Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 30. září 2023 Jeroným, Ráchel

První menstruace může přijít už v deseti letech. Poučte dcery včas

  3:00
Sotva si přestala hrát s panenkami a její tělo už má za sebou první menstruaci. Některé dívky prožijí svůj první cyklus už po svém desátém roce života. Mnohé matky jsou z toho překvapené stejně jako jejich dcery.
Pro dívky před zahájením sexuálního života se doporučují spíše vložky než tampony. Ilustrační snímek

Pro dívky před zahájením sexuálního života se doporučují spíše vložky než tampony. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jak komunikovat s holčičkami a mladými dívkami o periodě? Pro mnohé matky je to oříšek a je jim to nepříjemné. Neuvědomují si ale, že právě jejich reakce je tou první, s níž se dívka setkává.

"Pokud je matčina první reakce ´Ach bože, už je to tady!´, tak v dívce naprogramuje negativní prožívání menstruace. Přestože se její reakce může vztahovat spíše k tomu, že dívka přichází do složitého období puberty," domnívá se psychogynekoložka Helena Máslová.

Je pravděpodobné, že právě toto "naprogramování" může u dívek v budoucnu vyvolávat nepříjemné pocity a psychosomatické reakce spojené s periodou, jako je nevolnost a bolesti.

Děvčátka, na slovíčko!

Jak a kdy poučit děvčata o menses? Podle Heleny Máslové jde o velmi individuální záležitost, určující je mentální vyspělosti dívky. Agresivní konfrontace s intimními a sexuálními tématy může u prepubertálních dětí vyvolat velký pocit studu. Přestože nejde o tabu, stále jde o intimní záležitost a ideální je řešit ji mezi matkou a dcerou.

Matka by k tématu měla přistupovat citlivě, vysvětlit dívce, že nejde o problém, ale o přirozený fyziologický proces ženského těla. Současní teenageři mají z internetu a časopisů poměrně bohaté teoretické znalosti, chybí jim ale návod, jak s nimi zacházet.

Právě to je na rodičích, kteří by rozhodně neměli spoléhat na školu - v některých přichází poučení o menstruaci až v šestnácti letech, což je pozdě.

Podle psychogynekoložky Máslové se na toto téma už soustředily i výzkumy a potvrdily předávání negativního vztahu k periodě z matky na dceru. Aby byla vyloučena možnost dědičných dispozic, zkoumal se i vzorek adoptovaných dívek, které k menstruaci přistupovaly podle vzoru svých adoptivních, nikoliv biologických matek.

Pomohou i brožury

Pokud si nejste jistá, jak o tématu s dcerou komunikovat, sáhněte po odborné literatuře, například knihách sexuoložky Kateřiny Janouchové.

Jako pozitivní příklady můžeme vzít některé odlišné kultury, kde je první perioda - menarche, naopak oslavována jako proměna v ženu. Dívkám jsou poprvé propíchnuty uši a dostanou náušnice, koupí se jim nové šaty nebo ženy z rodiny uspořádají pro dívku malou oslavu.

Na druhou stranu není nutné doma vyvěšovat červenou vlajku a informovat o tom celou ulici, intimita je jistě na místě, zároveň není nutné dělat z menstruace nějaké tabu.

Je perioda tabu?

Perioda přitom bývala tabuizována ve většině společností. Ženy se během ní například nemohly účastnit normálního života, mít fyzický kontakt s mužem, dokonce ani spát ve vlastním domě.

I v naší současné společnosti je stále vnímána jako určité tabu - mnoho žen o ní zásadně nemluví před muži (ani před těmi z rodiny) a snaží se ji před nimi schovat, menstruační krev je vnímána jako něco nečistého a nechutného.

"Denně se ve své ordinaci setkávám s dívkami, které jsou z menstruace vystresované a vůbec si s ní nevědí rady. V rodinách se o menstruaci otevřeně nehovoří, ve škole dostávají ve většině případů strohé a bohužel i zkreslené informace," konstatuje Helena Máslová.

Modrá vodička

Menstruační krev neuvidíme ani v reklamách, kde ji nahrazuje modrá vodička neznámého původu, jejíž souvislost s měsíčky je záhadou. V tomto bodě již ale česká společnost jistým vývojem prošla a na rozdíl od počátku 90. let jsou televizní reklamy na menstruační vložky a tampony stejně obvyklé jako propagování sušenek.

Přesto v reklamách na hygienické pomůcky pro ženy neuslyšíte slovo menstruace, namísto toho je užíváno spojení jako "vaše dny" a podobně.

Například ve Švédsku bylo již i toto tabu prolomeno a i reklamy nazývají menstruaci jejím pravým jménem namísto eufemismů.

Kdy to přijde a co dělat?

První menstruace je v současné době chápána jako předčasná, pokud přijde před desátým rokem, opožděná se dostaví po patnáctém roce dívky.

Při první menstruaci není nutné hned běžet za gynekologem, pokud ji neprovázejí potíže. Vyšetření od neohleduplného gynekologa může podle psychogynekoložky Máslové dívce způsobit trauma.

Pro dívky před zahájením sexuálního života doporučuje vložky, naopak tampony by vyhradila pouze na sport či plavání, rozhodně by je neměly používat přes noc.

Poslouchejte své tělo

Podle některých lékařů by se dívky během periody měly vyhýbat fyzické námaze.

"Sportovat by měly pořád, menstruace není žádný důvod, proč by neměly cvičit. Já chápu, že ve škole je to dost nepříjemné, ale když zrovna nemá dívka bolesti, tak není důvod se sportu vyhýbat," říká Máslová.

Přesto by ale ženy měly naslouchat svému tělu, a pokud se během menstruace cítí unavené, odpočinout si. Při sportu je pak nezbytné pít více než obvykle, protože během menstruace potřebuje tělo více tekutin než jindy, krevní oběh má až o půl litru více krve než běžně.

PMS jako ukazatel

Pro mnoho žen (ale i mužů) je pořádným strašákem premenstruační syndrom. Jako by se ženy najednou ani nepoznávaly, jsou plačtivé, hysterické, někdy i hádavé. Podle psychogynekoložky Máslové při PMS mozek více zapojuje svoji pravou část - tu, která se řídí hlavně pocity.

"Mám pacientku, které pouze při PMS vadí, že dům a automobil jsou napsané na manžela. Zbytek měsíce to neřeší," uvádí příklad.

PMS může být vlastně takový "reality check" - pokud nejste s něčím ve svém životě spokojena, právě v tuto chvíli to budete řešit nejvíc. Můžete si na to vzít pilulky a pít třezalkový čaj, primárně byste ale měla řešit právě to, co vás trápí, a čeho si v každodenním kolotoči moc nevšímáte.

"Často to bývá nevyřešená reprodukční strategie - chci dítě? Chci dítě s tímto mužem?" doplňuje psychogynekoložka. Pokud se během PMS hádáte se svým partnerem podstatně víc než obvykle, zkuste to jednou přestat svádět na hormony a zamyslete se nad podstatou hádky. Nesnaží se vám hormony něco naznačit?

Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Bed rotting frčí na sociálních sítích. Před trendem však lékaři varují

Na sociálních sítích se objevil nový trend, který vybízí lidi k celodennímu povalování v posteli. Lékařům se však...

Příběh Aleny: Vyspala jsem se s přítelem mé sestry, on chce pálit mosty

Úplnou hloupostí jsem si zkomplikovala život a hlavně vztah s mou mladší sestrou, které jsem udělala něco, na co nejsem...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Miliardář toužící po nekonečném mládí si v noci nechává měřit erekci

Šestačtyřicetiletý Bryan Johnson investuje ročně miliony dolarů do systematického omlazování svého těla. Tým vědců na...

Žena s největšími ňadry v Rakousku prošla extrémní proměnou

Říká si Jessy Bunny, má největší silikonová ňadra v Rakousku a ještě před pěti lety byla šedou myškou, o kterou muži...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Důležité vitaminy pro ženy. Pomohou chránit před stárnutím i depresemi

Věk se neptá. Tělo stárne a potřebuje čím dál více vaši podporu. Proto je od určitého věku důležité, aby si ženy...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Kvůli barvě vlasů ženu šikanovali, dnes ji zbožňují lidé po celém světě

Jednatřicetiletá Carmen Rouse z Velké Británie má slibně rozjetou kariéru modelku i trenérky a vypadá to, že je celý...

Při žilní trombóze může jít o život. Komu hrozí a jak ji poznat

Poznat žilní trombózu není pro laika nic snadného. Může se projevovat otokem, bolestí na dotek a zarudnutím. Noha však...

Co víte o prevenci? Vyzkoušejte své znalosti v kvízu a vyhrajte knihu

Soutěž Preventivní prohlídky jsou důležité a mnohdy mohou člověku zachránit život. I proto jsme se během září snažili v tématu...

Mirka už měla problém projít uličkou v autobuse. Za rok zhubla 44 kilo

Miroslavu bolely klouby, měla v jednom kuse nateklé nohy a připadala si stará. I proto se rozhodla, že se sebou musí...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...