Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Velká prsa jako problém. Veronika si je nechala zmenšit a je šťastná

  • 29
Když se řekne plastická operace prsou, většina z nás si vybaví zákrok, jehož výsledkem jsou nápadně dmoucí se ňadra. Jenže jsou tu i ženy, které mají opačný záměr. Kvůli příliš vyvinutému poprsí je totiž trápí bolesti zad či hlavy, pocity méněcennosti nebo komplikace při sportu.

„Nadměrné zvětšení neboli hypertrofie tkáně prsou neznamená jen velký objem, ale také velkou hmotnost. Ta zatěžuje záda a ovlivňuje držení těla. Následkem jsou bolesti ramen, zad, krční páteře i hlavy, některé ženy dokonce mohou mít problémy i s dýcháním,“ říká Josef Kulhánek z Lékařského domu Praha 7. Podle něj trpí také pokožka kolem prsou a pod nimi, která bývá postižena například ekzémy a vyrážkami.

Zmenšení prsou v číslech:

• podle odborné studie z roku 2012 je 95 % pacientek s operací spokojeno a šly by znovu

• až 80 % žen uvádí zlepšení bolestí zad po operaci

• při operaci lze odebrat dokonce až 1,5 kg tkáně na jeden prs

• redukce stojí (podle pracoviště a rozsahu) přibližně 44–52 tisíc, samotná modelace 40–49 tisíc korun

Majitelky plochého hrudníku vyvinutým ženám často závidí, mnohdy ovšem není co. Kromě zdravotních komplikací je totiž pronásledují i pocity studu nebo nejistoty. Mají problém sehnat oblečení, které by jim padlo, cítí se nehezké a neforemné. Právě s takovými pocity se potýkala i sedmadvacetiletá Veronika.

„Prsa mi začala růst už na základce, měla jsem je vždycky největší ve třídě,“ vzpomíná. „A dovedete si představit, jak na to reagovali puberťáci – posměšky a různé hloupé poznámky byly na denním pořádku. A bohužel občas něco uklouzlo i učitelům. Na střední škole jsem se cítila trvale pod psa.“  

Jakmile se jí naskytla možnost, nechala si ňadra zmenšit. „Nelituji ani na okamžik. Je to splněný sen, na který jsem si začala šetřit hned, jak jsem nastoupila do první práce,“ prozrazuje.

Už je nechci!

Obecně je velikost prsou dána zvětšením tukové tkáně nebo mléčné žlázy. To, jak budeme vypadat a jak velikou podprsenku si budeme v dospělosti kupovat, je výsledkem naší genetické výbavy. Vliv mívá také těhotenství a kojení, obezita či některá onemocnění. Věk zde roli nehraje.

„Nejčastěji k nám chodí ženy středního věku, po dětech nebo zhubnutí, kdy jim velké poprsí významně pokleslo. Ale výjimkou nejsou ani velmi mladé ženy, které mají zdravotní nebo psychické potíže takového rázu, že jim podstoupení operace za to stojí,“ vysvětluje Kulhánek.

Rozhodnutí na celý život

Rozhodnutí svěřit se plastickému chirurgovi jistě není jednoduché, a nejde jen o finanční stránku. Samotnému zákroku proto předchází několik kroků, během nichž si vše můžete důkladně rozmyslet. První je nezávazná konzultace s plastickým chirurgem, který rozhodne, zda je pro vás operace vhodná. 

OBRAZEM: Velká prsa nejsou vždy výhra, ženám ničí zdraví i psychiku

„Ne vždy je nutná rovnou redukce, u některých pacientek postačí sáhnout k modelaci prsů, tedy jejich zvednutí a zpevnění, které zlepší vzhled a dokonce odlehčí zátěž na záda. Je to zákrok o něco šetrnější,“ vysvětluje Kulhánek. 

Na první konzultaci také lékař zájemkyni o zmenšení poprsí vysvětlí všechny podrobnosti o průběhu zákroku a pooperační péče. Nutné je také klasické předoperační vyšetření. 

„Operace probíhá v celkové anestezii, je tedy nutné, aby pacientka byla naprosto zdravá,“ objasňuje Hubert Topinka, primář oddělení plastické chirurgie Lékařského domu Praha 7. 

V den zákroku si pak lékař na těle pacientky vyznačí, kudy povede řezy a jak by měl vypadat výsledek. „Cílem operace je pochopitelně lepší celková proporčnost postavy, proto je nutné respektovat individuální tělesné předpoklady. A tedy i výsledné poprsí je u každé redukce jiné,” vysvětluje plastický chirurg. 

Samotná operace trvá asi jeden a půl až dvě hodiny, během kterých operatér odstraní nechtěný objem. „Nezbytnou součástí je modelace prsou a úprava případné asymetrie. Bude také třeba posunout a zmenšit prsní dvorec, aby jeho umístění bylo přirozené a velikost odpovídala novému prsu. A na závěr se odstraní zbývající kůže,“ popisuje jednotlivé kroky Kulhánek.

Nadměrná velikost poprsí způsobovala potíže se zády také paní Veronice, která...
Plastická operace Veronice pomohla. Takto prsa vypadají krátce po operaci....

Veronika před operací a po ní

Pooperační režim

Po zákroku zůstává pacientka asi dva dny v lůžkové péči, pak už může jít domů, ale zatím s velmi omezeným režimem. Musí nosit speciální stahovací prádlo, první čtyři týdny nepřetržitě. 

Čtenářku trápila obrovská prsa. Při operaci se zbavila téměř kila tkáně

Po týdnu jde obvykle na kontrolu a pak už se, dovolí-li to její stav, může vrátit do práce. Musí se ovšem šetřit a vyhýbat se fyzické námaze. Šetřit je třeba hlavně horní končetiny a ramena. Nejméně šest týdnů se nedoporučuje sportovat, plná fyzická zátěž bez omezení je možná až po celkovém usazení a zahojení, což bývá dva až tři měsíce po operaci. 

Jak pečovat o nové vnady

Říká se, že pro krásu se musí trpět, a plastická úprava poprsí bohužel není výjimkou. Ihned po zákroku je tedy třeba počítat s otoky a modřinami, může se dostavit pocit nepohodlí nebo necitlivost bradavek. Ze začátku se proto doporučuje ležet na zádech a prsa chladit. Častá je také hodně vysušená kůže v operované oblasti, kterou lékaři doporučují natírat tělovým mlékem. 

Anketa: Co všecko vám velká ňadra komplikují?

Lenka: „Sport. Například běhání s takovou zátěží je téměř nemožné.“

Ester: „Dlouho jsem měla problémy v intimním životě – styděla jsem se před partnerem svléknout.“

Kateřina: „Jsem docela úspěšná v práci, ale občas se mi donese, že je to jen díky prsům. Bez ohledu na to, jak moc dřu. To je mi líto.“

Lucie: „Výběr oblečení a spodního prádla je horor. Nejen, že skoro nic nepadne, ale ještě polovina z toho vypadá vyzývavě.“

Památkou na operaci je jizva ve tvaru kotvy nebo převráceného T: jedna část vede v podprsní rýze, druhá od středu této jizvy nahoru k prsnímu dvorci. A jizvička je i kolem dokola dvorce. Stopy však za několik měsíců vyblednou.

„Jizvy vedou v místech, která pohodlně zakryjete i těmi nejmenšími plavkami,“ říká Kulhánek. Méně vítaným následkem může být zhoršená schopnost kojit, i když s moderními metodami je tento problém méně častý. 

Pozitiva však rozhodně převažují. „Ani jsem nečekala, že se mi život tak moc změní,“ prozrazuje nadšeně Veronika. „Najednou si můžu zavázat tkaničky, aniž by mi něco překáželo. Můžu sportovat, pěkně se oblékat. Lidé mi hledí do očí, už pro ně nejsem ta holka s obřím hrudníkem. Jsem opravdu šťastná.“