Není žádným tajemstvím, že součástí lidského těla je takzvaný mikrobiom, jde o společenství mikroorganismů, které žijí v nás i na nás. Než se ale začnete ošívat a poběžíte do sprchy nebo aspoň pro dezinfekci na ruce, je potřeba si uvědomit, že tyhle „potvůrky“ (bakterie, kvasinky, různé jednobuněčné organismy atd.) s námi pobývají ve vzájemné symbióze, jsou naší nedílnou součástí prakticky od narození a nijak nám neškodí, právě naopak, celé naše tělo chrání před útoky nejrůznějších patogenů. Proto je i namístě o svůj mikrobiom pečovat.
Miniaturní svět v nás
V souvislosti s tímto tématem se nejčastěji hovoří o tzv. střevním mikrobiomu nebo též o střevní mikroflóře. Je to taková maličká galaxie uvnitř břicha, miniaturní svět bilionů bakterií, hub a dalších mikroorganismů, které obývají trávicí trakt člověka, především tlusté střevo.
Deset potravin, které vám zajistí dobré a zdravé trávení![]() |
O nezbytnosti udržovat střevní mikroflóru v rovnováze jste nejspíš už slyšeli, omíláno je to velmi často. Pokud totiž dojde k nějakému výkyvu, projeví se to nejen problémy s trávením a zažíváním, ale také oslabením imunitního systému, což s sebou nese další potíže: dlouhodobou únavu a vyčerpanost, vyšší náchylnost k nemocem, výskyt ekzémů, v některých případech i propuknutí autoimunitních chorob.
Probiotika vs. prebiotika
Balanc ve střevech zajišťují probiotika a prebiotika. Probiotika neboli laktobacily jsou živé organismy (podobně jako bakterie), které mají příznivý vliv na střevní mikroflóru. Udržují ji v rovnováze, čímž zlepšují trávení a posilují imunitní systém. Najdete je třeba v kefíru, bílých jogurtech a kvašené zelenině.
Prebiotika jsou nestravitelné složky potravy, takzvané oligosacharidy, které se dostávají až do tlustého střeva, kde slouží jako potrava pro přátelské bakterie. Podporují růst „hodné“ střevní mikroflóry a usnadňují probiotikům jejich práci. Jejich zdrojem jsou ovesné vločky, celozrnné pečivo, zelenina (cibule, rajčata, chřest) a ovoce (jablka, banány).
Nejde jenom o břicho
Trávicí soustavu ale netvoří pouze střeva, začíná už v ústech a velmi důležitý mikrobiom najdete i tam. Má sice jinou skladbu než ten v břiše, i on ovšem ovlivňuje váš zdravotní stav. Je proto žádoucí, aby i tohle prostředí bylo v rovnováze.
Jestliže není, nejenže se ty špatné bakterie dostávají s jídlem, pitím či slinami dál do trávicího traktu, ale pořádně potrápit dokážou už v samotných ústech. Vytvářejí se zubní kazy i nejrůznější záněty, a co si budeme povídat, ani dech vycházející z „napadené“ ústní dutiny není nejsvěžejší.
Od kartáčku po hygienistu
Co je potřeba k péči o ústní zdraví, bývá všeobecně známé: pravidelné a důkladné čištění zubů a preventivní kontroly u dentisty.
Pamatujte však i na návštěvy dentálního hygienisty, a ne pouze jednou za čas, jak vám to zrovna vyjde – pro ústní dutinu je nejzdravější pravidelné čištění skloviny, odstraňování zubního kamene, plaku a pigmentu i důkladná očista jazyka a dásní. A to opravdu dobře provedou pouze odborníci na dentální hygienu.
Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup![]() |
Vyvážené pH v ústech
Na zdraví ústní dutiny má velký vliv i její pH. Prostředí v ústech je přirozeně zásadité, během konzumace potravin jsou ale sacharidy přeměňovány bakteriemi na kyseliny, které narušují zubní sklovinu a nepříznivě ovlivňují také mikrobiom.
Stejně neblahý vliv na prostředí ve vaší puse má i příliš velké zastoupení jednoduchých cukrů ve stravě, popíjení alkoholu a kouření cigaret. Vyrovnání pH vám usnadní vhodný výběr zubní pasty – prospěšné jsou ty obsahující přírodní výtažky, například propolis, který brání v růstu „zlých“ bakterií. Osvědčily se i žvýkačky bez cukru či ústní voda, ta by měla mít co nejnižší obsah alkoholu.
Mikrobiom ovlivňuje hlavně strava, dejte si jogurt i kvašenou zeleninu![]() |
Co ještě může pomoct
Ústní mikroflóru příznivě ovlivňuje konzumace zeleniny bohaté na dusičnany, jako je například špenát, hlávkový salát či rebarbora. Tyhle látky zvyšují odolnost vůči okyselení slin, a tak brání vzniku zubního kazu. Udělat toho ale můžete ještě víc – podobně jako se dá vyrovnat a „uzdravit“ pomocí probiotik střevní mikroflóra, můžou vám tyto preparáty pomoct i tam, kde trávicí trakt začíná.
Na trhu jsou už dnes běžně k mání orální probiotika ve formě tablet rozpustných v ústech. Při jejich výběru se zaměřte na složení, pokud v něm najdete třeba takové kolostrum, pomáhající obnovit mikrobiální rovnováhu v ústech, bude to trefa do černého.
Čistíte si zuby správně?V zásadě je jedno, jestli budete používat mechanický nebo elektrický kartáček, klíčová je správná technika. Takže jak na to?
|
Článek vznikl pro časopis Tina.