ČEZ Plzeňský půlmaraton v centru města přilákal téměř tisícovku vytrvalců

  17:47aktualizováno  17:47
V pořadí již 8. ročník půlmaratonu v Plzni pod názvem ČEZ Plzeňský půlmaraton, se po roční přestávce opět přesunul do historického centra. Na více jak osm set běžců a běžkyň čekal závod, který měl start a cíl na náměstí Republiky.

| foto: Tereza Maškovápro iDNES.cz

Trasa vedla v přilehlých ulicích náměstí, dále Smetanovými, Kopeckého, Šafaříkovými a Štruncovými sady a kolem DOOSAN arény, kde hraje svá utkání domácí Viktorka, zpět na náměstí. Délku tohoto sedmikilometrového okruhu všichni absolvovali třikrát.

Fotogalerie

Počasí vytrvalcům moc nepřálo. Teplota okolo 10°C, zatažená obloha, k tomu docela ostrý a hlavně studený vítr, nesvědčil ani dobrým časům. Součástí soutěžního odpoledne byl i rodinný běh s dětmi a také firemní závod tříčlenných štafet pod názvem DECATHLON firemní štafety. Naplněná kapacita 60 družstev svědčí o velkém zájmu Plzeňanů o běhání.

Hlavní kategorie pod nadvládou afrických běžců

V obou hlavních kategoriích byli hlavními favority zahraniční účastníci z BENEDEK Teamu, kteří již pravidelně do Plzně jezdí a svými výbornými výkony dodávají závodu vysokou kvalitu. „Spolupráce s BENEDEK Teamem je dobrá již od prvního ročníku a běžci, kteří do Plzně přijíždí mají vysokou výkonnost, časy a také vynikající výsledky,“ prohlásil Roman Sladký, ředitel závodu.

V kategorii mužů se hned od startu odpoutal Henry Kemboi z Keni a každým kolem zvyšoval svůj náskok. Chladné počasí a možná i skutečnost, že prakticky celý závod běžel vpředu osamocen, byly příčinou toho, že se nepodařilo atakovat rekord závodu. Přesto lze vzhledem k počasí bez nadsázky říci, že čas 1:05:31 má svoji kvalitu. Daleko za ním pak na druhém místě doběhl jeho krajan James Emuria a třetí v pořadí skončil plzeňský rodák Tomáš Eisner.

Mezi ženami se dalo očekávat vítězství Etiopanky Emishaw Senbety. Ta toto očekávání beze zbytku naplnila a, stejně jako vítěz mužského závodu, tak i ona zcela osamocena dorazila do cíle s velkým náskokem před druhou v pořadí Rumunkou Danielou Cirlan, v čase 1:19:39 hodin. Třetí, ke spokojenosti plzeňských příznivců, doběhla domácí závodnice Petra Šmákalová v čase 1:26:24. I čtvrté místo patří plzeňské závodnici, Evě Potůčkové. Tato vynikající triatlonistka, která na nedávném mistrovství Evropy získala bronzovou medaili, udělala velkou radost domácím fanouškům.

Premiérou při letošním závodě byla účast vodičů

Novinkou plzeňského závodu byla přítomnost tří vodičů na časy 1:45, 2:00 a 2:15 hodin. To bylo hobby běžci velmi pozitivně přivítáno a rozhodně to přispělo k mnohým osobním rekordům účastníků závodu. Byl to v podstatě jeden z posledních závodů letošní sezóny a mnozí z běžců a běžkyň to vzali jako poslední výzvu vylepšit si své letošní maximum. Ostatně rychlá a rovinatá trať k tomu přímo nabádala. V cíli to mnozí pak dávali nadšeně najevo třeba radostným pokřikem či oslavnými gesty. V tomhle ohledu se závod opravdu moc vydařil.

„Nebýt vodiče, tak jsem ještě na trati,“ uvedl s úsměvem v cíli Honza, jeden z běžců, který využil těchto služeb, a prý si dokonce zaběhl letošní svůj nejlepší čas na tuto distanci.

