Ilustrační fotografie

Ilustrační fotografie | foto: Profimedia.cz

Rakovinu způsobuje i zkažený zub či špatná protéza. Léčba je obtížná

  • 6
Nádory dutiny ústní tvoří zhruba pět procent všech případů rakoviny. Vliv na vznik zhoubného novotvaru může mít kouření, alkohol, genetické předpoklady, nedostatečná imunita, ale i špatně ošetřené zuby nebo nevhodná protetická náhrada. Léčba některých nádorů je velmi obtížná.

Nádory dutiny ústní se častěji objevují u mužů než u žen, a to v poměru 6:1. Vyskytují se už u pacientů okolo čtyřiceti let, nejčastější jsou u lidí okolo šedesátky. Tyto údaje vycházejí podle stomatologa Bořka Slezáčka z kliniky Dental Office H33 ze statistik střední Evropy. Například ve Spojených státech je výskyt mnohem menší a ve východní Asii naopak mnohem častější.

V dutině ústní se může vyskytnout celá řada zhoubných nádorů, které pocházejí z různých tkání. „V první řadě jsou to nádory vzniklé ze sliznice – z epitelu, které jsou nejčastější. Méně časté jsou nádory z pojivové tkáně, jako jsou svaly, vazivo, kosti, šlachy, tuk, dále ze zubních zárodků a ze slinných žláz,“ řekl lékař Slezáček.

Ze sliznice podle něho vznikají dva typy nádorů – ze základní vrstvy sliznice a z mezivrstvy. „Nádory z bazální vrstvy se nacházejí na rozhraní sliznice a retní červeně, eventuálně na kůži,“ poznamenal Slezáček.

Nádory se obvykle projeví vznikem vředu nebo zatvrdlin ve rtu, v jazyku. Tyto zatvrdliny se záhy rovněž rozpadnou na vřed. „Vzhledem k bohaté inervaci v dutině ústní bývají již v časném stádiu více či méně bolestivé, v pozdějším stádiu s sebou nesou dokonce kruté bolesti,“ upozornil Bořek Slezáček.

Okolí vředu je zanícené, protože se infikuje mikroorganismy, kterých je v dutině ústní obrovské množství. „Spodina vředu je zatvrdlá. Poměrně záhy jsou hmatné regionální mízní uzliny,“ vysvětlil lékař.

Obecně platí, že za vznikem nádorů jsou mechanické, chemické, termické, ale i sociální důvody. „Velký vliv má špatná hygiena dutiny ústní, kouření, alkohol, zvlášť tvrdý alkohol. Mechanické dráždění neošetřenými či špatně ošetřenými zuby nebo nevhodnými protetickými náhradami. Jistou roli může hrát i chybně nastavený imunitní systém a genetika,“ řekl stomatolog Bořek Slezáček z kliniky Dental Office H33.

Léčení nádorů je obecně komplexní, a to samé se týká i nádorů v dutině ústní. Spočívá v diagnostice a přesné lokalizaci. Následná léčba je chirurgická, radiologická a chemoterapeutická. Může to být i jejich kombinace. Záleží na biologické aktivitě, histologickém složení a poloze nádoru. 

„Prognóza u nádoru rtu a tváří je velmi dobrá, u jazyka a spodiny dutiny ústní je výrazně horší. A to vzhledem k vyšší biologické aktivitě a anatomickým poměrům, jazyk je silně pohyblivý s bohatým a lymfatickým zásobením,“ dodal lékař Bořek Slezáček.