Diskuse k článku

Příčinou vzniku ledvinových kamenů není vápník, ale bílkoviny a sůl

Jen minimum ledvinových kamenů odejde z těla samo, trpí na ně v podstatě jen muži a nejlepší prevencí je omezení konzumace vápníku. Pokud darujete ledvinu, obětujete tak i své zdraví. Představujeme vám největší mýty o ledvinách.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Crimea

test GFR

Třeba to tady někdo bude vědět. Tetě vyšel test GFR (ml/min) 52. Vedle je hvězdička, což znamená, že hodnota je mimo správný interval. Může mi někdo tuto hodnotu interpretovat? Správně by to měl dělat praktický lékař, jenže ten její stojí za houby, ale ona bohužel k jinému nechce. Ze zahraničních stránek jsem se dozvěděla, že jde o středně závažné poškození ledvin, ale nevím, co by mohlo být příčinou a jaké jsou důsledky. Měla by se teta domáhat vyšetření u specialisty? Jsou vhodná nějaká režimová opatření? Třeba méně solit nebo něco podobného? Je možné chodit na lymfodrenáže? Děkuji.

0/0
29.11.2010 0:24

bukajan

Re: test GFR

Našel jsem na netu k vašemu tématu tuto informaci:

Proces filtrace krve v kapsli Bowmana je ultrafiltrace (neboli glomerulární filtrace), a normální rychlost filtrace je 125 ml/min. Měřit míru glomerulární filtrace (GFR) je tedy diagnostický test funkce ledviny. Kde snížení GFR může být známkou ledvinové poruchy. Zdá se tedy, že vaší tetičce vyšel výsledek zhruba poloviční od normálu, což by nasvědčovalo, že schopnost filtrace jejich ledvin je také zhruba poloviční.

Určitě bych se nad tímto pozastavil a doporučil změnit stravovací návyky. Minimálně bych omezil to základní: konzumaci zvířecích bílkovin a solení všech potravin (NaCl).

Snad jsem vám tímto alespoň částečně mohl pomoci ...

S pozdravem Honza Buka :-)

0/0
29.11.2010 2:49