Ona
Výroba smetanového krému Pribináček v roce 1955.

Výroba smetanového krému Pribináček v roce 1955. | foto: ČTK

Fíkový, rajčatový a na MDŽ i koňakový. Pribináček měl mnoho podob

  • 23
Receptura původního Pribináčku se v minulosti střežila podobným způsobem, jako třeba ingredience pro výrobu Becherovky. Jenže pak režim nakázal, a na svět přišli Bobík, Lipánek, Pacholík či Smetánek. Oblíbená svačinka má i své předchůdce, ti nesli jména Eva, Bivoj, Perla a Mocca.

Za vším hledej ženu, pravil jako první Alexander Dumas, čímž do světa vypustil jedno velké klišé. Jenže co naplat, v případě Pribináčku je tahle floskule nadmíru trefná. Jedna žena totiž stojí za jeho původní recepturou, druhá za výrobou i názvem.

Test pribináků: Dětská porota se s odborníky neshodla

Ale pěkně popořádku. Na začátku celé historie je jistá Jindřiška Hessová, která založila v části Přibyslavi zvané Hesov mlékárnu, v níž experimentovala s krémem z tvarohu a smetany. Žádný komerční zázrak se nekonal, ale základ praPribináčku byl učiněn.

Až v roce 1947 vrhlo přibyslavské Mlékárenské a pastevní družstvo na trh krémy Eva, Bivoj, Perla a Mocca, jež měly válkou zkrušeným dětem zajistit výživnou svačinku z mléka. Z nich se po sedmi letech vylíhl Pribináček, jehož výrobní technologie byla přísně střeženým tajemstvím manželů Čapkových - Stanislava, který šéfoval podniku Pribina, do něhož se přerodilo původní družstvo, a Jiřiny, vedoucí krémárny, jež zdokonalila technologii i recepturu a vymyslela také jméno Pribináček.

Je libo rybízový nebo s vaječňákem?

Tehdy se hutný krém vyráběl dokonce v šestnácti různých příchutích, díky přidružené konzervárně bylo možné namíchat Pribináček višňový, malinový, meruňkový, angreštový, pomerančový, rybízový, ostružinový, fíkový i s rajčaty či zeleninou, který připomínal spíš budapešťskou pomazánku.

„Pro dospělé jsme udělali ještě jeden, s vaječným koňakem. Nemohl jít do prodeje, vyráběli jsme ho jen, když byla schůze nebo MDŽ. Udělala se jedna várka a rozdala se zaměstnancům,“ vyprávěl před lety slovenskému týdeníku Život dlouholetý technolog Pribiny Jaroslav Kolek o krémovém potěšení, které dětem zachutnalo tak, že Pribina nestíhala plnit regály.

Socialistické hospodářství proto nakázalo předat tajnou recepturu i dalším mlékárnám, tudíž se postupně objevil třeba Bobík, Lipánek, Smetánek, Pacholík nebo Lakrumáček. Ovšem jen chuť původního Pribináčku se stala smetanovou součástí DNA českých dětí - jak ukázal i senzorický test.

Seriál testů dětských svačinek

Nesquik Snack mléčný
Lipánek tvarohový
Pilos Tvarohová svačinka
ilustrační snímek