Holka z Polabí běžela první trail

  14:39aktualizováno  14:39
Nikdy není pozdě! I v 55 letech je možné běžet první trail v Alpách.

| foto: Zuzana Strejčkovápro iDNES.cz

Nejprve musím uvést na pravou míru tu holku, v letošním roce oslavím 55. narozeniny. Běhám tedy již opravdu velmi dlouho, ale toto byla moje první zkušenost s trailem v Alpách. Nejvyšší kopec, který se vyskytuje v okolí mého bydliště, vrchol leží přibližně 300 metrů nad mořem. Tedy žádná velehora to není.

Fotogalerie

Již několik let jezdíme začátkem července do krásného údolí Pitztal v Alpách. Zde se účastníme silničního velmi dobře organizovaného běhu. Je na výběr maraton, půlmaratón a 11 kilometrů dlouhý fan běh. Takže každý si může vybrat podle svých schopností. V letošním roce nám to z časových důvodů nevyšlo a mě to moc mrzelo. Rozhodla jsem se tedy, že zkusím přesvědčit rodinu, abychom zkusili trailový běh (Pitztal Alpine Glacier Trail), který se běhá v Pitztalu začátkem srpna. V loňském roce jsme obdivovali závodníky, kteří mají na výběr z několika tras: 100, 85, 42, 26 a 15 kilometrů. Musím se přiznat, že jsem se nechala nalákat informačním letáčkem, kde u trati na 15 kilometrů bylo uvedeno, že je vhodná pro začátečníky (možná to bylo trochu klamavé, navíc trať byla podle GPS delší než 15 kilometrů). Rodina mi oznámila, že jsem se už asi opravdu zbláznila. Ale brzy se mi podařilo přesvědčit dceru a jejího přítele. Manžel se nejprve zdráhal, ale potom konstatoval, že mě v tom samotnou nenechá, protože jsme si slíbili, že budeme život sdílet v dobrém i ve zlém.

Líbil se vám článek?

Všem článkům od čtenářů nyní můžete dávat hlasy a odměnit tak autory za jejich práci. Pokud se vám článek líbil, klikněte dole pod článkem na tlačítko Článek se mi líbí.

Nastudovala jsem několik článků o běhání v horách a koupila si svoje první trailové boty. Musím říci, že při prvním výběhu jsem si vytvořila puchýře velikosti desetikoruny. Jakoby botky tušily, co je čeká a chtěly mě zastavit. Nedala jsem se odradit, puchýře se zahojily a my jsme koncem července vyjeli do Alp. Ve všech článcích doporučovali alespoň týdenní aklimatizaci v horách. Počasí nám během celého týdne přálo, nastoupali jsme mnoho metrů a naběhali tréninkové kilometry.

V den závodu, bylo opět pěkné počasí, nejprve pod mrakem, ale později se objevilo slunce a před námi byl krásný den. Na startu patnáctky bylo asi 150 běžců. Startovali jsme společně s šestadvacítkou a maratónci. Na začátku závodu nás čekalo asi 4 kilometry prudké stoupání k jezeru Rifflesee. Cesta byla náročná, po nočním dešti byly kameny kluzké a dlouhý had závodníků stoupal, někde spíše lezl po čtyřech. Překonali jsme převýšení 850 metrů.

Následoval běh kolem krásného jezera Rifflesee a trasa dále pokračovala do údolí Taschach. Při velmi prudkém seběhu pastvinou jsem soupeřila se skupinkou ovcí, které mi jasně dávaly najevo, že toto je jejich území a běh jim šel mnohem lépe než mě. Občas mě nutily běžet potokem, ale jinak byly velmi zábavné. Po doběhu k řece mě čekalo již jen několik kilometrů do cíle.

Závod jsem dokončila na čtvrtém místě mezi seniorkami v čase 2:59. Ostatní členové rodiny dosáhli také dobrých výsledků a všichni jsme byli spokojeni.

Rozhodli jsme se, že příští rok zkusíme oba dva závody, jak silniční, tak trailový a já už se moc těším.

Napište svůj článek i VY

Tahle rubrika je určena těm, kteří se chtějí podělit o své zážitky, zkušenosti nebo tipy kolem běhání. Může jít o reportáž, test, tip na zajímavou trasu nebo jen zamyšlení. Nejsou dány žádné mantinely ani tématické okruhy.

Tohle je místo, které je určené pouze vám. Lhal bych však, kdybych tvrdil, že to bude hřiště bez pravidel. Vaše příspěvky nepůjdou hned na stránky Rungo.cz, ale projdou "rychlým" okem někoho z redakce, nikdo ale nebude řešit vaše stylistické a gramatické záležitosti. Tento prostor berte jako blog-neblog, kde si za svůj obsah ručíte sami.

Psaní o běhání je někdy náročné.

Psaní o běhání je někdy náročné.

Ale tím to nekončí. Pokud se nám něco opravdu hodně zalíbí, může se stát váš příspěvek i hlavním textem na Rungo.cz. I vy tak můžete aktivně tvořit obsah a být součástí našeho týmu. Nejsme nejchytřejší, nejsme nejrychlejší, ale jsme otevření a to, co děláme, nás baví. Přidejte se.

Pokud odešlete svůj příspěvek, redakce si vyhrazuje právo na editaci článku a co zveřejní (a co ne), bez udání důvodů.

Marek

NÁZOR ČTENÁŘE NEMUSÍ KORESPONDOVAT S NÁZOREM REDAKCE!!!

Autor:

Nejčtenější

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Tři potraviny, kterých se v létě můžete bezstarostně přejídat

Některé potraviny se mohou na vašem letním jídelníčku objevovat často,...

Léto velkému přejídání nepřeje. Obepnuté šaty i tílka okamžitě prozradí každý faldík na břiše, krátké sukně a kraťasy...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Další z rubriky

OBRAZEM: Slavné krásky zachycené bez make-upu a s ním

Nenalíčené herečky

Známé ženy se na večírcích neukazují bez dokonalého líčení a outfitu. V ulicích se však většinou procházejí bez...

KVÍZ: Poznáte důležité orgány v lidském těle?

Orgány v lidském těle

Naše tělo je složeno z životně důležitých orgánů, díky kterým můžeme fungovat a jsme zdraví. Mnohdy však nemáme tušení,...

Jak nás ovlivňuje jídlo? Popcorn tlumí deprese, fazole způsobují únavu

Ilustrační snímek

Máte hlad? Tak si dejte pozor, co si naservírujete na talíř. Všechno, co sníte, má totiž přímý vliv nejen na tělo, ale...

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz