Tyčinka do ucha nebo mačkání pupínků. Osm rituálů, které vám škodí

  • 92
Tyhle věci děláte denně a ani vám nepřijde, že tím ohrožujete svoje zdraví i vzhled. O co konkrétně jde?
I jeden pupínek dokáže pořádně potrápit. Především před důležitou pracovní...

Začněme banálně, obyčejnou plastovou lahví. Koupíte si v ní vodu, abyste podpořili pitný režim. To je v pořádku. 

Jenže s každým lokem tekutiny do sebe vpravujete i mikroplasty (drobné částečky nerozloženého plastového odpadu), které bývají hojnou součástí balených vod.

Podle vědců tyhle látky napadají nervový systém, imunitu i plodnost. Navíc podporují obezitu, tím pádem zatěžují i srdce.

Proto je rozhodně výhodnější natočit si obyčejnou vodu z kohoutku. Je levnější a podle vědců je v ní přitom 22krát méně mikroplastů než v té balené. Tak pozor na to. A jaké další každodenní rituály byste měli trochu pozměnit?

Z kolekce: H&M

Nošení oděvů po chemickém čištění

Každý z nás si občas nechá něco odborně vyčistit, ať už je to kabát, sako, nebo dražší kousek z šatníku, který nejde vyprat v pračce. Výsledek sice bývá perfektní, ale někdy se může stát, že použité chemikálie ulpí na látce.

Když si pak vyčištěnou věc oblečete a vdechnete je, riskujete tím podráždění dýchacích cest či oční sliznice. Výjimkou nejsou ani bolesti hlavy nebo pocity závratě.

Pokud potřebujete něco vyčistit, využijte nabídku ekologických čistíren, které vyperou prádlo šetrněji, což pomůže nejen vám, ale i přírodě.

Ilustrační snímek

Zadržování kýchání

Znáte to: Jste v práci, chce se vám kýchnout, ale je vám trapné dělat hluk. Proto se snažíte to staré známé „hepčí“ zadržet nebo „spolknout“. Jenže v ten moment vás asi nenapadne, že tím ohrožujete svoje zdraví.

Při častém potlačování kýchání může dojít k popraskání cévek v očích, nose nebo uších. Nezřídka se stane, že praskne i ušní bubínek. Tak pozor na to, nehleďte na cokoliv a raději si zdravě kýchněte.

Ilustrační snímek

Používání syntetických parfémů

Chodíte do parfumerií očichávat voňavé novinky? Pak byste možná měli vědět, že některé z voňavých vábniček jsou vyráběny ze syntetických látek, jejichž základ tvoří ropa. Výrobci je využívají jako levnější kopie přírodních látek.

Nikdo se ale nepozastaví nad tím, že tyhle chemikálie pronikají přes kůži (a nosní sliznici) do krevního oběhu a můžou způsobit spoustu zdravotních problémů, jako je astma, dušnost, bolesti hlavy, dermatitida. Některé pánské parfémy dokonce poškozují spermie!

Proto si při výběru vůně dejte pozor na parfémy, které obsahují acetaldehyd, acetonitril, styrenoxid, pižmo či tetralin. Nejlepší volbou je sáhnout po přírodních vůních, které jsou stejně kvalitní a také stejně dlouho vydrží.

Ilustrační snímek

Spaní na špinavém polštáři

Můžete jít do postele umytí, vykoupaní a voňaví, ale stejně nezabráníte tomu, že se vaše lůžkoviny znečišťují. Nejvíc ohrožený je polštář, který každou noc absorbuje váš pot, sliny a kožní maz. A právě tahle „člověčina“ láká roztoče.

Nechcete-li riskovat různé alergie, měňte povlečení po dvou týdnech. Novou polštářovou výplň si dopřejte každé dva roky.

Ilustrační fotografie

Vymačkávání pupínků

Zatímco puberťákům raší akné jako houby po dešti, u dospělých se většinou objeví s nějakou hormonální změnou (u žen například během menstruace). Podle dermatologů by se pupínek neměl vymačkávat, protože po něm může zůstat jizvička. Ale to není to hlavní.

Věděli jste, že na obličeji existuje místo, které se nazývá trojúhelník smrti? Jde o oblast, která zahrnuje celý nos, místo pod očima a kůži nad horním rtem. V téhle části obličeje se nacházejí cévy, které jsou propojené s nervovým systémem. Pokud byste si vymačkáváním akné způsobili rozsáhlou infekci, můžete to odnést zhoršením vidění, ochrnutím a meningitidou.

Proto neriskujte a pupínky odbourejte přírodní cestou: Potřete je třeba zředěným roztokem tea tree oleje s vodou (v poměru 1 : 9). Dobře účinkuje i kašička, kterou si vyrobíte rozmixováním dvou stroužků česneku v troše vody. Směs nechte pár minut odstát a potom ji naneste na problémová místa.

Ilustrační snímek

Vytrhávání chloupků z nosu

Tuhle „kratochvíli“ provozují jak muži, tak i ženy. Kdo z nás by chtěl, aby mu z nosu cokoli trčelo, natož chlupy! Jenže podle lékařů je takovéhle vytrhávání nebezpečné.

Zaprvé může způsobit podráždění a zánět kůže. Zadruhé, pokud to vezmete z gruntu a zbavíte se většiny chloupků, riskujete, že se epilovaná místa zaplní krví, a stanou se tak novým působištěm parazitů, bakterií a plísní. Výsledkem takového počínání může být i mozková infekce. Daleko lepší je proto chloupky zastřihávat nůžkami.

Firma Damejidlo.cz přivezla z královéhradecké restaurace Primátorka pod...

Pojídání „hotovek“ a polotovarů

Je to bez práce a lze je okamžitě servírovat jako svačinku, oběd nebo večeři. Což o to, když si je dáte jen občas, nic se neděje. Problém nastává v případě, že se polotovary a „jídla ve vaničce“ stávají vaším denním chlebem.

Takhle zpracované pokrmy mají nízký obsah živin, vlákniny a vody. Většina jedlíků si je přesto pochvaluje. A víte proč? Polotovary a hotovky totiž obsahují látku dopamin, která je známá jako stimulant dobré nálady.

Hotovky jsou plné soli, cukru, chemických a konzervačních látek, které postihují srdce, cévy a můžou způsobit i cukrovku. Proto je lepší polotovary využívat jen opravdu výjimečně. Váš jídelníček určitě nevylepší.

Ilustrační snímek

Používání vatových tyčinek

Čištění uší je součástí hygieny. Málokoho by asi napadlo, že tenhle rituál může být nějak nebezpečný. Podle odborníků má však ušní maz ochrannou funkci. Chrání váš sluchový aparát před infekcí. Když ho začnete vyndavat vatovou tyčinkou, jen dovnitř zanášíte další nečistoty. Proto raději k odstranění ušního mazu používejte prst a čistý papírový ubrousek.