Ranní běhání s RUNGO v Plzni vás zdravě nakopne na celý den

aktualizováno 
Stejně jako se do krásného dne běháním a cvičením probouzí Praha, i Plzeň má v tomto směru své kouzlo. Navíc při běhání a cvičení můžeme využívat ta nejhezčí místa, hlavně parky, které nám město nabízí.

| foto: Jiří Mašekpro iDNES.cz

Úterý 7. července, na hodinkách mám 5:55. Jedno známé přísloví praví, že „ranní ptáče, dál doskáče“, ač lidé, kteří vstávají jen neradi, k tomu ihned domysleli škodolibý dodatek „ale brzo chcípne“. No, možná to něco do sebe má... Přesto se snažíme tento dodatek změnit. Obavy z toho, že na ranní RUNGO výběh nikdo nepřijde, byly naprosto liché. Čtrnáctka ranních odvážlivců a odvážlivkyň se pustila do začátku dne s nebývalou horlivostí, až jsem musel jejich aktivitu mírnit zpomalováním tempa.

Fotogalerie

V okolí Kalikovského mlýna je velmi příjemně, mohutně hučící voda stékající po malém splavu navozuje kouzelné prostředí venkova z dob našich prababiček. Běžíme zde dlouhou kilometrovkou lemovanou vysokými topoly a míříme do nově zrekonstruovaného parku u místní ZOO. Krátce se zastavíme u hlavního vchodu - fotka s dinosaurem bude hezkou vzpomínkou na tento náš premiérový běh. 

Nově zrekonstruovaný park nabízí množství možností pro pohybové aktivity. Zkoušíme krátké schody a několikrát si je vyběhneme. Následující série protahovacích cviků okolo krásného Artušova stolu přinese usmíření, takže společná fotografie je jakýmsi podpisem „mírové dohody“. Stojíme sice nedaleko čtyřproudové silnice spojující město se Severním předměstím, kde provoz snad nikdy neutichá, přesto skoro žádná auta neslyšíme a navíc cítíme vůni ranní trávy. Ještě jedno kolečko okolo parku a hurá směr druhý park. Vše probíhá v rychlém tempu. Musím uznat, že se nikdo nešetří. Poctivě zacvičené cviky a svižný běh je jen důkazem toho, že po ránu je tělo plné energie. Věřím tak, že nám nějaká zbude i na poslední část z dnešního výběhu -  takové moje malé překvapení.

Najdi si své město a vyběhni s RUNGO.cz také

Spolu s ostatními čtenáři a redaktory webu RUNGO.cz můžete běhat nejen v Plzni, ale i ve 14 dalších městech po celé republice (a postupně přibývají další). Více informací včetně aktualizovaného seznamu měst naleznete v samostatném článku

Přijďte si zaběhat s námi, těšíme se na vás!

Lochotínský park svoji polohou a novou krásou splnil poslání, proto se pomalu přesouváme úzkými stezkami do toho druhého. Park pod obchodním centrem PLAZA, na místě bývalého plzeňského výstaviště, kde se dlouhá léta konala slavná EX PLZEŇ, je velmi vhodně upraven pro všechny možné sporty. Takže se tu můžete proběhnout, zacvičit na cvičících strojích, projet na kole, koloběžce, in-linech, prostě protáhnout každý kousek těla. Už když se k parku přibližujeme, tak na mne všichni volají: „Tak co jsi pro nás vymyslel tady?“ „Perlička, ale nechte se překvapit,“ odpovídám a šibalsky se usmívám. V parku se nachází hlediště, a tudíž i spousta schodů. Ano, dedukce je správná, probíháme po schodech mezi jednotlivými ochozy.

Je to sice náročné, ale jak už jsem psal, tělo je po ránu plné sil, a proto se do schodů všichni pustí s humorem. No, měl jsem připraveno sice ještě jedno překvapení, ale řekl jsem si, že ho schovám na příště, protože už nyní jsem přesvědčen, že další ranní výběh vypíšu v co nejbližší době. Po schodové anabázi přidáváme i poslední cvičení, které je zaměřeno na uvolnění svalů, zklidnění po ranním zápřahu, což všichni berou s úsměvem.

