I když je důvod zívání stále víceméně zahalen tajemstvím, nová studie amerických vědců z Princetonské univerzity konstatuje, že by zívání mohlo být přirozeným způsobem regulace teploty mozku.
Odborníci se ve své studii zaměřili na sledování četnosti zívání u dobrovolníků v závislosti na ročním období. Vědci přitom využili známého faktu, že zívání je nakažlivé a ukazovali účastníkům studie fotografie zívajících lidí.
Vědecký tým provedl experiment během léta a zimy v Arizoně, kdy náhodně vybrali 160 dobrovolníků, kteří se venku procházeli. Vybraní účastníci studie rovněž výzkumnému týmu poskytli informace o tom, kolik hodin předchozí noc spali a jak dlouho už jsou venku. Odborníci mezitím sledovali okolní teplotu a vlhkost vzduchu.
Kdy lidé nejčastěji zívají
Výzkum přinesl zajímavé poznatky. Při zimním testování zívalo 36 účastníků z 80, při letním testování pouhých 19.
I když vědci vzali v potaz počet hodin spánku a čas strávený venku, okolní teplota byla jediným faktorem, který měl spojitost s četností zívání. Navíc čím déle byli lidé venku v zimě, tím častěji zívali. Přesný opak pak vědci pozorovali v letních měsících, kdy venkovní teplota často přesahuje tělesnou teplotu, což znamená, že zívání v teplém počasí nijak nepřispívá k ochlazování mozku.
Proč ochlazujeme mozek v zimě
Určitou nelogičnost faktu, že lidský mozek potřebuje více ochlazovat v zimě než v létě, vysvětlil profesor Andrew Gallup z Princetonské univerzity v Arizoně.
Podle jeho teorie je v zimě podstatně větší rozdíl mezi tělesnou teplotou a venkovní teplotou než v letních měsících. Lidské tělo je tak nuceno vytvářet větší tělesnou teplotu, která zahřívá i mozek. Příliš vysoká teplota mozku nás pak nutí k zívání, které mozek zase ochlazuje. Proto v létě lidé zívají méně, jelikož rozdíl mezi tělesnou teplotou a okolní teplotou není tak vysoký.
Profesor Gallup vysvětlil i mechanismus zívání. Podle něj zívání pravděpodobně ochlazuje mozek díky hluboké inhalaci studeného vzduchu a zvýšenému přítoku krve do mozku, který způsobuje roztažení sanice.
Profesor Gallup se podobnou studií zkoumající příčinu zívání zabýval už v roce 2007. Tehdy jeho vědecký tým došel k závěru, že zívání nastane, když stoupne teplota mozku. "Mozky jsou jako počítače," myslí si profesor Gallup. "Pracují nejefektivněji, když jsou chladné."