RETRO: Hubnutí v socialismu. Frčela vajíčková dieta i rady Rajka Dolečka

  • 30
Touha lidí zhubnout je nezávislá na politickém režimu. I za socialismu se ženy a muži snažili zbavit přebytečných kilogramů. Přestože na ně tehdy neútočily reklamy se zaručenými radami a dietami a regály v obchodech rozhodně nebyly přecpané vhodnými potravinami. Nedostatek byl však nahrazován lidovou tvořivostí.
Obal knihy Abychom netloustli, která vyšla v roce 1970. Jsou v ní dietní rady a...

A tuto už jste vyzkoušela? Papírek s popsanou dietou šel obvykle z ruky do ruky. Ženy ho přepisovaly a posílaly dál svým sousedkám, kamarádkám nebo kolegyním v práci. Zkoušelo se všechno možné. A co bylo v rámci socialistického zásobování dostupné.

Režim nastolený po únoru 1948 přitom na svých oplácaných obyvatelích zprvu nic špatného neviděl. Do poloviny padesátých let označovali komunističtí ideologové diety jako americký výstřelek. Později ovšem museli uznat, že nadváha a obezita představuje vážný společenský problém. V šedesátých letech dokonce režim zveřejnil alarmující čísla, jak obyvatelé tehdejšího Československa patří s otylostí ke světové špičce.

A vlastně až do svého zhroucení v roce 1989 na to nepřestával upozorňovat. V sedmdesátých letech se stal velmi populární televizní magazín Nebezpečný svět kalorií dietologa Rajka Dolečka. A v roce 1986 jiný pořad Československé televize varoval: „Obezita je celospolečenským problémem.“

Odvrácenou stranou tohoto nelichotivého stavu ovšem bylo, že v obchodech nebylo mnohdy z čeho vybírat. Vhodných dietních potravin včetně ryb, ovoce a zeleniny byl nedostatek a třeba závodní stravování mělo ke zdravé výživě mnohdy hodně daleko. Větší důraz se kladl na to, aby horníci a další pracující měli především hodně jídla. 

A jejich manželky si pak mezitím vyměňovaly papírky s dietami. Připomeňte si některé z nejoblíbenějších.

Propagace zeleninových a květinových semen cibule a hlízy SEMPRA

Vajíčková, grapefruitová, zeleninová...

Jednostranné diety lidé zkoušeli asi nejčastěji, a to v různých podobách. Šlo o vajíčkovou, grapefruitovou, zeleninovou, bramborovou, jogurtovou nebo banánovou. Doporučení spočívalo v tom, že jste se od rána do večera cpali hlavně jednou potravinou.

„Kromě toho, že se vám samozřejmě po čase daná potravina přejedla, takže jste vlastně jedli spontánně méně, tak byl mnohdy problém ji vůbec sehnat. To se týkalo hlavně ovoce a zeleniny,“ vzpomíná doktorka Iva Málková, zakladatelka společnosti Stop obezitě, kterou kila navíc provázejí už více než pět desetiletí a sama vyzkoušela nespočet diet.

Z výstavy Miroslav Horníček - Aristokrat humoru

Bodová dieta

Tento oblíbený způsob hubnutí byl založen na bodovém systému, kdy jednotlivé potraviny měly přiděleny body podle jejich výživové hodnoty a počtu kalorií. Tato dieta se dokonce objevila v sedmdesátých letech v legendární „talk show“ Hovory H. s Miroslavem Horníčkem.

Jak jsme hubli

Další díl z osmidílného RETRO seriálu bude o tom, jak jsme za socialismu používali kosmetiku. Sledujte v pátek 26.10. V posledním díle vás čeká kvíz a deset vylosovaných čtenářů, kteří uspějí, získá obrazové publikace Retro.

Unikátní obrazové publikace Retro věnovalo čtenářům OnaDnes.cz nakladatelství...

„To jsem nevěděl, že potraviny mají body,“ dělal si Horníček legraci z populární diety. Citoval ze zaslaného dopisu od jedné divačky, ve kterém byly napsány bodové hodnoty všemožných potravin včetně másla, sendviče, topinky, majonézy, kedlubny nebo kukuřice. 

Herec a bavič pak diváky poučil, že pro udržení váhy může člověk sníst denně potraviny v hodnotě 60 bodů. Pokud chce zhubnout třeba 4 kilogramy za 14 dní, měl by snížit příjem na 40 bodů. Horníček si na základě doporučení z dopisu sestavil svůj dietní jídelníček na jeden den a řekl: „Můžu si dopřát topinku, mrkev, lžíci marmelády a misku kyselého zelí s jablky a cibulí.“

"Měnová reforma a zrušení lístků na potravinářské a průmyslové zboží vytváří...

Bezuhlovodanová dieta

Bezuhlovodanová dieta byla postavena na co nejnižší konzumaci všech potravin obsahujících sacharidy. Důležité tedy bylo vyloučit z jídelníčku brambory, pečivo, rýži, ovoce, mouku a další. Jíst jste měli jen bílkoviny a tuky. Tento styl diety se pod různými názvy objevuje dodnes. Například jako Atkinsonova dieta nebo dieta Štefana Margity.

Její nevýhodou bylo, že se v socialismu špatně shánělo maso i zelenina. Navíc se často dostavil jo-jo efekt a dotyčný tak přibral ještě více.

Obálka další knihy s dietními radami s názvem ...jak proti nadváze...

Dieta podle kliniky Mayo

Mezi hubnoucími radami se občas objevila i nějaká zaručená, která pocházela ze Západu. Jednou z nich byla i dieta kliniky Mayo. „Tato americká klinika Mayo Clinic, jež funguje dodnes, vymyslela dietu, která slibovala velké váhové úbytky za krátký čas, protože při dietě byl velmi omezen energetický příjem,“ vysvětluje doktorka Málková.

V přesně předepsaném jídelníčku byla především vajíčka natvrdo, určité druhy zeleniny (rajče,salát, špenát), grep a libové maso. Pokud káva, tak bez mléka a cukru.

„I když jsou dnes již vajíčka rehabilitována, během krátké doby však přestala prestižní klinika tuto dietu doporučovat, protože kvůli vysokému množství vajíček zkonzumovaných za den by mohlo dojít ke zvýšení cholesterolu v krvi,“ dodala Iva Málková ze společnosti STOB. 

Jak vypadal jídelníček při dietě podle kliniky Mayo

Pondělí

Snídaně: půl grepu, tři vajíčka, černá káva. Snídaně jsou po celý týden stejné
Oběd: tři vajíčka, rajče, káva
Večeře: tři vajíčka, malý hlávkový salát s citronem

Úterý

Oběd: jako snídaně
Večeře: plátek vařeného hovězího, hlávkový salát, malé rajče

Středa

Oběd: Jedno až tři vejce, rajče, 200 gramů špenátu, citronová šťáva
Večeře: ryba v alobalu, míchaný salát, suchý toast

Čtvrtek

Oběd: jedno až dvě vejce, zeleninový salát, káva
Večeře: dvě jehněčí nebo telecí kotlety na vodě, celer, rajče, káva

Pátek

Oběd: zeleninový salát
Večeře: plátek vařeného hovězího, celer

Sobota

Vše jako v pátek

Neděle

Oběd: půl grepu, čtvrtka grilovaného kuřete bez kůže, rajče
Večeře: jako oběd, ale s celerem a mrkví