Podle statistik postihnou během dvoutýdenní dovolené zažívací potíže bezmála každého pátého cestovatele. Podle odborníků se dá problémům s trávením o dovolené vyhnout správnou přípravou. Například tím, že se postaráme o lepší imunitu těla. Trávení s ní totiž velice úzce souvisí.
„Velká část imunitního systému se nachází ve střevech. Konkrétně má podobu milionů mikroorganismů, které s imunitním systémem spolupracují. Abychom jich měli dostatek, potřebujeme ve stravě denně přiměřené množství vlákniny – dospělý člověk přibližně 25 gramů, dále probiotika a též betaglukany, které dodávají těmto mikroorganismům a dalším imunitním buňkám energii,“ vysvětluje odborník na imunitu Adrián Doboly z biotechnologické laboratoře Natures.
To znamená, že pokud je naše strava nevyvážená, jsme ve stresu nebo jiné nerovnováze, má to vliv i na množství a vitalitu mikroorganismů, které se starají o obranyschopnost našeho těla.
Deset potravin, které vám zajistí dobré a zdravé trávení![]() |
Nejen probiotika
Dostatek probiotik pro děti i dospělé zabezpečí mléčné výrobky (například jogurty, acidofilní mléko, zakysaná smetana či kefír). Betaglukany, které dodávají sílu více druhům imunitních buněk v dostatečném množství, však ze stravy nezískáme. Nacházejí se například v kvasnicích nebo v houbách. Proto je dobré před dovolenou zařadit do jídelníčku betaglukany ve formě potravinového doplňku.
Na trhu jsou výrobky pro dospělé i děti. „Největší efekt má mikronizovaný betaglukan vysoké čistoty, který se dobře vstřebává do organismu,“ upřesňuje odborník.
Co ještě můžete udělat?
Oprášit stará a dobře známá pravidla, která vás učili už ve školce:
- Před jídlem, po návštěvě toalety a po příchodu zvenku si myjte ruce.
- Špinavýma rukama si nesahejte na obličej.
- Nejezte žádné nemyté či neloupané ovoce a zeleninu. Platí to bez výjimky – tedy i pro meloun, když ho vykusujeme ze zelené slupky, nebo pro plátek citronu ve sklenici s pitnou vodou.
- Také připomeňte nejen svým dětem, ale i sobě, že mazlíčci na ulici se nehladí. Neznámé kočky a psi mohou být nejen zdrojem střevní nákazy, ale i jiných zdravotních potíží.
Jak si vybrat vhodné vitamíny a doplňky stravy? Jak se zorientovat v množství výrobků? |
Jezte bezpečně
Vyhýbejte se jídlům, u kterých nemáte jistotu, že jsou čerstvá a nezávadná. Častou příčinou prázdninových průjmů bývá třeba zkažené nebo nedostatečně tepelně zpracované maso. Průjem z jídla může klidně přijít i po grilování na zahradě u sousedů.
V létě také raději nekonzumujte syrové či polosyrové pokrmy z masa a vajec. Opatrní buďte rovněž při používání mléčných výrobků, které v létě snadno kvasí. Odpusťte si i jídla připravovaná v rychlých občerstveních na ulici, zejména v těch, s nimiž nemáte zkušenost. Neriskujte kebaby, hamburgery, bagety s majonézou a pro jistotu ani omelety.
V létě samozřejmě není zcela bezpečný ani krvavý biftek z nejluxusnější restaurace. Zkrátka nezapomínejte na to, že při letních teplotách se potraviny rychleji kazí a množí se v nich bakterie, které produkují pro organismus nebezpečné toxiny.
A pozor! Jednou z epidemiologicky nejrizikovějších potravin je zmrzlina, proto vsaďte spíše na balený nanuk.
Jak na potíže se špatným zažíváním. Pozor na stres i nepravidelnou stravu![]() |
Co si ještě pamatovat
V letním období se ve větší míře objevují problémy s hygienicky závadnou pitnou vodou. Pokud tedy nechcete ani na dovolené v Česku riskovat zažívací potíže, raději nepijte kohoutkovou vodu z nevyzkoušeného zdroje a kupujte vodu balenou, v zahraničí pak v každém případě.
Tam se doporučuje kupovat pouze nápoje celosvětově známých značek. Zapomeňte i na kostky ledu v nápojích, i ty mohou být zdrojem střevní nákazy.
Letní střevní potíže ve zkratcePrůjem často provázejí i křeče v břiše, horečka, zvracení či únava. Pokud vás už postihne, nezapomeňte na důrazné varování odborníků a dbejte hlavně na dostatečný přísun tekutin a minerálů! Proč je to nutné? Protože řídká až vodnatá stolice s frekvencí třikrát či víckrát denně způsobuje dehydrataci organismu a ztrátu pro tělo tak důležitých minerálů, jako je třeba draslík. Přestože se průjmy nevyhýbají nikomu, rychlým odvodněním nejvíc ohrožují děti, těhotné ženy a seniory. Nezapomeňte si proto zabalit na cesty například tubu živočišného uhlí, které má schopnost absorbovat toxické látky ve vašich střevech, a některý z volně prodejných léků na zastavení střevní pohyblivosti. Dobré jsou šumivé tablety Loperon proti průjmu, Imodium, Smecta, Hylak, Nutrolin B sirup, Probian a další. |
Článek vyšel v červencovém vydání časopisu Zdraví.