Toto je česká běžecká špička pro tento rok. Znáte je?

aktualizováno 
Zlatá éra českých vytrvalců je nenávratně pryč a o mistrovství republiky na deset kilometrů, na kterém by byl výkon pod třicet minut průměrným výsledkem, si můžeme nechat zdát. Nyní to ale vypadá, že se o místních borcích budeme dozvídat zase o něco častěji.

Jakub Holuša, česká naděje | foto: archiv Radka Brunnera

Na klasických tratích od pěti kilometrů po maraton (42,195 kilometru) se bohužel nic zásadního nezměnilo a mezinárodně úspěšné běžce na těchto distancích budeme hledat jen těžko. Naštěstí ale existuje celá řada dalších disciplín, na kterých se dá dosáhnout mezinárodně uznávaných výsledků a ve kterých se Češi neztratí.

Tyto disciplíny zahrnují vše od mílových závodů až po silniční ultramaratony. Nechybí ani horské disciplíny, přestože u nás pro ně nejsou ideální tréninkové podmínky. To ale naštěstí dosažení vynikajících umístění nebrání.

Dráha

Jeden z největších úspěchů roku 2017 si připsal Jakub Holuša. Na atletickém mistrovství světa v Londýně totiž vybojoval senzační páté místo a ve finále nechal za svými zády celou řadu zvučných jmen. Na bronzovou medaili chybělo Jakubovi v Londýně pouhých 36 setin vteřiny.

V posledních dnech se občas objeví zprávy, že se Jakub Holuša začíná pomalu zajímat také o silniční závody. S jeho rychlostním potenciálem a špičkovou výkonností mohou být ambice opravdu vysoké a bude velmi zajímavé sledovat, jakých výsledků bude tento borec schopný dosáhnout.

Silniční maraton

Čest současných silničních běžců zachraňuje Eva Vrabcová Nývltová. Ta se dokáže jako jediná ze současné generace hravě kvalifikovat na všechny mezinárodní soutěže od Mistrovství Evropy v půlmaratonu až po olympijský maraton. Ve skupině afrických běžkyň jsou však její šance na olympijskou medaili bohužel i tak velmi mizivé, ale na evropských i světových šampionátech v půlmaratonu a maratonu se dokáže držet v popředí a dobíhá vždy v první patnáctce. Přechod z běžeckého lyžování tak Evě očividně prospěl a vzhledem k rostoucí formě se dá očekávat, že letos to nebyla náhoda a příští roky přinesou neméně kvalitní výsledky.

Ultramaraton

V silničních závodech se posuneme zase o kousek dál. Na řadě je oblíbený ultramaraton, kterému nejen u nás dominuje Radek Brunner. Radek se řadí mezi nejoblíbenější české běžce vůbec a kromě přátelského vystupování na tom mají značný podíl i výsledky, které je schopný zaběhnout.

Jeho největší úspěch je poměrně čerstvý. Jedná se o druhé místo na legendárním Spartathlonu (běžel se na konci září, přečtěte si rozhovor), kterým navázal na loňskou bronzovou medaili. Nezbývá, než držet Radkovi všechny palce, aby v roce 2018 dokončil hattrick pódiových příček a konečně vyšplhal na příčku nejvyšší.

Už letos neměl Radek k vítězství daleko, když jeho výsledný čas je osmým nejlepším v historii závodu a vloni by s ním s přehledem vyhrál. K jeho smůle se ale na letošním ročníku objevil Litevec Aleksandr Sorokin, který zaběhl ještě o něco lépe a pátým nejlepším časem historie nedal nikomu ze soupeřů šanci (rychlejší čas zde v historii běžel už jen řecký fenomén Yiannis Kouros).

Trail a Skyrunning

Největší úspěchy českých dráhařů a silničářů máme za sebou a přichází čas posunout se do hor. V těch letos zářil zejména Jirka Čípa. Nenápadný skromný borec z Brna, který umí potrápit jak českou silniční, tak trailovou špičku. Obzvlášť v trailu se mu neuvěřitelně daří a svými letošními výsledky dal málokomu šanci.

Jeho největším úspěchem bylo osmé místo na Mistrovství světa v trailu a stejnou příčku obsadil také na evropském šampionátu ve Skymarathonu. Jirkovi zdatně sekundoval letos výborně běhající Marek Causidis, který se specializuje především na horské ultratraily. Kromě celé řady vítězství na domácích závodech (za zmínku stojí zejména obhajoba titulu na Beskydské sedmičce) má Marek na svém kontě vynikající desáté místo z Mistrovství Evropy v Ultra Skymarathonu.

Vynikající výsledky mají v horách i české běžkyně. Letos to bylo zejména o Míše Mertové, která na již zmíněném Ultra Skymarathonu vybojovala páté místo. Míša je původem silniční běžkyně, která se postupem času přesunula až na ultra vzdálenosti v horách. Zde dokáže velmi efektivně čerpat ze své atletické minulosti a díky kombinaci silné vůle, tvrdého tréninku a dobré rychlosti představuje hrozbu pro evropskou i světovou ultra trailovou špičku. 

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes padesát párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. jeho hlavní pracovní náplň představuje konzultace s výběrem bot v běžecké speciálce Triexpert.


Nejčtenější

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

Horoskop v období Panny: jaké jsou a co čeká všechna znamení zvěrokruhu

Ilustrační snímek

Slunce vstupuje na jeden měsíc do hvězdného znamení Panny. Lidé narození v tomto období jsou pracovití, zodpovědní,...

Slavné nevěsty tohoto léta. Které to slušelo nejvíc?

Letní nevěsty

Léto je roční období, které každým rokem přeje svatbám. A letos do toho praštilo hned několik slavných osobností....

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Další z rubriky

Dítě, puberťák nebo babička? Každý potřebuje na talíři něco jiného

Mezi pozitiva staršího rodičovství se počítá finanční stabilita a více času.

Správná životospráva zahrnuje rozumný jídelníček a pohyb. Platí to u dětí i dospělých. Každý věk však přináší...

Málo i moc spánku probouzí nemoci, varují odborníci. Spěte sedm hodin

Ilustrační snímek

Většina z nás prospí zhruba třetinu života, i proto spánek považujeme za naprostou samozřejmost. Jeho význam je však...

Hlíva jako recept na dlouhý život. Hlídá cholesterol a pomáhá hubnout

Češi si hlívu natolik oblíbili, že se již běžně pěstuje i na českých farmách,...

Léčivá síla hlívy ústřičné je známá po tisíce let. V Číně ji lidé považují za účinný prostředek, který člověku zaručí...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz