Včasná diagnóza nádorového onemocnění vaječníků může ženě zachránit život (ilustrační snímek)

Včasná diagnóza nádorového onemocnění vaječníků může ženě zachránit život (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Rakovinu vaječníků můžete i zdědit, pozor na tichého zabijáka žen

  • 0
Říká se jí tichý zabiják žen, často ji v počátku neodhalí ani běžná gynekologická prohlídka. Řeč je o rakovině vaječníků, kterou v Česku ročně onemocní téměř 1 300 žen a více než polovina z nich na tuto nemoc zemře.

Projevy nádorového onemocnění vaječníků přicházejí často pozdě, i proto se nemoc odhalí u mnoha žen v pozdním stadiu, když už se nedá vyléčit.

"Nemocné mívají pocit nepohody v břiše, jsou unavené, mají pocit plnosti, někdy se jim zvětšuje objem břicha. To způsobuje rostoucí nádor či tekutina z nádoru v dutině břišní. Nádor se také může projevit až vzdálenými ložisky (metastázami) v jiných orgánech, například dušností při postižení plic," říká docent Jindřich Fínek z Onkologického a radioterapeutického oddělení FN v Plzni.

Rizikové faktory

- Zatížená rodinná anamnéza

- Osobní anamnéza (např. prodělaný karcinom prsu)

- Věk (s přibývajícím věkem roste riziko karcinomu vaječníků)

- Vyšší riziko je u žen, které začaly menstruovat před dvanáctým rokem života nebo ženy procházející menopauzou již v padesáti letech.

- Velké riziko přinášejí i léky na neplodnost (zejména, pokud se ženě ani poté nepodařilo otěhotnět).

- Kouření a alkohol

Pokud tedy ženu několik týdnů trápí nadýmání nebo tlak v břiše, dlouhodobé bolesti v podbřišku či častější močení, je dobré, aby navštívila gynekologa. Včasná diagnóza nádorového onemocnění vaječníků jí totiž může zachránit život.

Lékař provede pacientce gynekologické a ultrazvukové vyšetření. "V případě podezření patří k základnímu vyšetření též odběr krve a snímek plic. Někdy je třeba doplnit vyšetření počítačovou tomografií (CT) či magnetickou rezonancí (MRI)," uvádí docent Fínek.

Léčba nádorů vaječníků a vejcovodů je složitá a kombinovaná, zahrnuje chirurgickou operaci, chemoterapii, hormonální léčbu, ozáření či různé kombinace těchto metod.

Roli hraje i dědičnost

Příčina vzniku nádorů vaječníků není známa, významná role se ale přisuzuje vlivu ženských pohlavních hormonů, estrogenů a zvláště pak ovulaci. "Proto užívání hormonální antikoncepce, které blokuje ovulaci, vede ke snížení rizika nádorového bujení," vysvětluje onkolog Jindřich Fínek.

Nádory vaječníků jsou i dědičné, stejně jako nádory prsu (o testování na přítomnost mutace genu čtěte zde). "Tím jsou ohroženy nejvíce ženy s mutací genů BRCA1 a BRCA2. Týká se to asi 5 až 10 procent pacientek. Většinou se karcinom objevil ve dvou i více generacích po sobě u blízkých příbuzných v nižším věku," vysvětluje doktorka Blanka Vavřinková z Centra pro nemoci prsu.

Stadia nemoci

I. Nádor je omezen na vaječník.
II. Postihuje jeden či oba vaječníky, šíří se do pánve.
III. Nádor postihuje jeden či oba vaječníky, šíří se mimo malou pánev.
IV. Jsou vytvořené již i vzdálené metastázy.

A dodává, že tyto nádory postihují především mladší ženy do 40 let věku. Obecně pak postihují zhoubné nádory ovaria nejčastěji ženy mezi 50 a 75 lety.

Choďte pravidelně na gynekologické prohlídky

V současné době neexistuje žádný screeningový program ke stanovení individuálního rizika karcinomu vaječníků. Obecně můžeme konstatovat, že částečnou ochranu zaručuje těhotenství a dostatečně dlouhé kojení (minimálně po dobu jednoho roku). Studie prokázaly, že ochranné účinky má i strava bohatá na zeleninu a dostatek aktivního pohybu.

"Je dokázáno, že užívání hormonální antikoncepce po dobu minimálně tří let snižuje riziko rakoviny vaječníků o 30 až 50 procent," říká lékařka Vavřinková.

Naprosto nejdůležitější jsou ale podle odborníků pravidelné kontroly u gynekologa s vyšetřením vaječníků ultrazvukem.