Preventivní prohlídky mohou zachránit život. Víte, na co máte nárok?

aktualizováno 
Každý rok k zubaři a na gynekologii? K praktickému lékaři každé dva roky? Pravidelné návštěvy lékařů jsou nutné, říkáme jim preventivní. Protože i když se nyní cítíte dobře, může u vás začínat některé závažné onemocnění, které je zatím zcela bez příznaků.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Lékař má možnost objevit vážnou nemoc ve fázi, kdy je ještě zcela vyléčitelná. A to se týká i zhoubného nádorového bujení.

Preventivní prohlídka u praktického lékaře

* kompletní vyšetření včetně změření krevního tlaku, zjištění indexu tělesné hmotnosti a vyšetření zraku a sluchu 

* laboratorní vyšetření moči, cholesterolu a tuků v krvi 

* vyšetření EKG 

* vyšetření stolice na skryté krvácení u osob od 50 let věku, onkologická prevence, zhodnocení rizik, kontrola očkování

Zdroj: GSK 

Tomu se věnují především screeningové programy nádorových onemocnění (jejichž cílem je včasný záchyt zhoubných nádorů). Patří sem nádory tlustého střeva a konečníku, nádory prsu a nádory děložního hrdla.

Dále existuje screening novorozenecký, kdy se po porodu, ještě za hospitalizace novorozence v porodnici, provádí vyšetření třinácti onemocnění, jako jsou například cystická fibróza nebo fenylketonurie.

Prevence jednou za dva roky

Dospělý člověk by měl docházet na preventivní prohlídky ke svému všeobecnému praktickému lékaři jedenkrát za dva roky. K zubnímu lékaři jedenkrát za rok a žena ke gynekologovi také jedenkrát za rok. Tato preventivní vyšetření jsou plně hrazena zdravotní pojišťovnou.

Všeobecný lékař provede celkovou prohlídku: zkontroluje očkování, změří tlak, zváží vás a změří, vyšetří zrak, sluch i moč a provede další vyšetření podle vaší anamnézy, věku a zdravotního stavu. 

Screeningové programy

Screening nádorů prsu hradí plně zdravotní pojišťovna u žen od 45. roku věku (některé pojišťovny hradí vyšetření už od 40. roku). Poté jednou za dva roky, bez omezení horní věkovou hranicí. Pravidelné kontroly pacientek sleduje všeobecný praktický lékař i gynekolog, kteří se vzájemně informují.

Screening karcinomu děložního hrdla se provádí jednou ročně od 25 do 60 let věku ženy. Zároveň je náplní každé preventivní gynekologické prohlídky, na kterou mají ženy nárok od 15 let.

Screening nádorů kolorekta a konečníku, test okultního (skrytého) krvácení do stolice, se provádí ve věku od 50 do 54 let jedenkrát ročně. Od 55 let se provádí buď opakovaný test jedenkrát za dva roky, nebo primární screeningová kolonoskopie (endoskopické vyšetření střev) jedenkrát za deset let. 

Součástí preventivní prohlídky je i onkologická prevence včetně zhodnocení onkologických rizik. Lékař také provede základní krevní testy, například na kontrolu cholesterolu a glykemie.

"Většinou nalézáme vyšší hodnoty krevního tlaku, vyšší hladinu cukru nebo cholesterolu v krvi, a to i u poměrně mladých lidí. U starších pacientů nebývá výjimkou záchyt skrytého krvácení do stolice," říká lékař Tomáš Novotný ze zdravotnického zařízení Monse v Praze 8.

Praktický lékař Ladislav Bechník z kliniky Zámeček Malvazinky k tomu dodává: "Nejčastěji jsou při preventivních prohlídkách zjištěny poruchy pohybového systému, nemoci kardiovaskulárního systému a poruchy lipidového metabolismu. Často se setkáváme s pacienty, kteří z důvodu opomíjení preventivních prohlídek mají v případě očkování proti tetanu neúměrně prodloužený časový odstup pro přeočkování stanovený vyhláškou o očkování proti infekčním nemocem, na 10 až 15 let."

Ladislav Bechník upozorňuje i na doporučení Národní imunizační komise podstoupit přeočkování proti černému kašli minimálně jednou v dospělosti.

Ale spousta lidí prevenci podceňuje. "Přestože se povědomí lidí o nutnosti aktivního přístupu k péči o své zdraví postupně zvyšuje, stále se setkáváme s názorem: Jsem zdravý, tak lékaře ani preventivní prohlídku nepotřebuji. V této souvislosti je na místě zopakovat staré pravidlo, že nemoci je lepší předcházet než ji léčit," radí Ladislav Bechník.

Autoři:

Nejčtenější

Jsme s jedním partnerem a společně s ním máme sex, říkají dvojčata

Anna a Lucy DeCinqueovy

Sestry Anna a Lucy DeCinque (33) se považují za nejvíce identická dvojčata na světě. Absolvovaly plastické operace, aby...

Sympatický kamioňák Zdeněk z Výměny manželek přišel o nohy při nehodě

Rodina z Přelovice nesnáší nudu a neustále něco podniká. Zdeněk ve volném čase...

Život si s osudem akční rodiny z Přelovic krutě zahrál. Tatínkovi Zdeňkovi museli po těžké autonehodě amputovat obě...

Jsem těhotná, oznámila v průběhu Výměny manželek jedna z nich

Výměna manželek

Vztah Aleny a Tondy, kteří mají tříletou dceru, trpí nejen nedostatkem peněz, ale především konflikty s tchyní a...

Závislost na jídle mě málem zabila, říká morbidně obézní žena

Morbidně obézní žena měla před operací žaludku téměř tři sta kilogramů.

S obezitou bojovala Američanka Lacey Hodderová už jako dítě a v devětadvaceti letech měla téměř tři sta kilogramů. Když...

Předkloňte se a zatancujte si, radí stylistka, jak vybírat podprsenku

Každá jsme jiné, všechny si ale zasloužíme kvalitní podprsenku, která nám...

Padnoucí podprsenka je něco jako malý zázrak. Dokáže nám vyčarovat krásný dekolt, i když nám příroda nenadělila ňadra...

Další z rubriky

Od řídnutí kostí po roztroušenou sklerózu. Nemoci, které útočí na ženy

žena nemoc postel léky

Vlivem genetiky, evoluce, ale třeba také hormonální léčby potkávají ženy specifické neduhy. Mezi typicky ženské nemoci...

Dlouhodobé sezení je metla lidstva. Zabíjí spíš než kouření či obezita

Ilustrační snímek

Málo pohybu a hodiny vsedě, to jsou v současnosti největší rizika, která prostupují celou populací takzvaného...

Domácí porod je zbytečné riziko pro dítě, říká porodník Antonín Pařízek

Gynekolog prof. MUDr Antonín Pařízek

Ročně se u nás narodí přes sto tisíc dětí. Některé z nich by před třiceti lety nepřežily. Přibývá vážně nemocných...

Najdete na iDNES.cz