Líbil se ti článek?

Všem článkům od čtenářů nyní můžete dávat hlasy a odměnit tak autory za jejich práci. Pokud se vám článek líbil, klikněte dole pod článkem na tlačítko Článek se mi líbí.

Autory nejlépe hodnocených článků pak každý měsíc odměníme.

Bylo to naše první ranní proběhnutí, jeho cílem bylo zjistit, zda tato nová aktivita má vůbec v Plzni smysl a jestli vzbudí zájem běžců. Ono vstávat brzy ráno a ještě vydávat energii cvičením a běháním, není dnes samozřejmostí, zvláště když poté všechny čeká minimálně osm hodin práce... 

V 7:00 se všichni spokojeně a s úsměvem na tváři rozcházíme domů, osprchovat a na snídani (ta bude chutnat více než obvykle). Po ránu se tedy krásně běhá nejen v Praze. I v Plzni je vše stejně veselé, dokonce hned po běhu padají návrhy na další taková malá ranní probuzení běháním a cvičením. Čtrnáctka odvážlivců nejen že přežila, ale zdravě se nakopla na celý úterní pracovní den. Už nyní mám přichystáno velké překvapení na příští vyběhnutí. A jaké? Prostě překvapení. Přijďte, jen tak ho odhalíte.

Napiš svůj článek i TY

Tahle rubrika je určena těm, kteří se chtějí podělit o své zážitky, zkušenosti nebo tipy kolem běhání. Může jít o reportáž, test, tip na zajímavou trasu nebo jen zamyšlení. Nejsou dány žádné mantinely ani tématické okruhy. 

Tohle je místo, které je určené pouze vám. Lhal bych však, kdybych tvrdil, že to bude hřiště bez pravidel. Vaše příspěvky nepůjdou hned na stránky Rungo.cz, ale projdou "rychlým" okem někoho z redakce, nikdo ale nebude řešit vaše stylistické a gramatické záležitosti. Tento prostor berte jako blog-neblog, kde si za svůj obsah ručíte sami.

Psaní o běhání je někdy náročné.

Psaní o běhání je někdy náročné.

Ale tím to nekončí. Pokud se nám něco opravdu hodně zalíbí, může se stát váš příspěvek i hlavním textem na Rungo.cz. I vy tak můžete aktivně tvořit obsah a být součástí našeho týmu. Nejsme nejchytřejší, nejsme nejrychlejší, ale jsme otevření a to, co děláme, nás baví. Přidejte se.

Pokud odešlete svůj příspěvek, redakce si vyhrazuje právo na editaci článku a co zveřejní (a co ne), bez udání důvodů.

Marek

NÁZOR ČTENÁŘE NEMUSÍ KORESPONDOVAT S NÁZOREM REDAKCE!!!

Autor:

Nejčtenější

Andrea Černá: Jako kůl v plotě nežiju, ale pět dětí už porodit nestihnu

Andrea Černá

Přestože Andrea Černá ztvárnila desítky náročných divadelních rolí, pro národ zůstává hlavně Eliškou ze známého filmu...

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Průzkum: mladí bez rodin vstupují do života se zkreslenými představami

Ilustrační snímek

Mladí lidé, kteří vyrůstali v dětském domově, nemají v porovnání s vrstevníky stejné podmínky pro start do nového...

Další z rubriky

Vlasy jako radar. Kštice prozradí vše o vaší stravě i nemocech

Ilustrační fotografie

Zhoršenou kvalitu vlasů nikdy nepodceňujte. Tělo vám může dávat signál, že špatně jíte, nebo používáte příliš agresivní...

OBRAZEM: Rebelka s mezírkou mezi zuby. Madonna slaví jednašedesát

Madonna

Málokdo by této dámě s ďáblem v těle hádal jednašedesát let. Popová zpěvačka Madonna to na pódiu dokáže roztočit jako...

Zázrak jménem chůze. Díky ní budete zdravější, šťastnější a chytřejší

Ilustrační snímek

Chůze je pro člověka nejpřirozenější fyzickou aktivitou, jejíž blahodárné účinky stále zbytečně podceňujeme. Díky...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz