Nejdrsnější hasič na světě poběží extrémních 400 metrů. Je z Prahy

  14:14aktualizováno  14:14
Závod Red Bull 400 v Harrachově má další potvrzenou celebritu světového formátu. Do boje se skokanským můstkem K120 se postaví i „nejdrsnější hasič“ světa Lukáš Novák z hasičského záchranného sboru Praha. A jakou zvolí taktiku? Jeho odpověď zní jasně: Co si z kraje utrhneš, to ti nikdo nevezme.

Lukáš Novák několikanásobný mistr Evropy a mistr světa v závodě Toughest firefighter alive. | foto: Zdroj: CleverTex®Rungo.cz

Lukáš je několikanásobný mistr Evropy a mistr světa v závodě s výmluvným názvem Toughest firefighter alive, tedy Nejtvrdší hasič přežije. Hasič při této soutěži vypadá úplně stejně jako u požáru – má na sobě helmu, nehořlavý oblek, dýchací přístroj na zádech. S tímto vybavením, které může vážit okolo 25 kilogramů, absolvuje čtyři disciplíny, vysvětluje Lukáš. Ti nejlepší se utkají na mistrovstvích kontinentů a potom na světovém šampionátu. Lukáš Novák už v Evropě zvítězil šestkrát a dvakrát se stal mistrem světa.

RedBull 400

Extrémní bežecký závod, který spočívá ve vyběhnutí na vrchol skokanského můstku.

  • Termín: 15. 8. 2015
  • Místo: Harrachov, areál skokanských můstků
  • Web Facebook

Závod Nejtvrdší hasič přežije je pro hasiče něco jako pro sportovce olympiáda. Jak se připravuješ a čím to je, že všechny porážíš?

Olympiáda? To jsou pro hasiče a policisty Světové hasičské a policejní hry konané jednou za dva roky, a Nejdrsnější hasič je pro nás hasiče královská disciplína. Příprava na sezonu začíná už v zimě jako u většiny letních sportů. V zimě posilovna, běhání, běžky a v rámci přípravy jsem jezdil i motoskijöring jako lyžař, což je taky dobrá bláznovina. Samozřejmě vítězství se nerodí snadno, ale tento typ závodu zřejmě přesně sedí na moje tělo.

V čem je tvé tajemství úspěchu?

Tajemství jsou přece od toho, aby se neprozrazovala (směje se). Samozřejmě to je i tím, že už závodím 10 let a člověk už přesně ví, co má dělat.

Jednou z disciplín byl výstup na Hermes Turm, 89 metrů vysokou věž na hannoverském výstavišti. Očekáváš, že Red Bull 400 bude ještě těžší než tahle lahůdka?

Hodně těžko se to srovnává, protože Hermes turm jsem běžel v kompletním hasičské oblečení s dýchákem na zádech, což může být 25 kilogramů navíc. Red Bull 400 bude na lehko, ale zase to bude mnohem delší, každopádně čekám, že si budu muset pořádně hrábnout, abych vůbec prošel sítem kvalifikace. Je to výzva! Těším se na to, až se tam budu drápat po čtyřech.

Jak moc v praxi při hašení požárů nebo záchraně lidí využiješ svůj fyzický fond? Nakolik hrají roli i letité zkušenosti v oboru?

Fyzička a zkušenosti jdou ruku v ruce s úspěšnou záchranou osob. Je to spolu provázané, tudíž v práci mi to určitě pomáhá. Vypadá to tedy asi tak, že v práci trénuji na závod a doma trénuji fyzičku do práce.

Budeš se nějak speciálně připravovat na harrachovský výběh?

Právě teď jsem na závodech v Polsku, kde se běhají časy kolem 1 min 30 s, je to vlastně takový hasičský sprint. Na speciální přípravu budu mít asi tři dny. Takže za tři dny budu muset ze sprintera udělat vytrvalce - bude to zajímavé (smích).

Jakou zvolíš taktiku pro tak strmý kopec, jakým je skokanský můstek K120?

To zatím nevím, protože jsem tento závod ještě neběžel, ale chtěl jsem si to tam jet vyzkoušet. Bohužel si nejsme jistý, jestli mi to vyjde. Ale říká se, že co si z kraje utrhneš, to ti nikdo nevezme.

Mají teď díky tobě čeští hasiči dobré jméno v zahraničí? A dá se vůbec v Česku dobře trénovat a závodit v hasičských disciplínách?

Určitě máme dobré jméno. A nejen kvůli mně, ale i díky týmovým soutěžím, které se reprezentaci daří vyhrávat. Samozřejmě, že trénovat tu jde velmi dobře. Já jsem toho důkazem, ale i u nás máme spoustu hasičských soutěží, z kterých plyne výborná konkurence.

V roce 2016 se chystá další díl Red Bull 400. Pokud letos uspěješ, nebudeš přemýšlet o tom, že bys ses extrémními závody mohl živit?

Úspěch = vítězství, a to nepředpokládám. Ale samozřejmě, že ze sebe vydám maximum. Jenže já pochopitelně nejsem žádný atlet, abych porážel zkušené tower runnery. Hasičina je pro mě hlavní a Nejdrsnější hasič je jen doplněk. V první řade jsem hasič a pak teprve závodník. Neměnil bych.

Autor:

Nejčtenější

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Twiggy slaví 70 let. Dívka s klučičím zjevem změnila ideál krásy

Britská modelka, herečka a zpěvačka Twiggy

Dívka s extrémně štíhlou postavou a výstižnou přezdívkou Twiggy (proutek) před více než padesáti lety převrátila svět...

Jak hubnou slavní? Margita hladoví, Bočanová jí jen mrkev, Rolins rýži

Dara Rolins

Celebrity trápí kila navíc možná ještě víc než nás, obyčejné smrtelníky. Možná právě proto se uchylují k dietám, nad...

Další z rubriky

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Anesteziolog jako dopravní pilot. Narkóza už není hrozbou, říká lékař

MUDr. Ivan Chytra

Může narkóza poškodit mozek? Kolem stavu, kdy člověk v celkové anestezii upadne do řízené ztráty vědomí, panuje stále...

Češi mají sklony k lenošení. Čím jsou starší, tím méně sportují

Ilustrační snímek

Říká se, že některé sporty tělu spíš škodí, než že by mu prospívaly. Není to ovšem jen výmluva pro lidi, kteří se pro...

Rakovina prsu ohrožuje stále mladší ženy. Nádory jsou navíc agresivnější

Prsa (ilustrační fotografie)

Nádory prsu se objevují u čím dál mladších žen. Podle onkologa Bohuslava Konopáska jsou důvodem jak porody ve vyšším...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz