Rakovina dutiny ústní postihuje nejčastěji kuřáky a lidi holdující alkoholu (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Rakovina dutiny ústní: upozornit na ni může vřídek na rtu či jazyku

  • 6
Nepatří mezi nejrozšířenější zhoubné nádory, ale jsou stejně nebezpečné. A pokud se nezahájí včas léčba, končí rakovina dutiny ústní až smrtí. Nejlepší obranou je prevence, která zahrnuje také pravidelné kontroly u lékaře.

"Tato nádorová onemocnění úst a čelistí tvoří významnou kapitolu v problematice onkologie. Tvoří kolem pěti procent všech nádorů v těle," řekl iDNES.cz lékař Bořek Slezáček.

Podle posledních statistických údajů v České republice v roce 2010 onemocnělo tímto druhem rakoviny 671 obyvatel a zemřelo jich 296.

Nejčastější příčinou je kouření, dráždění ultrafialovými paprsky (opalování, práce venku apod.), nadměrné pití tvrdého alkoholu nebo chronické dráždění (ostré okraje zubů, nevhodné protetické práce) .

Rakovina dutiny ústní postihuje častěji muže, a to ve věku nad 40 let. "Poměr mezi nemocnými muži a ženami je tři čtvrtiny mužů a jedna čtvrtina žen," uvádí stomatolog Bořek Slezáček z kliniky Dental office H33.

Včasná diagnóza může zachránit život

Terapie nádorů v této oblasti se řídí obecnými zásadami léčení nádorů. Spočívá v chirurgickém odstranění, radioterapii a léčení chemoterapeutiky.

"Léčba probíhá na specializovaných pracovištích a provádí se v součinnosti s odborníky všech zainteresovaných oborů  - stomatochirurg, radiolog, onkolog, patohistolog," vysvětluje Slezáček.

Zároveň dodává, že úspěšnost vyléčení se samozřejmě zvyšuje s včasným odhalením.

I proto je podle stomatologa Bořka Slezáčka důležitá prevence. "Základem jsou pravidelné prohlídky u zubního lékaře, nekouření, nepití tvrdého alkoholu, dokonalá ústní hygiena a včasné odstranění dráždivých vjemů v dutině ústní."