Tydýty na sněhu aneb první jarní závod

  11:31aktualizováno  11:31
Překonávat se k běhání prostě patří. I proto málokdo z přihlášených zaváhal a zůstal doma, přestože předpověď slibovala kalamitu, které v jarních teplotách nikdo nevěřil. Ony překážky ale přináší o to více silnější a pozitivnější emoce. Proto se vyplatilo na start závodu postavit - po kotníky ve sněhu.

Craft RUNGO běh přes ty Tydýty: seběhy byly na udusaném sněhu jistější mimo „asfaltovou“ cestu | foto: Rungo.cz

Letošní rok už nám dávno začal, kdežto letošní běžeckou sezónu teprve otvíráme. Kdo přes zimu nelenil a občas vyběhl, nebo dokonce pilně trénoval, má už za sebou svůj první letošní závod. Takový otvírací závod sezóny vám ukáže, jak jste na tom, co od sebe můžete po zimě očekávat za výkon, a v čem je třeba ještě potrénovat. Můj letošní „otvírák sezóny“ byl Craft RUNGO běh přes ty Tydýty v Praze. 

Fotogalerie

Jsem rád, že mi termín časově vyšel, i když jsem se po závodě musel vrátit zpět do Brna kvůli pracovním povinnostem. Tento závod je moje srdcovka. Běžel jsem jej i loni. Ale hlavně to byl, je a vždycky bude můj první závod v běžecké historii! Ty pocity napětí a nervozity se mi vybavují naprosto živě. Loni jsem se vydal do Prahy autem s kamarádem, který mi během závodu pořídil pár fotek. Tentokrát bych musel brzo ráno vyrazit autem sám, tak jsem se rozhodl pro změnu. Pojedu vlakem! A věřte mi, udělal jsem dobře. Za chvíli pochopíte proč.

Moji běžečtí kamarádi a známí mě průběžně informovali, jak svou sezónu už rozběhli. Třeba před týdnem prý v Brně běželi v tričku a na trati je čekala nepříjemná bahenní klouzačka. Zdálo se, že jaro je tu. To my na Tydýtech jsme klouzali taky. Jenže na sněhu. Kdybych to nezažil, neuvěřím. Ze dne na den se změnila teplota na mínus čtyři stupně, díky silnému větru jsme se cítili tak na mínus deset. Na trati prašan neustále se sypající z mraků, který se po proběhnutí téměř pěti set běžců na nově vyasfaltovaných kopečcích proměnil v klouzačku sněhovou. Prudké ochlazení bylo v celé zemi.

Ačkoli měl vlak drobné zpoždění, do Prahy jsem dorazil. Autem by to dnes tak jisté nebylo. Pak už jen rychle do metra a z metra směr registrační stan závodu lehkým během něco přes kilometr. Běh v bavlněném tričku, prošívané bundě a riflích jsem úplně neplánoval. Ale co. Trošku rozklusat a zahřát se jsem před závodem potřeboval a díky tomu jsem si vyzvedl startovní číslo přesně o půl jedenácté, kdy registrace končí. Při nahlášení mého jména „Nečas“ jsme se se slečnou zasmáli, když se mě s úsměvem optala, zda jsem nemohl dnes raději zůstat doma. 

Craft RUNGO běh přes ty Tydýty

  • 17. března 2018
  • 6,4 kilometru
  • Praha - Milíčovský háj
  • VÝSLEDKY

O závodě píšeme také ZDE

Hned na mě dýchla atmosféra, kvůli které mám RUNGO závody rád. Milí lidé - počasí nepočasí. A těch běžců všude kolem! Z vlaku jsem si psal s kamarádem a zárověň mým trenérem v jedné osobě, který se divil, že jsem fakt vyrazil a jedu zmrznout do Prahy. Počítal jsem, že bude asi slabší účast, ale to jsem se mýlil. Startovní pole bylo plné, bubeníci divoce gradovali rytmus a závod byl odstartován. Loni jsem byl pod vlivem trémy a nervozity z neznámého, ale letos jsem si to užíval. To společné úsilí, ale přitom pohoda a úsměvy všude kolem. Závod to není dlouhý, ale známé kopečky hned po startu umí překvapit a zpět na cestě do cíle pěkně vytrestat. Jenže ta fyzická námaha je kompenzována pozitivní energií z běžců kolem vás. Běží všichni a makají, co to dá. Malí, velcí, tlustí, tencí. To je něco, co musí každého nabudit k nejlepším možným výkonům. To je důvod, proč jsou závody kořením normálního běhání a tréninků.

I přes tvrdé podmínky jsem se oproti loňsku zlepšil a doběhl jsem spokojen. Na stupně vítězů nemyslím. Po doběhu jsem si pogratuloval nejen s Michalem, který týmu RUNGO pomáhá organizovat závodní běh brněnskou zoo. Známých jsem během dopoledne pozdravil víc. Stačí jedna sezóna a těšíte se nejen na tratě závodů, ale ještě více na tváře, které se stanou známými a občas i kamarády. To je důvod, proč jsem letos nebyl tak nervózní a cítil jsem jen chuť zaběhnout pro sebe co nejlépe.

Kdo se rozhodl jednou provždy zvednout z gauče, zvolil si cestu překonávání překážek. A to se potvrdilo i dnes. Všimli byste si tolika úsměvů, kdyby byly podmínky ideální a vše šlo hladce? Právě když nám počasí nepřálo a chtělo to zatnout zuby, všichni se usmívali a rozdávali ostatním pozitivní energii. Mezi běžci je to naštěstí nakažlivé a na závěr se usmívali všichni. Opět se čekalo a tleskalo poslednímu, opět každý obdržel po doběhnutí ručně dělanou perníkovou medaili, opět mohl každý doplnit vydanou energii domácími buchtami, vynikajícím uzeným, chlebem se sádlem, ovocem a dalšími dobrotami dle chuti. Letos jsem se nově mohl odměnit i výborným chilli burgrem z vyzrálého hovězího z Mikrofarmy. 

Na losování tomboly a vyhlášení výsledků nás kvůli počasí už nezůstalo tolik, hlavně na organizátorech bylo vidět, jak jsme všichni zmrzlí a ošlehaní ledovým větrem. Organizátorům patří velký dík za takřka rodinnou atmosféru a nasazení, se kterým tyto závody pořádají. Dnes to bylo tvrdé. Otevření RUNGO sezóny nebylo příliš jarní, ale zahřálo na těle i na duši. A na úplný závěr trošku pohádkově: pokud nezmrzli, odešli s úsměvem domů a žili šťastně až do dalšího RUNGO závodu. Já se šťastně rozpustil ve vlaku.

Autor:

Nejčtenější

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Když se mu bráním, jsem dolámaná. Ve Výměně manželek tekly slzy

Kristýna se synem Markem a její přítel Pavel žijí v Liberci.

„Přijedeme domů, sbalím si věci a odcházím. S herečkou nebudu,“ končil tentokrát televizní Výměnu manželek Pavel (30)....

Alkoholička ležela měsíc ve výkalech, teď čeká dítě a pomáhá závislým

Jessica Landonová

Devětatřicetiletá Jessica Landonová čeká svého prvního potomka a prožívá nejkrásnější životní období. Před pár lety...

Příběh Marka: S milenkou čekám dítě, ale chci zůstat s rodinou

Ilustrační snímek

Můj mimomanželský vztah nezůstal bez následků, milenka otěhotněla. I když ji mám rád a o dítě se chci postarat, nemohu...

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Další z rubriky

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Strašná únava a hororové sny plné mučení. I tak se žije narkoleptikům

Ilustrační snímek

Někdo si vede snový deník, jiný se naopak na noční dobrodružství snaží co nejrychleji zapomenout. Při kterých poruchách...

Dlouhodobé záněty mohou poškodit oči, srdce i klouby, řekl stomatolog

Ilustrační snímek

Dlouhodobý zánět dásní může zavinit infarkt. Pravidelné kontroly i zdravá životospráva jsou prevencí proti vzniku...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz