Oddálení přestřižení pupeční šňůry je lepší pro zdraví dítěte

aktualizováno 
Je pro dítě lepší okamžité přestřižení pupeční šňůry, nebo je vhodnější počkat? Nový výzkum ukazuje, že s oddělením pupeční šňůry od placenty není třeba spěchat.
Pupeční šňůra se běžně přestříhává do minuty po narození (ilustrační snímek).

Pupeční šňůra se běžně přestříhává do minuty po narození (ilustrační snímek). | foto: Profimedia.cz

Alternativní tedy jiné než klasické způsoby porodu zahrnují porod v domácím prostředí, porod do vody nebo také takzvaný lotosový porod. Ten spočívá v tom, že matka nenechá odstřihnout svému dítěti pupeční šňůru, ale počká, až se od placenty sama oddělí. Tento kontroverzní proces však může trvat i deset dní a podle většiny odborníků představuje pro kojence vážné riziko, jelikož odumírající placenta může být zdrojem infekce.

Avšak tak úplně od věci oddálení přestřižení pupeční šňůry není, pokud však mluvíme o několika minutách, nikoli hodinách či dokonce dnech. V civilizovaných zemích je běžnou praxí přestřihnutí pupeční šňůry do minuty po narození. 

Ale nedávný výzkum ukázal, že oddálení přestřižení šňůry může znamenat zdravější krev a lepší hodnoty železa u dětí. Tyto výhody pak mohou převážit lehce zvýšené riziko žloutenky, které hrozí právě při pozdějším přestřižení šňůry.

Výzkum analyzoval data téměř 4000 dětí

Odborníci dosáhli tohoto závěru po analyzování dat téměř 4000 matek a jejich novorozených dětí. Svá zjištění publikovali v červencovém vydání Cochrane Database of Systematic Reviews.

Domácí lékař

Jedna z autorek studie, doktorka Philippa Middletonová z univerzity v Adelaide v Austrálii, uvedla: "Ve světle narůstajících důkazů, že oddálení přestřižení pupeční šňůry zvyšuje rané koncentrace hemoglobinu a zásoby železa u novorozeňat, je liberálnější přístup k oddálení přestřižení pupeční šňůry u zdravých dětí oprávněný."

Lepší hodnoty železa versus kojenecká žloutenka

Ve vyspělých zemích se obvykle pupeční šňůra přestřihuje do minuty od narození. Světová zdravotnická organizace doporučuje přestřihnout šňůru v první až třetí minutě po narození. Při zpožděném přestřižení totiž narůstá riziko žloutenky u dítěte. Novorozenci se žloutenkou jsou léčeny světelnou terapií.

Nicméně přerušení přívodu krve z placenty do dítěte před ukončením posledních pár pulzů může znamenat, že dítě nezíská dostatek krve od matky a bude mít nízké hladiny železa v krvi.

Middletonová sice přiznává, že pozdější přestřižení pupeční šňůry je spojeno s vyšším výskytem žloutenky u novorozeňat, nicméně dodává: "Je zapotřebí zvážit výhody oddálení přestřižení pupeční šňůry oproti malému riziku žloutenky u novorozeňat. Pozdější přestřižení pupeční šňůry, které zvyšuje zásoby železa, může být zvláště výhodné v prostředí, kde je běžná anémie."

Pozdější přestřižení šňůry je bezpečné i pro matku

Kromě mírně zvýšeného rizika žloutenky dítěte oddálení přestřižení pupeční šňůry nepřináší podle odborníků žádné další riziko. Lékaři se dříve obávali rizika silného krvácení, ztráty krve či snížení hladin hemoglobinu u matky, ale výzkum doktorky Middletonové žádné z těchto rizik nepotvrdil.

Výhody pozdějšího přestřižení pupeční šňůry pro zdraví dětí byly oproti tomu zřejmé. Mezi prvním a druhým dnem po porodu byly jejich hladiny hemoglobinu vyšší, mezi třetím a šestým měsícem po narození měly menší pravděpodobnost deficitu železa. Kromě toho bylo oddálení přestřižení šňůry spojeno s vyšší porodní váhou.

Průzkum se týkal jen donošených dětí, nicméně jiný výzkum publikovaný v roce 2012 zjistil, že oddálení přestřižení pupeční šňůry je výhodné také pro předčasně narozené děti. Podle autorů studie je zapotřebí osvojení liberálnějšího přístupu k oddálení přestřižení pupeční šňůry za předpokladu, že je v dané zemi přístup k fototerapii pro léčbu žloutenky.

Autor: pro iDNES.cz

Nejčtenější

Na Pacifické hřebenovce jsem věčně hladověla, vzpomíná Lucie Kutrová

Lucie Kutrová

Do dvaceti se kromě školy zajímala jen o módu a večírky. Neuběhla ani kilometr a nechápala, proč lidé chodí třeba na...

Už žádné módní trapasy. Osvojte si základní pravidla oblékání

Ilustrační fotografie

Cit pro módu bohužel nebyl každému do vínku dán. Kvůli tomu můžeme na ulicích občas vidět opravdu zvláštní kreace,...

Horoskop v období Panny: jaké jsou a co čeká všechna znamení zvěrokruhu

Ilustrační snímek

Slunce vstupuje na jeden měsíc do hvězdného znamení Panny. Lidé narození v tomto období jsou pracovití, zodpovědní,...

Slavné nevěsty tohoto léta. Které to slušelo nejvíc?

Letní nevěsty

Léto je roční období, které každým rokem přeje svatbám. A letos do toho praštilo hned několik slavných osobností....

V obložení závazků: sendvičové generaci hrozí krize a vyhoření

ilustrační snímek

Musejí se starat o děti, zároveň pečují o rodiče a mnohdy i prarodiče. A k tomu pracují nebo podnikají. Tak žijí...

Další z rubriky

KVÍZ: Poznáte důležité orgány v lidském těle?

Orgány v lidském těle

Naše tělo je složeno z životně důležitých orgánů, díky kterým můžeme fungovat a jsme zdraví. Mnohdy však nemáme tušení,...

VIDEO: Největší fanynka vévodkyně Kate nosí stejné oblečení jako ona

Mallory Johnson Bowlingová je velkou fanynkou vévodkyně Kate.

Jednatřicetiletá Mallory Johnson Bowlingová z USA zbožňuje vévodkyni Kate. Její šatník obsahuje pouze kousky, které si...

Co se slinivkou, když se zanítí? Čeká vás hladovka, dieta i infuze

Ilustrační snímek

Většina lidí ani netuší, ve kterých místech se slinivka v našem těle nachází a k čemu konkrétně slouží. Uvědomí si to...

JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky
JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky

Znáte milníkové kartičky? Jsou to obrázky s textem, který označuje nějaký milník vašeho děťátka. eMimino si jich pro vás připravilo celou sadu k vytištění. Pojďte se na ně podívat.

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz