Revoluční tkaničky dávají sbohem uzlům. Přinášíme novinky ze světa

aktualizováno 
Nové tkaničky chtějí změnit způsob utahování nejen běžeckých bot. Americký ultraběžec přeběhl napříč USA za 42 dní a konalo se trailové mistrovství světa. Další novinky a zajímavosti ze světa běhání jsou tu.

Nový systém utahování bot Hickies 2.0. | foto: hickies.com

Tkaničková revoluce

V těchto dnech končí na serveru Kickstarter kampaň na výrobu nového produktu Hickies, který mění přístup k zavazování bot. Autoři projektu tvrdí, že zatímco prakticky každá část bot už prošla větším či menším vývojem, tkaničky zůstávají stále stejné (snad jen kromě rychlozavazovacích šňůrek, na které vsadili někteří výrobci běžecké obuvi jako třeba Salomon).

Přicházejí s nápadem speciálních pásků, jimiž nahradíte tkaničky u vašich stávajících bot. Výhody jsou nasnadě, elegantní vzhled, žádné přebytečné rozvazující se konce tkaniček i nezávislá práce každého pásku, díky níž slibují autoři projektu lepší funkčnost. Pásky jsou vyrobeny ze speciálního elastomeru, který například Apple používá u pásku k Apple Watch. Je velmi odolný, pružný a díky paměťovému efektu se dokáže přizpůsobit vašim nohám.

V kampani žádají tvůrci o příspěvek na výrobu již druhé generace pásků Hickies, kterou vylepšili na základě reakcí uživatelů prvního modelu, ten představili už před čtyřmi lety. Aby se mohli pustit do výroby, požádali o 25 tisíc dolarů a v době psaní tohoto článku, jen pár dní před koncem kampaně, měli nasbíráno již téměř 400 tisíc dolarů.

Rekord v přeběhnutí Ameriky

Popularita běhání stále neztrácí nic na své síle a je to vidět mimo jiné i v nových výzvách. Jeden z nejnovějších úctyhodných výkonů má na svědomí Pete Kostelnick, devětadvacetiletý ultraběžec z Nebrasky, který dokázal přeběhnout USA od východního pobřeží až po západní v rekordním čase 42 dní, 6 hodin a 30 minut.

Pete Kostelnick na cestě za rekordem.
Pete Kostelnick na cestě za rekordem.
Pete Kostelnick na cestě za rekordem.

Jeho trasa měřila celkem 3 067 mil (přes 4 900 kilometrů), což znamená, že v průměru musel uběhnout každý den více než sto kilometrů. V cíli se pak mohl radovat z času, jímž o čtyři dny překonal 36 let starý rekord Franka Giannina Jr, který stejnou trasu zaběhl v roce 1980.

Aby Pete dokázal zvládnout tak náročný úkol, potřeboval kolem sebe tým lidí. Součástí této skupiny byl i fotograf Zandy Mangold, který celou jeho cestu zdokumentoval. Některé fotografie vydají za tisíc slov.

Pete Kostelnick na cestě za rekordem.
Pete Kostelnick na cestě za rekordem.
Pete Kostelnick na cestě za rekordem.

Mistrovství světa v trailu

O víkendu 29. a 30. října se konalo mistrovství světa v trailovém běhání. Na hlavní trati v portugalském národním parku Peneda-Gerês, která měřila 85 kilometrů a chlubila se převýšením 4 680 metrů, se utkaly reprezentační týmy včetně českého. Oproti loňskému ročníku si naši běžci spíše pohoršili, nejlepším výkonem bylo 66. místo Petra Žákovského a 67. místo Michaely Mertové (mezi ženami to znamenalo skvělé deváté místo).

Nejrychlejším běžcem byl letošní mistr světa v Ultra SkyMarathonu fenomenální Španěl Luis Alberto Hernando, který utekl skvělým Francouzům na druhém až pátém místě. Nejlepší ženou byla Francouzka Caroline Chaverotová.

Autor:

Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Další z rubriky

Jak se vyhnout salmonelóze? Myjte si ruce a nejezte syrová vejce

Ilustrační snímek

Poslední dobou to slýcháme často. V tom či onom městě se objevilo maso kontaminované salmonelou. Měli bychom z toho být...

OBRAZEM: Trojnásobný táta se stal abstinentem a shodil sedmdesát kilo

Darren Scanlon

Čtyřicetiletý Darren Scanlon říká, že jen díky abstinenci dokázal zhubnout nadbytečná kila a vrátil se zpět na váhu,...

Menstruace bez vložek a tamponů. Češka nabízí nepropustné kalhotky

Menstruační kalhotky Snuggs

Protože použité menstruační vložky a tampony představují ročně tuny odpadu, rozhodla se Linda Šejdová, že místo běžných...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz