První běžecká bota vytvořená pomocí 3D tisku spatřila světlo světa

aktualizováno 
Ani adidas, ani Nike. První 3D tištěnou běžeckou botu uvedla na trh značka New Balance. Seznamte se.

První 3D tištěná běžecká bota - New balance zante Generate | foto: New BalanceRungo.cz

Technologie 3D tisku je ve světě nesmírně populární a počet produktů, které se nevyrábí, ale tisknou, raketově stoupá. Tento trend se nevyhnul ani světu běžeckých bot a zdá se, že 3D tištěné boty budou zanedlouho běžnou záležitostí.

Už na podzim jsme psali o adidasu a jeho projektu Futurecraft, který představoval až doposud nejpokročilejší fázi v honbě za první tištěnou botou. Výrobci se již totiž podařilo 3D boty vyrobit, ale stále se čeká na uvedení novinky na trh.

3D bota krok za krokem

Podívejte se ve fotogalerii, jak se vyráběla první 3D tištěná běžecká bota na světě

Podobně jako v souboji o to, která z velmocí dostane prvního člověka na Měsíc, ani tentokrát nechyběl konkurent, který adidasu dýchal na záda. Nebyl jím nikdo jiný než sportovní gigant Nike. Svou snahu zasáhnout do dostihu ovšem dávala najevo i další americká značka - Saucony.

Nakonec je ale všechno jinak. Zatímco adidas, Nike i Saucony na svých tištěných botách stále pracují, všem vypálila rybník značka New Balance, když 15. dubna uvedla na trh limitovanou kolekci prvních 3D tištěných běžeckých bot na světě.

Novinka nese označení Zante Generate a není náhodou, že se v mnoha rysech podobá nejoblíbenější botě New Balance loňského roku Fresh Foam Zante.

První 3D tištěná běžecká bota - New balance zante Generate

Technické parametry nejsou známy, ale použitý svršek je v porovnání s FF Zante prakticky totožný a i geometrie 3D tištěné mezipodešve se zdá na první pohled velmi podobná. Dá se tedy očekávat, že se bude jednat o extrémně lehkou botu atakující hranici 200 gramů s nižším dropem (čtyři až šest milimetrů). O funkčních vlastnostech však prozatím můžeme pouze spekulovat.

Zajímá vás, jak se taková běžecká bota tiskne? K výrobě je použitá technologie zvaná selective laser sintering, neboli bodové laserové vypékání.

Do speciální pece se vloží kvádr ze elastomerového prachu (podobným materiálem je i klasická tlumicí pěna EVA, kterou známe z dnešních běžeckých bot). Následně se tepelným zářením pomocí laserového paprsku jednotlivé prachové částice mění vrstvu po vrstvě na pevnou hmotu. Ve výsledku z pece vyndáte ten samý kvádr, ze kterého se ovšem vyloupne finální produkt - v tomto případě mezipodešev běžecké boty.

Největší překážkou v nasazení tohoto výrobního postupu do sériové výroby je jeho časová náročnost. Jedny boty se „tisknou“ několik hodin a následně je potřeba každou zvlášť ručně zkompletovat a provést drobné začišťovací úpravy.

Díky této technologii je možné dosáhnout takového tvaru a funkčních vlastností, o kterých si může klasická vstřikovaná pěna nechat jen zdát. S tím je spojená i vyhlídka na to, že běžecké boty se budou v nedaleké budoucnosti vypékat na míru podle skenu vašich chodidel.

První 3D tištěná běžecká bota - New balance zante Generate

Prozatím se jedná o limitovanou edici 44 párů, které budou s astronomickou cenou 400 dolarů spíše sběratelskou raritou než mainstreamovou běžeckou botou. Dá se ale očekávat, že technologie 3D tištěných tlumicích vrstev se brzy rozšíří i do cenově dostupnějších modelů.Tištěná mezipodešev svou strukturou připomíná včelí úl a podle výrobce by tato struktura měla představovat optimální mix ohebnosti, odolnosti a nízké hmotnosti.

Vysokou cenu způsobuje kromě unikátní technologie výroby i fakt, že Zante Generate byly kompletně vyrobeny ve Spojených státech. Koupit je můžete V New Balance Experience Store v Bostonu, kdybyste snad měli cestu kolem.

Vítek Kněžínek

Vítek Kněžínek

Vítkovi leží v botníku něco přes třicet párů běžeckých bot všech možných typů, které nejraději testuje na dlouhých závodech v horách, kde se mu čas od času podaří probít na pódiové umístění. Rád má i silnici, na které v letošním roce pokořil hranici 75 minut na půlmaratonu. Chcete-li se Vítka zeptat na jakékoliv téma související s běháním a aktivním způsobem života obecně, navštivte naši poradnu.

Nejčtenější

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Jak přežít pubertu: dejte na instinkty a raději buďte trochu paranoidní

puberta matka dcera

„Je to náročné období, které má i své kouzlo,” říká o dospívání pedagog a konzultant Miloslav Hubatka. Pokud pubertou...

Další z rubriky

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Čokoláda prospívá kráse, zdraví i chuti na sex. Dnes slaví svůj svátek

Ilustrační snímek

Málokterá lahůdka na světě je tak univerzálně milovaná jako právě čokoláda. Není užitečná jen tělu, ale dovede zahnat i...

Z kašle se vyvinula otrava krve, kvůli které přišla žena o končetiny

Jayne Carpenterová

Jayne Carpenterové amputovali lékaři před třemi lety kvůli otravě krve obě nohy a levou ruku. Otravu přežila jen...

Zprvu jsem dietu před okolím tajila, říká žena, která zhubla 27 kilogramů

Jiřina Sedlmajerová zhubla 27 kilogramů.

Jiřina vaří v mateřské školce, se zdravým jídelníčkem pro sebe si však hodně dlouho neuměla poradit. Nakonec jí...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz