Ona
Hyperhidróza, neboli nadměrné pocení, je pro postižené nepříjemnou komplikací.

Hyperhidróza, neboli nadměrné pocení, je pro postižené nepříjemnou komplikací. | foto: Profimedia.cz

Proti pocení pomůže injekce

  • 18
Kilogramy navíc, ale někdy třeba jen stresová situace mohou za to, že se přes den potíme víc, než bychom chtěli.

Někteří kvůli této nepříjemnosti nenosí barevné oblečení, na kterém je pot víc vidět, a sází jen na černou nebo bílou. Jiní nosí jen stoprocentně bavlněné volné oblečení a ze šatníku dávno vyřadili trika, svetry a blůzy z materiálů, jež obsahují umělá vlákna.

Nepříjemností, které nadměrné pocení neboli hyperhidróza způsobuje, však dokáže pacienty zbavit také moderní medicína. Lékaři mají k dispozici dva druhy zákroků. Mohou buď odstranit potní žlázy, což je zákrok poměrně bolestivý, nebo do podpaží vpíchnou injekci botulotoxinu.

Jde o chemickou látku, která je ve velké dávce jedovatá, ale ve velmi malé dávce má užitečné účinky. Botulotoxin v tomto případě "denervuje" potní žlázky, které na určitou dobu, zhruba na devět měsíců, přestanou být aktivní a člověk se pak tedy nepotí.

Zákrok zvládne zájemce za jedno odpoledne, není to žádná velká operace. Lékař oblast podpaží nejdřív znecitliví speciálním krémem a potom aplikuje asi 10 až 15 vpichů botulotoxinu tenoučkou jehlou. Celá akce trvá asi 30 minut a vyjde přibližně na 8 000 až 14 000 korun.

Efekt se dostaví asi za dva až tři dny. Injekci botulotoxinu, která denervuje oblast podpaží a zamezí tak pocení, je možné zaplatit si každý rok. Zákrok provádějí centra estetické medicíny po celé republice.

Pro sportovce nebo třeba i pro hubnoucí lidi, kteří se výrazněji potí jen při pohybu, je pak vhodné takzvané funkční prádlo. Jedná se o spodní vrstvy oblečení ze syntetických vláken, které však velmi dobře odvádí vlhkost a zároveň udržuje vhodnou teplotu těla. Jeho výhodou jsou i ploché švy, které netlačí, a sportovce tak neomezují v pohybu.