Rady zkušenějších: Neřešte hodinky ani boty, prostě vyběhněte

aktualizováno 
Neprožívejte vybavení, jste-li zdraví, obujte se a vyrazte. Vraťte se, až si běh pořádně užijete. Ale přece jen pozor, nepřepalte to, myslete na druhý den, radí zájemcům o běhání závodník Jiří Homoláč.

Jiří Homoláč běhá za tým AK Kroměříž/adidas Running TEAM. | foto: archiv Jiřího Homoláče

Je něco, co by měl člověk udělat, než poprvé vyběhne?
Měl by zhodnotit, jestli mu to zdravotní stav umožňuje. Pokud má pochybnosti, měl by podstoupit funkční vyšetření, zda mu běhání neublíží. Pak už stačí si jen pořádně zavázat boty a vyběhnout.

Jak začít s během, na co si dát pozor?
Ze začátku by se to určitě nemělo přehánět. Prostě začít pozvolna a postupně navyšovat dávky, aby, v lepším případě, nebyl druhý den utrpením, v horším případě aby si běžec nepřetížil pohybový aparát a nevyřadil se tak na delší dobu z tréninku. Dále bych doporučil pořídit si kvalitní obuv a vytyčit si cíl, jehož chci během dosáhnout.

Podle čeho si vybíráte boty?
Podle toho, na jaký druh tréninku nebo závodu je použiji. Na volné klusání mám boty těžší a odpruženější, na rychlejší a delší běhy lehčí.

Jiří Homoláč

věk: 23 let

bydliště: Chudčice

oddíl: AK Kroměříž/adidas Running TEAM

běhám od: roku 2007

úspěchy: 22. místo ME v krosu U23 (Budapešť 2012), 22. místo v 1/2maratonu na Letní světové univerziádě (Kazaň 2013), 1. místo MČR maraton (2013)

cíle: překonat své limity a dostat se jako závodník na nějakou významnou světovou akci

proč běhám: baví mě to a rád překonávám hranice svých možností

Poraďte, co je dobré jíst a co naopak ne?
Zázračná potravina neexistuje, jde o to mít pestrou a vyváženou stravu, bohatou na sacharidy a kvalitní bílkoviny, vitaminy, minerály a vlákninu. Podle mě je vhodné jíst ovoce, zeleninu, hovězí maso, vajíčka, sýry, luštěniny, těstoviny, brambory, rýži. Nevhodná jsou smažená jídla, salámy, párky, paštiky, čokolády a sušenky, ale to asi každý ví.

Jsou závody vhodné i pro rekreační běžce? Na co si během prvního závodu dát pozor, na co nezapomenout?
Myslím si, že závody jsou vhodné pro všechny, kteří pravidelně trénují a jsou zdraví. Jako první závod bych volil spíše kratší distanci, například 10 kilometrů.  Naprosto nevhodná je podle mě pro rekreačního běžce jako první start maratonská trať. Před závodem je důležité dostatečně doplnit energetické rezervy a tekutiny a s tím je třeba začít i několik dní před startem. Důležité je start nepřepálit, aby se následně závod nezměnil v peklo.

Jak nejlépe odbourat únavu?
Masáží, automasáží, ledováním v chladné vodě, plaváním, vířivkou, volným regeneračním během, protahováním. Když mě po náročném tréninku na dráze postihne celková únava, najím se (například těstoviny s mozzarelou a rajčaty plus ovoce), doplním tekutiny (voda, ionťák nebo Coca-Cola), zapnu televizi, lehnu si a probudím se po pár hodinách na večerní klus.

Ideální sport, který doplní běžecký trénink?
Vhodným doplňkem běžeckého tréninku rekreačních běžců je jakýkoliv fyzicky náročný sport. Příhodná je zejména cyklistika, in-line bruslení, bruslení, lyžování, plavání, ale třeba i mé oblíbené houbaření (člověk si v klidu přírody pěkně odpočine od pracovního shonu).

Rada na závěr?
Prostě vyběhněte a běhejte. Žádné přemýšlení o tom, jestli boty modré, nebo červené, hodinky s GPS, nebo bez… zavažte si boty, vyběhněte a vraťte se, až si to užijete.

Autor:

Nejčtenější

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Jak správně používat parfém? Stačí tři střiky, ale na správné místo

Ilustrační snímek

„Parfém je neviditelný, ale nezbytný a nenahraditelný módní doplněk. Avizuje, že žena přichází, a připomíná, když už...

Další z rubriky

Jak se vyhnout salmonelóze? Myjte si ruce a nejezte syrová vejce

Ilustrační snímek

Poslední dobou to slýcháme často. V tom či onom městě se objevilo maso kontaminované salmonelou. Měli bychom z toho být...

Od paty ke špičce: manuál správné chůze nejen pro božského Karla

Ilustrační snímek

Karel Gott nikdy nezápasil s tloušťkou a také v pokročilých letech vypadá mladší a ve slušné kondici, což prokázal při...

Dietní trendy tohoto léta. Zhubnout se dá i jen tak mimochodem

Ilustrační fotografie

Svět dostává rozum, ve stravování se upouští od nesmyslných vylomenin a na první místo se dostává dobrá kondice....

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz