Běhání mi doporučil psychiatr. Můj život tak dostal nový směr

  3:00aktualizováno  3:00
Lenka má od šestnácti let vážné zdravotní potíže, které pramení z jejího psychického stavu. Po letech si na doporučení svého psychiatra našla lék, jak se svou chorobou bojovat - běh. Dopis čtenářky Lenky jsme vybrali jako závěrečný mezi trojicí vítězných v naší soutěži o nejzajímavější životní příběh spojený s běháním.
Běh mi přináší uvolnění a dobrou náladu (ilustrační snímek)

Běh mi přináší uvolnění a dobrou náladu (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Toto je příběh Lenky a jejího boje se zákeřnou nemocí:

Bylo mi šestnáct, když mě každé ráno začal budit pocit podivné nevolnosti. Každodenní zvracení, které mě někdy už ve čtyři hodiny ráno vyhánělo z postele, se stalo součástí mého života na mnoho let.

Tenkrát jsem ještě nevěděla, že to byl pouze začátek daleko tvrdšího boje, který budu možná svádět až do konce života. Dnes, o deset let později, jsem si tím v podstatě jistá.

Nejsem bulimička

Mnozí lidé by si už po přečtení prvních řádků řekli, že jsem jen další bulimička. Ale bulimičkou opravdu nejsem. Nikdy jsem si necpala prsty do krku s naivní vidinou štíhlejšího těla, byť uznávám, že i já jsem si přála být krásná, štíhlá, žádoucí.

Tři čtenářky, jejichž nejzajímavější texty jsme zveřejnili na stránkách OnaDnes.cz, získaly nejnovější běžecké boty LunarGlide+4, inspirované závodními modely pro vrcholové sportovce a určené pro každodenní běh na elitní úrovni.

Běžecké boty Nike LunarGlide+4

Je však nutno uznat, že dokonalostí svým způsobem posedlá jsem. Jsem silná neurotička a perfekcionistka, která se vždy snažila vyhovět požadavkům všech v maximální možné míře (možná i přemíře).

Nejlépe vždy upravená, milá, s úsměvem a s plánem B v záloze. Jsem idealistka žijící v představě, že jednou budu šéfka zeměkoule, ale že pro to musím něco udělat – nejlépe maximum.

Tělo to nezvládlo

Moje tělo tenhle tlak ovšem přestávalo zvládat poměrně brzy. Už ve dvaceti letech ke zvracení přibyly stavy panických záchvatů, při nichž má člověk pocit, že se udusí, hučí mu v hlavě, tuhne mu šíje, přestává mít cit v končetinách, přestává ovládat tělo.

Zpravidla se pak dostavují i silné mdloby a současně i pocit na zvracení nebo... No člověk zkrátka neví, zda to půjde dříve horem nebo dolem. A to všechno bez varování, doma, ale i na veřejnosti, což je obzvlášť "skvělé"...

Přestože s těmito stavy a neustálou nevolností, kterou normální zdraví lidé mají občas při jízdě v MHD nebo když to přeženou s pitím na mejdanu, žiju už deset let, do péče odborníka jsem se dostala až před třemi roky.

To jsem neustála přechod z malého města do Prahy, kde jsem měla pokračovat v navazujícím studiu na vysoké škole.

Kolaps organismu

Strach, že to tam nezvládnu, že selžu, byl pro mě zřejmě poslední kapkou. Ta věčná snaha něco dokázat, být lepší, všem vyhovět, zkrátka být dokonalá, si vybrala svou daň.

A k tomu ty neustálé fyzické potíže, nevolnosti, záchvaty a obrovský strach z toho, že se dostaví v nejnevhodnější dobu, kdy si to společensky nebudu moci dovolit, se staly uzavřeným kruhem bez možného východiska.

Nic jiného než totální kolaps organismu nemohlo nastat. Dostala jsem se do velmi zuboženého stavu, kdy už jsem si kolikrát jen přála být. Jen být, nic víc. Škola šla tedy stranou.

Zkuste běhat

Po letech trápení jsem se nakonec odhodlala, odhodila stud a s neskutečným strachem z neznámého jsem se svěřila do péče vynikajícího psychiatra, který mě mimo jiné dovedl i k běhání.

