Nejdrsnější hasič na světě poběží extrémních 400 metrů. Je z Prahy

  14:14aktualizováno  14:14
Závod Red Bull 400 v Harrachově má další potvrzenou celebritu světového formátu. Do boje se skokanským můstkem K120 se postaví i „nejdrsnější hasič“ světa Lukáš Novák z hasičského záchranného sboru Praha. A jakou zvolí taktiku? Jeho odpověď zní jasně: Co si z kraje utrhneš, to ti nikdo nevezme.

Lukáš Novák několikanásobný mistr Evropy a mistr světa v závodě Toughest firefighter alive. | foto: Zdroj: CleverTex®Rungo.cz

Lukáš je několikanásobný mistr Evropy a mistr světa v závodě s výmluvným názvem Toughest firefighter alive, tedy Nejtvrdší hasič přežije. Hasič při této soutěži vypadá úplně stejně jako u požáru – má na sobě helmu, nehořlavý oblek, dýchací přístroj na zádech. S tímto vybavením, které může vážit okolo 25 kilogramů, absolvuje čtyři disciplíny, vysvětluje Lukáš. Ti nejlepší se utkají na mistrovstvích kontinentů a potom na světovém šampionátu. Lukáš Novák už v Evropě zvítězil šestkrát a dvakrát se stal mistrem světa.

RedBull 400

Extrémní bežecký závod, který spočívá ve vyběhnutí na vrchol skokanského můstku.

  • Termín: 15. 8. 2015
  • Místo: Harrachov, areál skokanských můstků
  • Web Facebook

Závod Nejtvrdší hasič přežije je pro hasiče něco jako pro sportovce olympiáda. Jak se připravuješ a čím to je, že všechny porážíš?

Olympiáda? To jsou pro hasiče a policisty Světové hasičské a policejní hry konané jednou za dva roky, a Nejdrsnější hasič je pro nás hasiče královská disciplína. Příprava na sezonu začíná už v zimě jako u většiny letních sportů. V zimě posilovna, běhání, běžky a v rámci přípravy jsem jezdil i motoskijöring jako lyžař, což je taky dobrá bláznovina. Samozřejmě vítězství se nerodí snadno, ale tento typ závodu zřejmě přesně sedí na moje tělo.

V čem je tvé tajemství úspěchu?

Tajemství jsou přece od toho, aby se neprozrazovala (směje se). Samozřejmě to je i tím, že už závodím 10 let a člověk už přesně ví, co má dělat.

Jednou z disciplín byl výstup na Hermes Turm, 89 metrů vysokou věž na hannoverském výstavišti. Očekáváš, že Red Bull 400 bude ještě těžší než tahle lahůdka?

Hodně těžko se to srovnává, protože Hermes turm jsem běžel v kompletním hasičské oblečení s dýchákem na zádech, což může být 25 kilogramů navíc. Red Bull 400 bude na lehko, ale zase to bude mnohem delší, každopádně čekám, že si budu muset pořádně hrábnout, abych vůbec prošel sítem kvalifikace. Je to výzva! Těším se na to, až se tam budu drápat po čtyřech.

Jak moc v praxi při hašení požárů nebo záchraně lidí využiješ svůj fyzický fond? Nakolik hrají roli i letité zkušenosti v oboru?

Fyzička a zkušenosti jdou ruku v ruce s úspěšnou záchranou osob. Je to spolu provázané, tudíž v práci mi to určitě pomáhá. Vypadá to tedy asi tak, že v práci trénuji na závod a doma trénuji fyzičku do práce.

Budeš se nějak speciálně připravovat na harrachovský výběh?

Právě teď jsem na závodech v Polsku, kde se běhají časy kolem 1 min 30 s, je to vlastně takový hasičský sprint. Na speciální přípravu budu mít asi tři dny. Takže za tři dny budu muset ze sprintera udělat vytrvalce - bude to zajímavé (smích).

Jakou zvolíš taktiku pro tak strmý kopec, jakým je skokanský můstek K120?

To zatím nevím, protože jsem tento závod ještě neběžel, ale chtěl jsem si to tam jet vyzkoušet. Bohužel si nejsme jistý, jestli mi to vyjde. Ale říká se, že co si z kraje utrhneš, to ti nikdo nevezme.

Mají teď díky tobě čeští hasiči dobré jméno v zahraničí? A dá se vůbec v Česku dobře trénovat a závodit v hasičských disciplínách?

Určitě máme dobré jméno. A nejen kvůli mně, ale i díky týmovým soutěžím, které se reprezentaci daří vyhrávat. Samozřejmě, že trénovat tu jde velmi dobře. Já jsem toho důkazem, ale i u nás máme spoustu hasičských soutěží, z kterých plyne výborná konkurence.

V roce 2016 se chystá další díl Red Bull 400. Pokud letos uspěješ, nebudeš přemýšlet o tom, že bys ses extrémními závody mohl živit?

Úspěch = vítězství, a to nepředpokládám. Ale samozřejmě, že ze sebe vydám maximum. Jenže já pochopitelně nejsem žádný atlet, abych porážel zkušené tower runnery. Hasičina je pro mě hlavní a Nejdrsnější hasič je jen doplněk. V první řade jsem hasič a pak teprve závodník. Neměnil bych.

Autor:

Nejčtenější

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Když se mu bráním, jsem dolámaná. Ve Výměně manželek tekly slzy

Kristýna se synem Markem a její přítel Pavel žijí v Liberci.

„Přijedeme domů, sbalím si věci a odcházím. S herečkou nebudu,“ končil tentokrát televizní Výměnu manželek Pavel (30)....

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Další z rubriky

Češi dopřávají bio hlavně dětem, na sebe už tolik nemyslí

Ilustrační snímek

Biopotraviny kupuje stále více Čechů, jedná se však především o dětské výživy. Za maso a vejce pro sebe už dospělí...

Strašná únava a hororové sny plné mučení. I tak se žije narkoleptikům

Ilustrační snímek

Někdo si vede snový deník, jiný se naopak na noční dobrodružství snaží co nejrychleji zapomenout. Při kterých poruchách...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Mají houby opravdu léčivé účinky? Sedm otázek pro odborníky na výživu

Asijské houby enoki, shimeji a hlíva

Tisíciletá čínská medicína mnohé houby používala jako léčivo. Některé se doporučovaly mužům jako afrodiziakum. Jiné...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz