Proč vás bolí za krkem? Jednoduché triky, jak odhalit příčinu a ulevit si

  • 0
Minimálně jednou za život trpí polovina z nás bolestmi šíje – a u každého desátého jsou tyhle bolesti dokonce chronické. Příčiny jsou různé, k těm nejčastějším ovšem patří opotřebení kloubů, ztuhlé svaly nebo podrážděné nervy.

Spouštěčem bývá silné přetížení krční páteře jednostranným držením těla, monotónním sezením u psacího stolu, ručními pracemi, jako je pletení a háčkování, nebo také trvalý stres. Máme ale i jednu dobrou zprávu – pokud neexistuje žádná vážná zdravotní příčina (jako například vyhřezlá ploténka), dají se akutní obtíže zpravidla rychle a dlouhodobě zase zmírnit.

Nejdůležitějším krokem k úniku z bolesti je stanovení diagnózy. A to je snazší, než si možná myslíte. Prozradíme vám totiž jednoduchá cvičení, díky kterým rychle zjistíte, kde je problém.

Máte přetížené klouby?

Ilustrační snímek

Jak se otestujete: Opatrně zakloňte hlavu, pohled míří ke stropu. Snažte se, aby byl krk maximálně natažený. Pohyby provádějte vždy pomalu a kontrolovaně, abyste kdykoliv, když ucítíte bolest, mohli přestat. Pokud jsou obtíže při tomhle pohybu silnější, může to být příznakem podrážděného meziobratlového kloubu.

Co vám pomůže: Lehněte si na podložku nebo matraci a položte lýtka na stoličku nebo židli, optimálně v úhlu 90°. Pod šíji si dejte srolovaný ručník. Tak se může páteř a její jednotlivé části jako klouby, ploténky, nervy a svaly uvolnit.

Máte ztuhlé šíjové svaly?

ilustrační snímek

Jak se otestujete:
1. Předklon: Dejte si ruku pod bradu, druhou na čelo. Hlavu předkloňte, držte, oběma rukama ji tlačte nahoru.

2. Natažení: Hlavu zakloňte, bradu si držte jednou rukou, zátylek rukou druhou. Tlačte hlavu oběma rukama dopředu. Bolest nebo skutečnost, že instinktivně hlavou uhýbáte, aby tlak bolest nevyvolal, svědčí o problému svalů v téhle oblasti.

Co vám pomůže: Léčba teplem. Teplo má tak širokopásmové působení, jakého se nedosáhne žádným lékem, to je závěr britských vědců. Když se kůže v bolestivých místech zahřívá, přestáváme bolest vnímat a ztuhlé svaly se zase šetrným způsobem uvolní. Na partie šíje si můžete položit ohřívací láhev, polštářek s třešňovými peckami, obklad nebo hřejivou termonáplast s aktivním uhlím (seženete v lékárně).

Máte podrážděné nervy?

Ilustrační snímek

Jak se otestujete:
1. Pokrčenou paži zvedněte do výše ramen a v téhle pozici několik sekund vydržte.

2. Paži narovnejte. Ještě více ji natáhněte, prsty přitom tlačte dolů. Vydržte v téhle pozici a pomalu odklánějte hlavu od paže. Pocity necitlivosti, bolest nebo slabost v pažích či rukách svědčí o podráždění nervu.

Co vám pomůže: Masáž. Často je podrážděný středový nerv (nervus medianus), který se nachází na vnitřní straně zápěstí – a může vystřelovat až do šíje. Masírujte si palcem tuhle oblast krouživými pohyby. Můžete také dvěma prsty jemně popotahovat kůži, lehce ji přitom nadzdvihávat, aby se zde uvolnila celá tkáň. V případě potřeby můžete tuhle techniku provádět až 10 minut.