Info o závodě

We Run Prague startuje v sobotu 1. září ve 14 hodin ze Žlutých lázní. Závod zahájí spolu s moderátorem Tomášem Hanákem také Carl Lewis, legendární americký atlet a devítinásobný olympijský vítěz. Areál Žlutých lázní bude otevřen už od 9 hodin ráno.

Ve čtyři hodiny odpoledne začne vyhlašování vítězů, kterým osobně pogratuluje olympijská vítězka Bára Špotáková, bronzová medailistka Zuzka Hejnová a již zmiňovaný Carl Lewis. Pak už se všichni mohou těšit na We Run Prague party se spoustou hudebních hvězd.

Stejně jako loni vás zveme do iDNES café, kde si budete moci zjistit na internetu výsledný čas svého běhu. Můžete zde soutěžit v kvízu o ceny, nechat si udělat památeční fotografii, ale také se zde zabaví i ti nejmenší v Alíkově hracím koutku.

Podrobné informace k závodu najdete ZDE.

Jen tak mezi řečí v rámci jednoho sezení prohodil: "Co kdybyste zkusila sportovat? Nějak ten přetlak vypustit musíte, zkuste běhat."

A já, která jsem do té doby sportu neholdovala (spíš jsem ho z duše nenáviděla), jsem šla. Bez většího uvažování jsem si koupila tenisky a pustila se do toho.

Ředitelkou zeměkoule nebudu

Nebudu lhát, první běh nebyl nic, u čeho bych se cítila dobře, natož aby mé pohyby vypadaly lehce a ladně. Lil ze mě pot, byla jsem unavená, funěla jsem jako lokomotiva.

Paradoxně jsem ale nenadávala, ani jsem po návratu domů tenisky nehodila do kouta. Další den jsem tenisky obula znovu, následující opět... Dnes je běhání pro mě drogou, bez které si nedokážu představit den. Pomaloučku a polehoučku se ze mě asi stává onen aktivní sportovec a stejně zvolna se smiřuji také s tím, že ředitelkou zeměkoule nejspíš nikdy nebudu.

A to jsem během své léčby stihla ve jménu této idealistické myšlenky vystudovat dvě vysoké školy současně, obě v prezenční formě, ve dvou městech vzdálených od sebe sto kilometrů…

Ač je mi teprve šestadvacet let, už vím, že zdraví má před kariérou vždy přednost a běhat pro radost venku, na čerstvém vzduchu mezi stromy, je daleko krásnější než běh na čas mezi lidmi, kterým se stejně nikdy úplně nezavděčím, protože všem vyhovět nelze.

Autor:

Nejčtenější

Nevěra přináší víc bolesti než radosti, říká psychoterapeutka

Nora Vlášková, psychoterapeutka

Vystudovala práva, pracovala i s nejtěžšími zločinci propuštěnými z vězení. Po narození dětí zvolila Nora Vlášková...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Jejich věkový rozdíl je pětapadesát let a chtějí spolu miminko

Alexis Tadlocková a její partner

Alexis Tadlocková (24) a její manžel Charles (79) z Ameriky plánují založení rodiny. Ačkoli nejstaršímu dítěti Charlese...

Menstruace bez vložek a tamponů. Češka nabízí nepropustné kalhotky

Menstruační kalhotky Snuggs

Protože použité menstruační vložky a tampony představují ročně tuny odpadu, rozhodla se Linda Šejdová, že místo běžných...

Další z rubriky

Při rizikovém orálním sexu může jít o život, řekla lékařka v Rozstřelu

Gynekoložka Olga Dubová v diskusním pořadu Rozstřel (28. června 2019)

Kromě HIV patří mezi lidmi k nejobávanějším pohlavním nemocem kapavka a syfilis. „Ale co nás lékaře nejvíc trápí a s...

Největším ohrožením pro dovolenkáře je západonilská horečka, říká expert

Rastislav Maďar, expert na tropickou a cestovní medicínu, vedoucí Ústavu...

Jaké nemoci nám hrozí v nejnavštěvovanějších letních destinacích? Vzhledem k cestám Čechů po Evropě to je jednoznačně...

Od paty ke špičce: manuál správné chůze nejen pro božského Karla

Ilustrační snímek

Karel Gott nikdy nezápasil s tloušťkou a také v pokročilých letech vypadá mladší a ve slušné kondici, což prokázal při...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz