ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zákeřná rakovina endometria. Jaké jsou varovné příznaky?

  • 0
O rakovině děložního čípku se hovoří často, už proto, že je jí možné předejít očkováním. Ženské orgány však může zasáhnout i nádorové onemocnění endometria.

Endometrium je v podstatě výstelka dělohy a stejně jako jiné části těla může onemocnět. U karcinomu endometria však naštěstí existují možnosti prevence a záchytu.

„Karcinom endometria představuje páté nejčastější zhoubné onemocnění u žen v rozvinutém světě a Česká republika se standardně řadí mezi země s nejvyšším výskytem,“ uvádí profesor Michael Halaš, primář Gynekologickoporodnické kliniky FN Královské Vinohrady v Praze.

„V současné době je incidence přibližně 35 nových případů na 100 tisíc žen za rok. To je zhruba 1900 až 2000 žen ročně a tato vysoká čísla zůstávají dlouhodobě neměnná, což souvisí především s narůstající délkou života, ale také s vysokým výskytem obezity nebo nadváhy v naší populaci.“

Obezita je nejvýznamnějším rizikovým faktorem pro karcinom endometria, protože podkožní tuková tkáň produkuje ženské hormony estrogeny. Ty mohou podporovat růst buněk nádoru. „Karcinomem endometria jsou více ohroženy také ženy nadměrně vystavené estrogenům i z jiných důvodů,“ pokračuje profesor Michael Halaška.

Lynchův syndrom

Lynchův syndrom je dědičné onemocnění, které se projevuje vznikem mnohačetných zhoubných nádorů většinou v mladém nebo středním věku. „Ženy s Lynchovým syndromem mají 27–71procentní riziko onemocnění karcinomem endometria a přibližně 3–13procentní riziko onemocnění karcinomem vaječníků,“ uvádí se na stránce Lynch.cz. „Průměrný věk vzniku nádoru je mezi 40 a 45 lety.“

„Patří mezi ně časné zahájení menses, pozdní menopauza, bezdětnost, ale také hormonální porucha související s chybějící pravidelnou ovulací. Dále cukrovka, která je často spojena s obezitou a způsobuje sníženou citlivost tkání k inzulinu, což může podpořit nádorový růst. Svou roli může u ženy sehrát Lynchův syndrom, což je vrozená dispozice. Nositelka má zvýšené riziko vzniku rakoviny tlustého střeva a dělohy, a to i v mladším věku.“

Nejčastěji je karcinom endometria diagnostikován u žen po menopauze, především ve věkové kategorii 50–69 let, mohou však onemocnět i mladší ženy. 

Prevencí je především zhubnout, pokud máme nadváhu, udržovat zdravý životní styl s přiměřenou pohybovou aktivitou, při stravování se zaměřit na dostatečný přísun zeleniny a ovoce, které jsou bohaté na vlákninu, vitaminy a minerály, a naopak omezit potraviny s vysokým podílem tuků. 

Tím nejdůležitějším je samozřejmě chodit na každoroční preventivní kontroly na gynekologii.

Nepodceňujte prevenci

O své zdraví je třeba se aktivně starat a zdraví ženských orgánů k tomu patří také, už vzhledem k možnosti nádorových onemocnění. „Každá z nás musí sama využít lékařské péče, na kterou má nárok,“ říká Petra Adámková, ředitelka organizace ONKO Unie, která dlouhodobě vzdělává veřejnost v oblasti prevence.

„A to především formou pravidelných gynekologických preventivních prohlídek, jejichž cílem je odhalit i bezpříznakově probíhající změny. Také je ale důležité navštívit lékaře vždy, když tělo vysílá signály, že něco není v pořádku. Nebojte se zeptat, zda by mohlo jít o příznaky zhoubného onemocnění. Je lepší zjistit, že jde o banalitu, než podcenit možnost vznikajícího zhoubného bujení.“

Vedle známých symptomů, jako jsou krvácení mimo cykly a po menopauze, bolestivost při pohlavním styku a nepříjemný výtok, se nádory ženských reprodukčních orgánů mohou projevit i nespecifickými příznaky. Může jít o bolesti v podbřišku či v bedrech, pocit zvětšování břicha, problémy s trávením jako zácpa nebo průjem, nechutenství, nadýmání, únavu a vyčerpání. Tyto příznaky by měly být vždy podnětem k vyhledání lékaře.