Vítězství lékařů: Zbavíme svět rakoviny děložního čípku, tvrdí

  0:28aktualizováno  0:28
Dostat zcela pod kontrolu nemoc, která zabíjí lidi po celém světě, je sen mnoha vědců. Většině ale hodně vzdálený. V případě karcinomu děložního čípku jsou však odborníci v Austrálii blízko jeho naplnění, píše se v článku, který vyšel v týdeníku 5plus2.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, událostech a nevšedních akcích v regionech.

Ta slova vyvolala velké naděje: „Jednoduše nesmíme připustit, aby jakákoli žena na světě zemřela na nemoc, které je možné vhodnou prevencí předejít či ji úplně vyléčit. Máme k dispozici všechno, co potřebujeme, aby se rakovina děložního hrdla vyskytovala jen v knihách o historii,“ prohlásil před časem Tedros Adhanom Ghebreyesus, generální ředitel Světové zdravotnické organizace, přibližující zásadní skutečnost ve světě moderní medicíny.

Rakovina děložního hrdla – nebo také rakovina děložního čípku, kterou na světě ročně onemocní na 530 tisíc žen, a jen v Česku této nemoci každý rok podlehnou čtyři stovky pacientek, by v dohledné době nemusela už představovat hrozbu.

Nejdále na cestě k naplnění tohoto ideálu je Austrálie.

Většina lidí s virem zatočí

Před HPV ochrání jen očkování a sexuální abstinence, říká lékař

Z loňské studie, kterou zveřejnil odborný časopis The Lancet, vyplývá, že zmiňovanou nemoc by se mohlo podařit zcela eliminovat v příštích 20 letech. Současná medicína k tomu, zdá se, má všechny potřebné nástroje.

Rakovina děložního čípku patří k nejčastějším nádorovým onemocněním, které má na svědomí takzvaný HPV – tedy lidský papilomavirus. Ten je v současnosti nejčastější sexuálně přenosnou infekcí.

„Alespoň jednou za život se s těmito viry setká 80 procent lidí, přičemž většina infikovaných zlikviduje infekci vlastní imunitou,“ vysvětluje Vladimír Dvořák z Centra ambulantní gynekologie a primární péče v Brně.

HPV v číslech

900 

Tolik je v Česku ročně diagnostikováno případů rakoviny děložního čípku. 

630 milionů 

lidí je nyní na světě nakaženo infekcí HPV. Jde o 11 procent lidstva. 

18 až 25 let 

je lidem, kteří se nejčastěji nakazí papilomavirusem. 

Pokud se však infekce rozvine, může zůstat bez příznaků, a to klidně i desetiletí. Například rakovina děložního čípku vzniká průměrně 15 let od infekce vysoce rizikovými viry. Nejde zdaleka o jediné nádorové onemocnění, které mohou HPV způsobit. Je však jediným, které lze už v počátečních stadiích odhalit pravidelnými gynekologickými prohlídkami.

Právě jejich absolvování ale bývá často kamenem úrazu. Nejen Česko se totiž stále potýká se zbytečně vysokou úmrtností, a to zejména u pacientek nad padesát let.

„Problémem jsou ženy, které dlouhodobě neřeší prevenci a ty, které přestanou navštěvovat gynekologii, protože už nepotřebují řešit antikoncepci, těhotenství a nemají žádné gynekologické obtíže. Právě u těchto skupin žen dochází nejčastěji k rozvoji pokročilých stadií onemocnění a jejich pozdnímu záchytu,“ upozorňuje Dvořák s tím, že v Česku jsou jako nástroje prevence dostupné jednak očkování proti HPV, které má v první řadě zabránit nákaze infekcí, a dále pak sekundární prevence. Tou je takzvaný screening. V Česku se používá kombinace stěrů z děložního hrdla a HPV testy.

Mužům ohrozí hlavu i penis

Ačkoli je rakovina děložního čípku ryze ženská diagnóza, zmiňované očkování se zdaleka netýká pouze žen. Lidské papilomaviry totiž napadají i muže, kteří zdaleka nejsou pouze jejich neohrožení přenašeči. Mohou být u mužů zodpovědné za nádory penisu, anální oblasti nebo také nádory hlavy a krku či genitální bradavice.

Zejména karcinomy v oblasti hlavy a krku spojené s HPV infekcemi jsou u mužů alarmujícím způsobem na vzestupu. V celosvětovém měřítku představují páté nejčastější zhoubné nádory.

Zdaleka ne všechny tyto nádory způsobují HPV infekce, avšak mnohé případy s nimi souvisí. „Pokud máme k dispozici takovou vakcínu, jako máme dnes, bylo by zločinem proti lidskosti nechránit jí i chlapce,“ říká gynekolog Vladimír Mulač.

Válka s nebezpečnými viry

V celém světě se podalo přes 270 milionů dávek vakcíny proti HPV, tedy proti lidskému papilomaviru. Dostupné jsou ve 130 zemích. Tyto viry se přenáší především vaginálním, análním a orálním sexem. Podle lékařů může být mezi nakaženými každý, kdo je sexuálně aktivní, a to i tehdy, pokud měl jen jednoho partnera. Přesto se mezi rizikové faktory na prvním místě zmiňuje rizikové chování – tedy v tomto případě promiskuita. První příznaky některého z onemocnění se mohou projevit i několik let po nakažení virem. Není tedy možné určit, kdy k nákaze došlo. S výjimkou rakoviny děložního čípku počty nádorových onemocnění, která mají spojitost s HPV, každoročně rostou o 3 až 5 procent. 

Austrálie může jít zbytku světa jako jasný příklad úspěšného boje s nebezpečnými HPV infekcemi. Zdejší proočkovanost patnáctiletých dívek dosahuje 79 procent. V případě stejně starých chlapců je to 73 procent. Podobná čísla nenajdeme nikde jinde na světě. Pro srovnání v České republice, která na tom v celosvětovém měřítku není vůbec špatně, dosahuje proočkovanost dívek 64 procent, chlapců pak 30. Od loňska je očkování hrazené z veřejných prostředků nejen pro 13leté dívky, ale i stejně staré chlapce. 

Autoři:

Nejčtenější

Pití už jsem sama nedokázala zastavit, říká Michaela Duffková

Michaela Duffková

Když se před rokem Michaela Duffková rozhodla skoncovat se závislostí na alkoholu, v krvi měla více než dvě promile. Od...

Nikdy jsem džíny nepral, říká výkonný ředitel firmy, která je vyrábí

Džíny Levi's

Správně se starat o džíny podle expertů na denim prý umí málokdo. Kalhotám z tohoto odolného materiálu totiž nesvědčí,...

Nebojte se prošlých potravin, o rok déle vydrží mouka, hořčice i káva

Ilustrační snímek

Prošlé potraviny nevyhazujte. Můžete je klidně sníst i dlouho po datu, které ohraničuje jejich minimální trvanlivost....

Krmí dítě podle tabulek, kritizovala rodiče náhradní manželka

Jídlo pro Leontýnku patří i na sociální sítě.

Bára je se svým životem spokojená. Žije s manželem a roční dcerou Leontýnkou v novém vlastním domě u Tábora a přesně...

Z velryby do léta laňkou? Zvolte si vlastní cestu ke štíhlým křivkám

Cvičit efektivně a s viditelnými výsledky se dá i doma na gauči

Plavková sezóna se neúprosně blíží. Už se nám honí hlavou, jak v těch plavkách vlastně budeme vypadat? Pokud vám vaše...

Další z rubriky

Čtyřicet let pomáhá dětem na svět. Ještě i teď v práci uroním slzu, říká

Porodní asistentka se čtyřicetiletou praxí Alena Nováková

Čtyřicet let pomáhá dětem na svět, celou dobu v téže brněnské porodnici na Obilním trhu. Porodní asistentka Alena...

Pět potravin pro zdravé vlasy a nehty

Ilustrační fotografie

Chcete mít krásné a zdravé vlasy i nehty? Pak je třeba, abyste myslela i na to, co jíte. Jen správná kosmetika vás...

Jste nemocní. Než cigarety, radši vapujte, radí lékařka kuřákům

Elektronická cigareta

Celý život pomáhá na svém klinickém pracovišti kuřákům přestat se svou závislostí. Jako lékařku ji trápí, že kvůli...

Najdete na iDNES.cz