Kniha, která pobláznila svět
Hashtag #5AMClub má jen na TikToku téměř 340 milionů příspěvků a videí. Rozespalí uživatelé v nich ještě za tmy názorně ukazují svou ranní rutinu „od pěti do devíti“ ještě před tím, než zahájí svůj klasický pracovní den „od devíti do pěti“.
„Jsem členkou 5AM klubu a jeho výhody jsou neskutečné. Dvě hodiny jsem věnovala práci, šla jsem na vycházku, udělala si snídani, postarala jsem se o psa, a to všechno před devátou ranní. Teď můžu začít svůj pracovní den. Cítím se skvěle, protože nikdo jiný není v pět ráno vzhůru, takže mě absolutně nic nerozptyluje,“ vypráví na TikToku nadšeně mladá žena. Je perfektně nalíčení a navzdory brzkému startu vypadá neuvěřitelně odpočatě a energicky.
Za 5AM klubem stojí osobní kouč Robin Sharma s knihou „The 5AM Club“. Té se krátce po vydání v roce 2018 po světě prodalo přes 15 milionů kusů. V Česku vyšla kniha s podtitulem „Klub ranních vítězů: Tajemství radostného, bohatého a tvořivého života“. Sharma v ní dopodrobna popisuje ranní rutinu, která jeho klientům pomohla změnit jejich produktivitu, zdraví, kreativitu a v podstatě celý život.
Rutina má přesně stanovená pravidla. Hodina je věnovaná osobnostnímu růstu a skládá se z dvaceti minut cvičení, dvaceti minut meditace nebo psaní deníku a dvaceti minut učení nebo čtení.
Podle Robina Sharma si máte namísto telefonu nastavit klasický budík a v pět hodin ráno vyskočit z postele dřív, než vás začnou napadat důvody, proč si ještě trochu pospat. Cílem je přinutit mozek soustředit se vždy jen na jednu vysoce hodnotnou aktivitu, aniž by se rozptyloval přítomností ostatních, kteří dál v poklidu spí. V brzkou ranní hodinu se údajně dočasně vypne prefrontální kůra mozku, která má na starosti racionální myšlení. Proto máme ráno menší tendenci věci analyzovat, stresovat se a padat do pasti „overthinkingu“ než později během dne.
Overthinking je nástrahou moderní doby. Komu zátěž mysli hrozí a proč![]() |
Naopak ranní ticho a klid stimuluje produkci neurotransmiterů, dopaminu a serotoninu, jinak známého hormonu štěstí. Takový hormonální koktejl podle Sharma způsobí, že se dostaneme do stavu „flow“, kdy nám práce přirozeně plyne od ruky a my zapomeneme na čas. Navzdory brzké hodině bychom se měli cítit nabití novou energií, soustředěni na úkol, který právě vykonáváme a naše produktivita by měla zůstat vysoká během celého dne.