Z dalších zajímavostí ze světa přinášíme také video souboje mezi běžcem a koňmi, které nedopadlo úplně dobře.

Vhodné jídlo po tréninku pomáhá chránit kosti a předcházet zlomeninám. | foto: Profimedia.cz

Jídlo po výběhu nepomáhá jen svalům, ale i kostem

Když si po opravdu náročné sportovní aktivitě či závodě dáte jídlo obsahující sacharidy spolu s menší dávkou bílkovin, můžete tím významně urychlit regeneraci vašich svalů. Podle nového výzkumu uveřejněného v časopise Medicine & Science in Sports & Exercise se ukazuje, že takováto „svačinka“ pomáhá také vašim kostem.

Vědci sledovali skupinu deseti běžců, kteří běhali na běžícím páse tempem odpovídajícím jejich závodnímu tempu na půlmaraton (na horní hranici aerobního pásma), dokud ho dokázali udržet (což bylo v průměru 75 minut). Následně dostávali ihned po doběhu a s dvouhodinovým odstupem sacharidovo-proteinové nápoje, nebo placebo (v různých kombinacích). Placebo nápoj byl samozřejmě ochucen tak, že ho běžci nedokázali rozeznat od plnohodnotného nápoje.

Jak sestavit potréninkový pokrm

V různých fázích testu pak vědci postupně odebírali krevní vzorky (celkem devětkrát od každého účastníka) a sledovali, jak se mění jejich složení v závislosti na výživovém scénáři, který jim po doběhu naordinovali. Sledovali především hladinu kolagenu a dalších látek pomáhajících s tvorbou a modelováním kostí. Ukázalo se, že běžci, kteří po doběhu pili pouze placebo nápoj, měli v krvi třikrát vyšší látky související se vstřebáváním kostí. To je poměrně významný rozdíl, který indikuje nerovnováhu v těle, která může vést k ubývání kostní hmoty a únavovým zlomeninám.

Zjednodušeně řečeno, pokud si po náročné sportovní aktivitě dopřejete dostatek sacharidů a bílkovin, pomáháte tím chránit kvalitu svých kostí. A vůbec nemusíte spoléhat na specializované nápoje, úplně stačí kombinovat například bílé pečivo, vajíčka, mléčné výrobky, arašídové máslo, těstoviny nebo pizzu.

Nejdelší běžecká šňůra historie

RUNGO.cz závody tvoří běžci běžcům, zkuste je!

  • 18. 3. 2016, Praha
  • 8. 4. 2016, Ostrava
  • 11. 6. 2016, Plzeň
  • 16. 9. 2016, Brno
  • 30. 9. 2016, Pardubice
  • 21.10. 2016, Praha

Ron Hill ve svých 78 letech udělal něco, co neudělal ani jednou během uplynulého půlstoletí. Jeden den nešel běhat. Zakončil tak 52 let dlouhou šňůru dní, kdy chodil běhat každý den bez výjimky. Osmadvacátého ledna letošního roku uběhl svou poslední míli a napsal prohlášení: „Ani ne po 400 metrech mě začalo bolet srdce a stále se to zhoršovalo. Napadlo mě, že bych mohl zemřít, ale přesto jsem po 16 minutách a 34 vteřinách dokončil celou míli. Neměl jsem jinou volbu než skončit, dlužil jsem to své ženě, rodině, přátelům, ale i sobě.“ Problémy se srdcem ho poslední dobou trápily stále častěji.

Ron Hill na oslavě 50 let každodenního běhání.

Ron Hill je trojnásobný olympijský účastník a reprezentant Velké Británie. Jeho jméno můžete znát i ze značky běžeckého oblečení. V roce 1970 vyhrál v traťovém rekordu 2:10:30 Bostonský maraton, jeho osobní rekord na této trati byl pak dokonce 2:09:28 (čímž se tehdy stal druhým mužem historie, který překonal hranici 2:10). Byl držitelem světových rekordů v běhu na 10 mil, 15 mil a 25 kilometrů. K tomu, aby začal běhat každý den, ho prý motivovaly podle něj neuspokojivé výsledky na olympijských hrách v Tokiu v roce 1964. Od té doby uběhl každý den minimálně jednu míli, většinou však podstatně více.

Během prvních 26 let běhal dokonce dvakrát denně a ještě před pár lety byl jeho denní průměr více než 7 mil (asi 11 kilometrů). Po jeho 70. narozeninách se však vzdálenosti postupně zkracovaly. Nepřetržitá šňůra každodenních běhů Rona Hilla trvala přesně 52 let a 39 dní, což je nejdelší známá běžecká série všech dob (podle evidence oficiální asociace Streak Runners International).

Muž versus kůň, souboj skončil zraněním

Na celkem vtipný běžecký souboj odvážného muže, který se rozhodl soupeřit s dostihovými koňmi, se můžete podívat v následujícím videu. Asi nikoho nepřekvapí, kdo nakonec vyhrál. Možná nejpoučnější na videu je, že nejspíše nerozehřátý běžec si při něm natáhl hamstring. Pokud se vám stalo něco podobného, nezapomeňte na pár regeneračních cviků.

Autor:

Nejčtenější

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

Horoskop v období Panny: jaké jsou a co čeká všechna znamení zvěrokruhu

Ilustrační snímek

Slunce vstupuje na jeden měsíc do hvězdného znamení Panny. Lidé narození v tomto období jsou pracovití, zodpovědní,...

Slavné nevěsty tohoto léta. Které to slušelo nejvíc?

Letní nevěsty

Léto je roční období, které každým rokem přeje svatbám. A letos do toho praštilo hned několik slavných osobností....

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Další z rubriky

Málo i moc spánku probouzí nemoci, varují odborníci. Spěte sedm hodin

Ilustrační snímek

Většina z nás prospí zhruba třetinu života, i proto spánek považujeme za naprostou samozřejmost. Jeho význam je však...

Ortorexie: Když se ze zdravého jídla stane posedlost

MUDr. JIŘÍ DOLINA (51), Ph.D. je přednosta Interní gastroenterologické kliniky...

Chia semínka, goji, čaga, pohanka. Pro mnohé ideál zdravé výživy, pro jiné chorobná závislost na životosprávě, která...

OBRAZEM: Slavní krasavci bez vlasů, kteří nemají o fanynky nouzi

Plešatí a sexy

Někteří muži špatně nesou, když už nemají bujnou hřívu. Známí fešáci však na svou holou hlavu nedají dopustit. Navíc po...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz