Závody: Když se řekne BAROKO

  13:10aktualizováno  13:10
… tak se asi každému okamžitě vybaví umělecký směr ze 17. a 18. století. Ale když se řekne Baroko a Plasy, tak každému sportovci ihned naskočí spojení plaského kláštera a Baroko maratonu, což je běžecký závod, který založila parta nadšených kamarádů z Plas a okolí před sedmi lety. Název Baroko je symbolický a opravdu vyjadřuje spojení mezi uměleckým stylem, městem Plasy a samotným závodem.

| foto: Archivu Barokomaratonupro iDNES.cz

Místní prostředí, a zvláště nádherná přírodní scenérie okolo malebné říčky Střela, svedlo pořadatele k myšlence, že uspořádají závody právě v těchto místech Plaské pahorkatiny. Aby se zúčastnilo co nejvíce závodníků, tak byly vytyčeny závody v délce od 4 km přes 10 km a půlmaraton až po tu nejdelší distanci, kterou tou je maraton, který dostal název Barokomaraton, což je i zastřešující název celého závodu. Trefné a zároveň i velmi prozíravé, jak se později ukázalo.   

Fotogalerie

Nebyl bych to já, kdybych na takovou výzvu nezareagoval. Zkusil jsem si tu desítku i půlmaraton. Na tu nejdelší trať maratonu jsem zatím nenašel tu správnou odvahu. Všichni, kdo ho tady kdy běželi, mluvili o jeho nesmírné náročnosti, přesto si nemohli vynachválit ten nádherný zážitek z právě této maratonské trati s přívlastkem „polohorská“. I půlmaratonský závod zde byl velmi náročný, fungovalo i přírodní kouzlo, jen ta vzdálenost je jaksi přijatelnější. Z těch sedmi závodů, jež jsem tu absolvoval, se mi nejvíce líbil právě ten poslední v loňském roce. Možná i díky hezkému počasí, ale spíše krásné atmosféře, kterou později ocenili i samotní běžci, když v anketě o nejlepší závod v České republice, vytáhli právě tento mezi pětici nejlepších.

Už start na Velké louce hned za klášterem je letos velmi emotivní. Desátá hodina... výstřel… a známá píseň Daniela Landy Touha se rozezvučí po celé louce a posílá závodníky dvou hlavních kategorií na trať. Má vlast od Smetany to sice není, ale to mrazení v zádech je podobné. A aby i přítomní diváci, mezi nimi téměř celé Plasy a okolí, měli na co vzpomínat, tak závodníci nejprve obkrouží celou Velkou louku a za potlesku mohutně povzbuzujících a mávajících diváků se rozloučí a vběhnou na lesní cestu, která je povede vstříc dobrodružství půlmaratonu a maratonu v místních lesích.

Nádherné lesní cesty se střídají s krátkými přeběhy po asfaltovém povrchu v okolí hustě posázeném stromy. Příroda je v tomto místě opravdu kouzelná. Chatu zde má například sám režisér Vorel, zdejší prostředí využil i ve svých filmech. I skupině DEPECHE MODE se tu moc líbilo, natočila zde dokonce několik klipů k jejich poslední desce. Taková pohádkově krásná zdejší příroda přímo vybízí ke sportu. Na sedmém kilometru se tratě rozdělují. Maratonci pokračují přes malý kopec do vzdálenějšího lesa a půlmaratonci se vydávají směr chatová oblast podél řeky Střely. 

Trasa je tady vedena zajímavě, probíháme totiž úzkými cestičkami mezi jednotlivými chatkami, zatímco jejich majitelé sedí u venkovních krbů a připravují na grilu sobotní oběd a samozřejmě nás nezapomenou ani povzbudit. Pro nás běžče je to spíše takové malé mučení. Když cítíte tu nádhernou vůni grilovaného masa a klobás a v rukou chatařů vidíte láhev pěkně orosené plzeňské dvanáctky, tak myslíte na kde co, jen ne na běh. V tu chvíli však zavelí instinkt běžce a v hlavě šlehne myšlenka … vždyť až doběhnu, tak na mě čeká to samé, a díky uběhnutým kilometrům si to ještě více vychutnám. 

Závěrečná občerstvovací stanice nás čeká asi čtyři kilometry před cílem. Zde si dáme poslední doušek vody a odbočíme na úzkou lesní cestičku vedoucí tou specifickou krajinou, kterou najdete asi jen v okolí Plas. Směs jehličnatých a listnatých stromů se zvláštní vůni nás plně omámí a vede tím nejkratším směrem na místní Velkou louku, kde už na nás čekají místní fanoušci připraveni nás povzbudit na posledních metrech, které nám schází ke konečné metě 21,1 kilometrů. A tak jako na začátku závodu, tak i na jeho konci, za odměnu odběhneme ještě jednou okolo celé louky, aby si nás více užili. 

Za jejich potlesku a hlasitého pokřiku dobíháme do cíle. Super, skvělé, neopakovatelné, fantastické. Takových přirovnání bych mohl najít bezpočet a žádné by stejně nevystihlo tu správnou atmosféru a pocity, které zrovna v cíli prožíváme. Plasy nezklamaly ani tentokrát.

V cíli nás všechny hřeje myšlenka, že za rok to samé okusíme znovu. A jelikož hlavní šéf závodu je můj kamarád, tak nyní už vím, že kapacita závodu byla prvně navýšena na víc jak tisíc účastníků. To dává naději každému, kdo se právě z těchto důvodů dosud na závod nemohl dostat. 

Já osobně neváhám ani minutu a registruji se již nyní. Přeci jen myšlenky na zážitky z loňského závodu mi nedají spát a chci to prožit znovu, nejen příští rok, ale i ten další a další. Baroko tedy není jen umělecký styl, ale i skvělý závod v Plasích. Kdo ho ještě nezkusil, tak doporučuji, ba co víc … nařizuji!

Autor:

Nejčtenější

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Když se mu bráním, jsem dolámaná. Ve Výměně manželek tekly slzy

Kristýna se synem Markem a její přítel Pavel žijí v Liberci.

„Přijedeme domů, sbalím si věci a odcházím. S herečkou nebudu,“ končil tentokrát televizní Výměnu manželek Pavel (30)....

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Další z rubriky

Češi dopřávají bio hlavně dětem, na sebe už tolik nemyslí

Ilustrační snímek

Biopotraviny kupuje stále více Čechů, jedná se však především o dětské výživy. Za maso a vejce pro sebe už dospělí...

Syrová strava dodá energii a ubere kila. Hlídejte si ale vitamin B12

jídlo, ilustrace, zelenina

Podstatou raw stravy jsou potraviny bez tepelné úpravy, uměle vyrobených tuků, rafinovaných cukrů a chemických přísad,...

Dlouhodobé záněty mohou poškodit oči, srdce i klouby, řekl stomatolog

Ilustrační snímek

Dlouhodobý zánět dásní může zavinit infarkt. Pravidelné kontroly i zdravá životospráva jsou prevencí proti vzniku...

Strašná únava a hororové sny plné mučení. I tak se žije narkoleptikům

Ilustrační snímek

Někdo si vede snový deník, jiný se naopak na noční dobrodružství snaží co nejrychleji zapomenout. Při kterých poruchách...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz