Stačí se zhluboka nadechnout a jít na věc, říká mistryně v ultratrailu

aktualizováno 
Boty na běhání vybírejte podle pohodlí a nikoliv podle ceny, nejezte těsně před během a pozor na horlivost v běžeckých začátcích, říká česká mistryně v ultratrailu z roku 2016 Zuzana Bartasová.

Zuzana Bartasová při závodě Transvulcania | foto: Archiv Zuzany Bartasové

Co by měl člověk udělat, než poprvé vyběhne?

Na běhání je skvělé, že člověk nepotřebuje speciální výbavu ani hřiště. Stačí se podívat z okna a podle počasí zvolit oblečení. Když vyjdete ven, měla by vám být trochu zima. Pak se stačí jen zhluboka nadechnout a jít na věc... a pak se nezapomeňte registrovat na strava.com, najdete tam skvělou motivaci (smích).

Jak začít s během, na co si dát pozor?

Fotogalerie

Hodně nováčků mívá pocit, že musí bezpodmínečně celou dobu běžet. Pokud začínáte úplně od nuly, vůbec bych se nebála indiánského běhu - intervaly běhu kombinovat s rychlejší chůzí, kdy má tělo, dech a mysl dost času na regeneraci. A pokud jste aktivní sportovci, je potřeba se ze začátku trochu hlídat a tréninkové dávky nakládat s rozumem, horlivost v začátcích často končí rozčarováním z běžeckých zranění.

Zuzana Bartasová

věk: 34

bydliště: Modřany

oddíl: SK Babice

běhám od: vážněji (závodněji) od roku 2013

úspěchy: nejvíc si cením titulu mistryně ČR v ultratrailu 2016, 10. místa na Transvulcania 2018, 8. místa  na Madeira Ultra Skymarathonu a vlastně každého závodu  doběhnutého bez výmluv, s pocitem, že jsem mu dala maximum

osobní rekordy: maraton 3:10:59

cíle: jednou bych ten maraton pod tři dát chtěla

proč běhám: protože je to to součást mého života, jako třeba si každé ráno vyčistit zuby

Podle čeho si vybíráte boty?

Ze začátku vám určitě budou stačit jedny univerzálky. Skoro všechny značky mají v nabídce obuv vhodnou na mix lehkého terénu i asfaltu. Později už vám jedny boty stačit nebudou a v botníku se vám rozmnoží všelijaké trailovky a silničky. U bot na běhání pro mě cena nehraje až takovou roli, protože to je prakticky jediná výbava, kterou potřebujete. Já vybírám ty nejpohodlnější, nejvhodnější pro daný typ terénu či závodu a samosebou musí ladit oku.

Poraďte, co je dobré jíst a co naopak ne?

Jídlo je věc hodně individualistická. Obecně bych doporučila nejíst bezprostředně před vyběhnutím, ale zároveň se najíst tak, aby vám nedošla energie dřív, než se pořádně rozběhnete.

Jsou závody vhodné i pro rekreační běžce? Na co si při prvním závodu dát pozor, na co nezapomenout?

Určitě ano, závody jsou skvělá věc, vždyť proto přece trénujeme, abychom pak otestovali, kam jsme se posunuli. Na každém závodě se najdou chrti, ale ta početnější skupina je takzvaný midpack, ve kterém si i začátečníci najdou své soupeře, se kterými se budou moci poměřit, nechat se motivovat nebo to spolu dotáhnout do cíle. Na velkých silničních akcích je fajn sledovat pacery. Nejlepší je přihlásit se na závod s kamarády, ale ani solo výprava není špatná, alespoň se seznámíte.

Jak nejlépe odbourat únavu?

Potvrdilo se mi, že nejlepším lékem je vydatný spánek. No a po něm třeba studená sprcha, to vás zaručeně postaví na nohy.

Ideální sport, který doplní běžecký trénink?

V zimě běžky a v létě kolo. Někdo by mohl namítat, že kolo zabíjí běžecký trénink, pro mě je to ale super doplněk a relax pro klouby. Perfektní je pak i plavání a jóga. Já ji zařazuji alespoň dvakrát týdně na 30 minut.

A rada na závěr?

Jsou chvíle, kdy se mi na trénink nechce. Jsou i závody, ze kterých mám obavy, někdy uvažuji o odstoupení, i když už stojím na startovní čáře. Nakonec jsem ale ráda, že na trénink jdu a že závod odběhnu. Často se ukáže, že tyhle bývají ty nejlepší. Nebojte se a běhejte.


Nejčtenější

Falešná lékařka prováděla plastické operace a zohyzdila několik lidí

Falešná lékařka Alyona Verdyová operovala desítky lidí.

Alyona Verdyová se vydávala za lékařku a operovala desítky lidí, aniž by vystudovala lékařskou školu. Pacienty...

Když se mu bráním, jsem dolámaná. Ve Výměně manželek tekly slzy

Kristýna se synem Markem a její přítel Pavel žijí v Liberci.

„Přijedeme domů, sbalím si věci a odcházím. S herečkou nebudu,“ končil tentokrát televizní Výměnu manželek Pavel (30)....

Nebrala antikoncepci, aby neztloustla, tak se v sedmnácti stala matkou

„Martinka nechtěla brát antikoncepci, aby nebyla tlustá, tak čekáme miminko,“...

V dalším pokračování Malých lásek jste tentokrát mohli vidět nejen nejmladší rodičku celé série, teprve sedmnáctiletou...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Další z rubriky

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Mají houby opravdu léčivé účinky? Sedm otázek pro odborníky na výživu.

Asijské houby enoki, shimeji a hlíva

Tisíciletá čínská medicína mnohé houby používala jako léčivo. Některé se doporučovaly mužům jako afrodiziakum. Jiné...

Čokoláda prospívá kráse, zdraví i chuti na sex. Dnes slaví svůj svátek

Ilustrační snímek

Málokterá lahůdka na světě je tak univerzálně milovaná jako právě čokoláda. Není užitečná jen tělu, ale dovede zahnat i...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz