Být trpělivý a nepodvádět sám sebe, říká Jan Bartas

aktualizováno 
Vytrvalec Honza Bárt Bartas běhá od roku 2012, od roku 2014 se účastní skymaratonů. Potkat ho můžete na závodech v Česku, jeden náročný terénní podnik dokonce s nyní už manželkou Zuzkou sám pořádá.

TransPeneda-Geres 2016 Trail World Championship a jeho 64 kilometr | foto: Facebookový profil Jana BartaseRungo.cz

Co by měl člověk udělat, než poprvé vyběhne?

Zaměřil bych se na takové ty základní lidské potřeby. Podívat se z okna a obléknout se podle počasí. Ideálně tak, aby nám byla mírná zima, když vylezeme z baráku. Napít se, ale ne moc, aby nežbluňkal. Najíst se, ale ne moc, aby se mu nechtělo blinkat. Dojít si na záchod. Běh urychlí vnitřní procesy, tak aby nebyl po pár minutách překvapený.

Fotogalerie

Jak začít s během, na co si dát pozor?

S pravidelným během se nejlépe začíná, pokud si stanovíme nějaký cíl – například přípravu na závod. Je jedno jaký, ale měl by být v dohledné budoucnosti. Například měsíc, šest týdnů, dva měsíce. První cíl by měl být spíše lehčí. Je hloupé neuspět hned na začátku, to motivaci nepřidá. Pokud o sobě víte, že jste velmi ambiciózní, bude hrozit přetrénování. Ne v průběhu týdnů, spíše měsíců.

Podle čeho si vybíráte boty?

Podle plánovaného terénu, podle toho, jak sedí, podle váhy a referencí okolo. V neposlední řadě podle ceny. A taky by se vám neměly ošklivit.

Poraďte, co je dobré jíst a co naopak ne?
To bude asi hodně individuální. Já například nemohu před dlouhým během pečivo. Pálí mě po něm žáha. Pokud nemáte jídlo, po kterém by vám bylo zle, omezil bych se na pravidlo „všeho s mírou“. Před nedělním dlouhým během si dát jen tři piva a ne osm, topinky s tatarákem dvě, ne celý plech. Dietu a speciální stravu bych začal řešit až s narůstající formou a výkonností, ono to pak přijde samo.

Jsou závody vhodné i pro rekreační běžce?

Jan Bárt Bartas

věk: 34

bydliště: Modřany, Praha

oddíl: SK Babice

běhám od: 2012

úspěchy: 2x 9. místo v Skyrunners World Series (2016, 2017)

osobní rekordy: Běchovice 37:30, Půlmaraton 1:23:45, Maraton 3:00:38

cíle 2017:  Transvulcania pod 8 hodin

proč běhám: Baví mě se překonávat. Být po měsících tréninku na startu závodu s tím, že jsem pro úspěch udělal vše. Po dlouhém závodě se rád podívám na trasu a dělá mi radost, co všechno jde za den vidět, přeběhnout, zažít. Baví mě se připravovat na závody, odškrtávat políčka z tréninkového deníku a mám rád mix pocitů z blížícího se závodu. Mix nervozity, očekávání a těšení se.

Myslím, že není závod, který by nebyl pro rekreačního běžce. Ale je mi jasné, že někteří běžci běhají pro relaxaci, pro vyčištění hlavy, pro klid. Ten na závodech moc není a funění, hecování a strkání se s ostatními běžci také není pro každého. Já si bez závodů nedovedu běhání představit.

Na co si během prvního závodu dát pozor, na co nezapomenout?

Na důvod, proč jsem se na závod přihlásil. Vědět, proč to dělám, je základ pro neztracení dobré nálady a motivace pro další trénování. Nemůžu doběhnout závod a být naštvaný, že jsem nedosáhl na osobák, když jsem celý týden tvrdě trénoval a jsem unavený. Hlídat svá očekávání – nedávat si nereálné cíle, ale ani si je alibisticky nesnižovat. Čím spravedlivější k sobě před závodem jsme, tím lepší pocit i z nepovedeného výsledku můžeme mít.

Jak nejlépe odbourat únavu?
Nejlepší regenerace je spánek. Shodou okolností je i nejlevnější. I když se den po závodě nic nechce, kratší klus udělá nohám jen dobře a urychlí regeneraci v dalších dnech. U nás to běžci neslyší rádi, ale pivo hned po závodě rozhodně není to nejlepší, pokud nám opravdu záleží na rychlé regeneraci.

Ideální sport, který doplní běžecký trénink?
Pokud chceme běhat rychle, kolo nás zkrátí, stejně tak i volná technika na běžkách. Klasické běžky jsou ideální pro nabírání vytrvalosti a pro zachování běžeckého stylu. Občasné cvičení na posílení středu těla a protahování, například jemnou jógou, neuškodí.

Rada na závěr?

Být trpělivý a nepodvádět sám sebe. Trénink se projeví. Možná. (smích)


Nejčtenější

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

Horoskop v období Panny: jaké jsou a co čeká všechna znamení zvěrokruhu

Ilustrační snímek

Slunce vstupuje na jeden měsíc do hvězdného znamení Panny. Lidé narození v tomto období jsou pracovití, zodpovědní,...

Slavné nevěsty tohoto léta. Které to slušelo nejvíc?

Letní nevěsty

Léto je roční období, které každým rokem přeje svatbám. A letos do toho praštilo hned několik slavných osobností....

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Další z rubriky

Jak nás ovlivňuje jídlo? Popcorn tlumí deprese, fazole způsobují únavu

Ilustrační snímek

Máte hlad? Tak si dejte pozor, co si naservírujete na talíř. Všechno, co sníte, má totiž přímý vliv nejen na tělo, ale...

Plavání, kolo a vodní lyže. Vyzkoušejte letní sporty, kterými zhubnete

ilustrační snímek

Fitko a vydýchanou tělocvičnu si nechte na zimu a využijte příjemné počasí k pohybu na čerstvém vzduchu. Letní sporty...

VIDEO: Největší fanynka vévodkyně Kate nosí stejné oblečení jako ona

Mallory Johnson Bowlingová je velkou fanynkou vévodkyně Kate.

Jednatřicetiletá Mallory Johnson Bowlingová z USA zbožňuje vévodkyni Kate. Její šatník obsahuje pouze kousky, které si...

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz