ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Deset věcí, které byste měli vědět o rakovině vaječníků

  • 0
I když patří mezi nejzákeřnější nádorová onemocnění, o rakovině vaječníků toho většina lidí moc neví. Přinášíme ty nejdůležitější informace, které by měla znát každá žena.

Jak je častá?

Rakovina vaječníků je sedmou nejčastější rakovinou a osmou nejčastější příčinou úmrtí na rakovinu u žen na světě. Diagnózu si každý rok vyslechne více než devět set žen v České republice. Šest set z nich na následky onemocnění zemře.

Jaké jsou její příznaky?

Jde o onemocnění, které se stejně jako některé další typy nádorů dlouho výrazně neprojevuje. Nádor vznikající v prostoru břišní dutiny má prostor růst poměrně dlouhou dobu, než začne svým objemem fyzicky tlačit na okolní tkáně a orgány. 

Specifikem této nemoci je vytváření sekundárních ložisek, která produkují tekutinu. Ta se pak v břišní dutině hromadí. Pokročilé stádium je tedy typické zvětšeným objemem břicha, častým močením (způsobeno tlakem na močový měchýř), nechutenstvím a někdy též dýchacími obtížemi.

Myslela jsem, že mám zánět močového měchýře. Byla to rakovina vaječníků

A právě zvětšený objem oblasti břicha, lékaři označovaný za syndrom malé sukně, je prvním znakem, který na přítomnost zákeřné nemoci v těle upozorní.

Jaké další signály bych neměla podcenit?

Nebezpečí rakoviny vaječníků spočívá v tom, že většina příznaků je snadno zaměnitelná za méně vážné zdravotní potíže. Proto neváhejte navštívit svého lékaře, když trpíte zvětšeným objemem a bolestmi břicha, nechutenstvím, nadýmáním, pálením žáhy a nevolností. 

Nezřídka se dostavuje také časté močení, zácpa a poruchy menstruačního cyklu nebo například bolestivá ovulace.

Je dědičná?

Dědičnost hraje velkou roli. Nedědí se však samotný nádor, ale zvýšená pravděpodobnost onemocnění. Může za ni mutace v genech BRCA1 a BRCA2, kterou trpí každý osmistý Čech – ženy i muži. 

Ženy s touto mutací mají až třicetkrát vyšší riziko vzniku rakoviny vaječníků, ale také desetkrát vyšší riziko, že onemocní rakovinou prsu. Jestliže máte v rodině ženy, které těmito nádory onemocněly, promluvte si se svým lékařem o možnosti genetického testování.

V jakém věku se nejčastěji projevuje?

Nejčastěji se onemocnění objevuje ve věkové skupině pacientek mezi 55 a 75 lety věku, výjimkou ale nejsou ani mladší pacientky.

ilustrační snímek

Jaká je prevence?

I přes pokročilost moderní medicíny zatím neexistuje prevence, která by snížila riziko onemocnění. Avšak u žen s potvrzenou mutací v genech BRCA1 nebo BRCA2 jsou možné preventivní operace, které riziko minimalizují. Jde o odstranění vaječníků a vejcovodů, případně také dělohy. 

Prevence zahrnuje i omezení kouření a konzumace alkoholu a podle odborníků má pozitivní vliv také užívání hormonální antikoncepce. Nižší počet ovulačních cyklů totiž znamená klesající riziko vzniku rakoviny vaječníků.

Nejdůležitější ze všeho je ovšem sledování vlastního těla a pravidelné preventivní prohlídky u gynekologa. 

Má na riziko onemocnění vliv, jestli má žena děti?

Těhotenství a kojení znamená menší počet proběhlých ovulačních cyklů, čímž klesá pravděpodobnost vzniku nádoru vaječníků.

Jaká je léčba?

Rakovina vaječníků se léčí operativně a pomocí chemoterapie. Léčebné postupy v posledních letech prošly zásadním vývojem a jsou často kombinovány s biologickou léčbou. 

Syndrom malé sukně. Naučte se poznat nádor na vaječnících

Průlom v léčbě jsou takzvané PARP inhibitory, které mohou zabránit návratu onemocnění nebo recidivu významně oddálit.

Kde se rakovina vaječníků léčí?

Pokud je gynekologem vysloveno podezření na zhoubný gynekologický nádor, pacientka by měla být odeslána na jedno z onkogynekologických center v ČR. Seznam je dostupný na stránkách www.onkogyn.cz

Kde hledat podporu, když onemocním?

Ženy, které onemocněly zhoubným gynekologickým nádorem, podporuje Pacientská organizace VERONICA. Na jejích webových stránkách si můžete přečíst příběhy žen, které onemocněly, a získat objektivní informace o nemoci od předních lékařů.