I na charitu je při závodě vždy pamatováno

Jako už každý rok, tak i letos měl závod charitativní charakter. Účastníci závodu pomocí mobilní aplikace ČEZ Pomáhej pohybem sbírali finanční prostředky na pomoc malému Jirkovi z junáckého oddílu Lípa Kynšperk. Jirka onemocněl leukémií a prostředky budou použity na vybavení jeho pokoje. I tohle je při Plzeňském půlmaratonu tradiční.

Celkově lze dodat, že navrácení závodu do centra Plzně mělo velmi příznivý ohlas nejen mezi samotnými běžci, ale hlavně mezi fanoušky závodníků, rodinnými příslušníky anebo jen přihlížejícími. Mohli totiž bez problémů přecházet po trati, sledovat a povzbuzovat své favority, což na mnohých jiných závodech není zvykem. Mezi závodníky se v cíli šířil názor, že pokud i v příštím roce bude závod v centru, tak dokáže přilákat více účastníků než doposud. To je ostatně i přání pořadatelů, kteří věří, že i splnitelné.

Výsledky závodu najdete na www.pro-sport.cz nebo www.onlinesystem.cz.

Autor:

Vánoce

Advent se pomalu blíží a spolu s ním nákupy vánočních dárků i pečení vánočního cukroví. Za vánoční atmosférou můžete vyrazit na vánoční trhy ve vašem okolí i do zahraničí.

  • Nejčtenější
Premium

Patříte mezi ty šťastné? Sedm znaků, že máte opravdu kvalitní vztah

Být šťastná po boku toho druhého, nic neřešit, nehádat se. Ideální, co říkáte? Harmonické soužití, kdy si partneři...

Když má máma křeče, není co jíst, říkají děti. Budou mít nový domov

Když se maminka klepe v křeči, bojím se, že umře, přiznal osmiletý Honzík. Jeho sestra Ivanka dodává, že jejím...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Jsme promiskuitní, nebo jen hledáme lásku? Kolik partnerů je už moc

Když je vám přes třicet a jste nezadaná, pravděpodobně už se ve vaší posteli vystřídalo větší než malé množství mužů....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdepak brýle. Hnědé oči, velká prsa a husté ochlupení značí inteligenci

Kdysi se věřilo, že ten, kdo má vysoké čelo a brýle na nose, je chytrý. Dnes vědci přisuzují tuto roli jiným „důkazům...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Jakub Šural: Snažím se, aby na mě brácha mohl být hrdý

Přes půl roku uplynulo od toho 29. dubna, kdy fotbalový svět přišel o Josefa Šurala a Jakub Šural, obránce Zbrojovky...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

  • Další z rubriky

Bolest hlavy či zad. Psychosomatické potíže se nevyplácí podceňovat

Zdravotní problémy nemusí být důsledkem pouze chatrné tělesné schránky. Na vině je v poslední době stále častěji emoční...

OBRAZEM: Finská maminka ze sebe dělá upírku, cítí se tak lépe

Čtyřiadvacetiletá Julia Kumpulainenová z Finska si nechala udělat upíří zuby a každý den si na obličej aplikuje bílý...

Dieta by měla přinášet potěšení a ne člověka stresovat, říká obezitolog

Nadváha a obezita se jen v Česku týká 71 procent mužů a 57 procent žen. Většina z nás ví, že mít kila navíc není...

Sportující rodina a děti pod dozorem jsou ideál, říká dětský chirurg

Stojíte v nemocničním pokoji nad lůžkem svého dítěte, které dospává narkózu. Jste úplně v koncích. Pak se otevřou dveře...

TIP PRO MAMINKY: Jak si usnadnit cestování s miminkem
TIP PRO MAMINKY: Jak si usnadnit cestování s miminkem

Advent a Vánoce se kvapem blíží a vás možná letos čekají návštěvy rodiny s malým miminkem. Změna prostředí však může být pro malého človíčka náročná. Pojďte se podívat, jak mu ji usnadnit.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz