Martina Navrátilová v prohlášení médiím uvedla, že za jejím typem rakoviny hrtanu stojí právě lidské papilomaviry. „Jde o rakovinu typu HPV, která velmi dobře reaguje na léčbu,“ napsala.
Miliony nakažených
Na celém světě je podle odborníků v současnosti infekcí HPV nakaženo zhruba 630 milionů lidí. Jen rakovina děložního čípku, kterou HPV způsobuje, je každým rokem nově diagnostikována u půl milionu žen na celém světě a 300 tisíc z nich této nemoci podlehne.
Přenos HPV viru však ještě neznamená, že dotyčný onemocní rakovinou. Většinou je totiž infekce rychle zlikvidována přirozenou obranyschopností organizmu.
Příznaky nádoru hrtanu
|
„K přenosu může dojít relativně snadno, ale podmínky pro dlouhodobé přetrvávání viru a negativní působení jsou například v dutině ústní a hltanu natolik nevýhodné, že je většina infekce rychle zlikvidována přirozenou obranyschopností,“ řekl před časem pro iDNES.cz profesor Jiří Sláma z Gynekologicko-porodnické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice.
Nejvýznamnější je právě riziko rakoviny děložního čípku a také karcinom řitního svěrače, všechny ostatní nádory spojené s HPV jsou méně časté nebo dokonce vzácné. Na rakovině krku se infekce HPV podílí v asi patnácti procentech případů.
Podle expertů obvykle platí, že k rozvoji nádoru je zapotřebí nejen HPV infekce získaná velmi často orálním sexuálním kontaktem, ale také mnohé podpůrné faktory, jako je například kouření cigaret nebo větší příjem alkoholu. Existují ovšem i pacienti, kteří do tohoto vzorce nezapadají.
Chrapot i bolest v krku
Příznaky rakoviny hrtanu se liší v závislosti na tom, která konkrétní oblast je rakovinou postižena. Některé nádory mohou být zcela bezpříznakové, jiné lze díky typickým projevům diagnostikovat poměrně brzy.
Mezi typické příznaky rakoviny hrtanu patří dlouhotrvající chrapot, dušnost, pocit cizího tělesa, bolesti v hrtanu, zduření krku, polykací potíže, vykašlávání krve, váhový úbytek, ale třeba i zápach z úst.
Pro úspěšnost léčby je nedůležitější včasná diagnóza. Pokud například výše uvedené potíže přetrvávají po dobu několika týdnů a nezabírají antibiotika, vyplatí se odborné ORL vyšetření. Hrtan není dobře přístupný přímému pohledu a vyšetřit se tak dá pouze s využitím speciálního technologického vybavení, které mají k dispozici lékaři v odborných ambulancích.
Konkrétní léčba nádoru hrtanu se neodlišuje od jiných typů rakoviny. Přednostně se používá léčba ozařováním nebo léčba chirurgická. Lékaři se vždy snaží zachránit nemocnému hlas, ale ne vždy je to možné. Úspěšnost léčby závisí hlavně na včasném nalezení nádoru.
Nejen rakovina
Zkušenosti z ordinací ukazují, že výskyt onemocnění spojených s papilomaviry se v poslední době zvyšuje především u mladých lidí. Zdaleka nejde pouze o rakovinu úst a krku. Stejně jako na genitálu ohrožují zdraví rovněž polypy a bradavice, které mohou poškodit především hrtan.
Pro toto onemocnění je charakteristické prorůstání bradavičnatých papilomových výrůstků v oblasti hrtanu a hlasivek. Způsobuje těžké poruchy hlasu, od chraptivosti až po úplné bezhlasí. Papilomové hmoty v hrtanu zároveň působí jako cizí těleso v krku a mohou být příčinou poruchy dýchání a pocitu dušení.
Papilomaviry útočí. Na bezpečný orální sex zapomeňte![]() |
Potíže může mít dokonce i dítě. V takovém případě se virus dostal do jeho těla z matky při porodu.
Léčba spočívá v chirurgickém odstraňování papilomových hmot z hlasivek. Pokusy o léčbu léky proti virům selhávají. Problémem je, že se onemocnění poměrně často vrací. Obvykle sice neohrožuje pacienty přímo na životě, ale je pro ně stresující a omezující.
Odborníci dosud popsali okolo sto typů papilomavirů. Zhruba čtyřicet z nich infikuje kůži a sliznice, zejména v oblasti genitálií a konečníku. Před zrádným HPV virem je možné se očkovat. Nemalá část veřejnosti přitom stále neví, že na injekci mohou jít nejen ženy, ale též muži. Očkování proti HPV mají hrazené ze zdravotního pojištění jak dívky, tak chlapci, je-li zahájeno v době od dovršení 13. do dovršení 14. roku věku.