Čtvrtek 2. února 2023, svátek má Nela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 2. února 2023 Nela

Překvapivý objev: obezitě a cukrovce pomáhá chemie kolem nás

  14:31
Za vzrůstajícím počtem obézních lidí a pacientů s cukrovkou nemusí být jen nevhodná strava a nedostatek pohybu, ale i chemikálie, s nimiž lidé přicházejí každodenně do kontaktu. Vyplývá to ze studie dvou předních světových vědců v oblasti epidemiologie.
Za obezitou není jen špatné stravování, zjistili vědci (ilustrační snímek)

Za obezitou není jen špatné stravování, zjistili vědci (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Organizace CHEM Trust zveřejnila studii, která shrnuje nejnovější laboratorní výzkumy a studie, které dávají do souvislosti rostoucí počet obezity a cukrovky s působením běžných chemických látek.

Obézní myši

Studie upozorňuje na to, že mláďata myší vystavená nízkým dávkám chemických látek známých jako "endokrinní (hormonální) disruptory" trpí v dospělosti obezitou. Na rozdíl od potomstva neexponovaných samic, které byly živeny stejnou potravou. Také poukazuje na spojení mezi hladinami kontaminantů v lidském těle a vzrůstající pravděpodobností vzniku cukrovky.

Endokrinní disruptory (nebo též hormonálně aktivní látky) je označení pro exogenní látky, které účinkují jako hormony v endokrinním systému a narušují fyziologické funkce endogenních hormonů.

Za endokrinní disruptory jsou považovány např. nonylfenol, některé ftaláty, polybromované difenylethery (PBDE), bisfenol A nebo některé pesticidy jako atrazin, chlordecon nebo chlorpyrifos.

Endokrinní disruptory mají rozmanité účinky, například DDT či endosulfan mohou napodobovat účinek estrogenů.

Pesticid atrazin narušuje v tvorbu gonadoliberinu, který reguluje tvorby lidských pohlavních hormonů.

Zdroj: Wikipedie

"Náš přehled poskytuje nejsilnější možnou pobídku k tomu, aby bylo minimalizováno působení všech relevantních endokrinních disruptorů na lidi. Zvláště důležité je to pro ženy plánující těhotenství, neboť se ukazuje, že největší riziko představují pro plod v děloze matky," uvedl profesor Porta.

Lidská populace je vystavena těmto podezřelým chemickým látkám každodenně, většinou prostřednictvím potravin a spotřebního zboží. Některé z látek identifikovaných jako podezřelé již byly zakázány, jako DDT nebo polychlorované bifenyly (PCB), ale další jsou stále na trhu jako bisfenol A (uniká například do potravin z plastových obalů) nebo bromované zpomalovače hoření (uvolňuje se například z čalouněného nábytku nebo z elektronických zařízení).

Omezte chemii

Mezinárodní sdružení CHEAM Trust a HEAL (Health and Environment Alliance) vyzvalo politiky, aby snížili působení chemikálií na veřejnost.

"Odhaduje se, že počet lidí s diabetem v Evropské unii vzroste z přibližně 33 milionů v roce 2010 na 37 milionů v roce 2025. I pokud by vystavení chemickým látkám hrálo roli jen u malé části případů diabetu, přínosy z lepší regulace chemikálií by byly významné jak ve smyslu lepší kvality života, tak z hlediska úspory výdajů na zdravotní péči," uvedla Genon Jensenová, výkonná ředitelka HEAL.

Miroslav Šuta z Centra pro životní prostředí a zdraví dodal, že v Česku se počet diabetiků za posledních 30 let zhruba ztrojnásobil.

V roce 2010 se u nás léčilo s cukrovkou přes 800 tisíc pacientů a další tisíce lidí o své nemoci zatím neví. Podle dostupných údajů se výdaje na léčbu diabetu v České republice podílejí asi 15 procenty na celkových výdajích na zdravotní péči. Alarmující je také šíření obezity. "V Evropské unii má nadváhu už čtvrtina školáků a mezi českými školáky ve věku mezi 6 a 9 lety trpí nadváhou dokonce 31 procent dětí," řekl Šuta.

Prevence cukrovky

Dánská europoslankyně Christel Schaldemose, spolupředsedkyně pracovní skupiny Evropského parlamentu pro diabetes, by si přála, aby byly rychle využity všechny možnosti pro prevenci cukrovky.

"Nedávné odhady naznačují, že v Evropské unii cukrovka spotřebovává asi 10 % rozpočtů na zdravotnictví. To prostě není udržitelné. Pokud tato nová studie poskytuje dostatek důkazů, je třeba velmi rychle přijmout opatření, která by pomohla snížit rostoucí incidenci cukrovky a obezity," řekla europoslankyně.

Minulý týden byla v Evropském parlamentu přijata rezoluce zabývající se epidemií cukrovky v EU, která připomíná význam prevence v politice životního prostředí, potravin i ochrany spotřebitelů.

"Evropská unie v současné době pracuje na rozhodnutí o tom, které chemické látky označí jako endokrinní disruptory, aby mohly být opatrněji kontrolovány nebo zcela odstraněny z trhu. Ale tato definice nebude k dispozici do konce roku 2013 a ani pak se nebude vztahovat na všechnu relevantní legislativu EU," řekla Lisette van Vlietová, poradkyně HEAL pro politiku v oblasti toxických látek.

"To je příliš pomalý postup. Rádi bychom viděli, aby evropské vlády přijaly rychlá regulační opatření a aby firmy učinily kroky směrem k bezpečnějším alternativám. Například, nahradit bisfenol A v materiálech pro balení potravin," dodala.

  • Nejčtenější

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Raději si koupím troje drahé boty než myčku, machroval manžel ve Výměně

V novém dílu Výměny manželek se kamioňačka Bára přestěhovala z německého paneláku do malého bytu k rodině s pěti dětmi...

S cizím mužem ve vlastním bytě. Pohřbít vztah je snazší, než se zdá

Na první pohled vypadá takový pár jako celkem šťastný. Jsou spolu už léta, on ji nebije, ona na něj nekřičí. Jenže to...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Královna úklidu Marie Kondo rezignovala na pořádek ve své vlastní domácnosti

Poté, co se jí v roce 2021 narodilo třetí dítě, uklízecí guru Marie Kondo přehodnotila své priority. „Mám doma...

Láska je evoluční finta, zamilovanost porucha emocí, říká psycholog Klimeš

Premium Láska je mocná emoce a bezesporu ta nejhezčí. A má hodně podob, které člověka nutí dělat různé věci. Mozkové okruhy...

Ruská lež je ohromná zbraň. Proč je Putin stále oblíbený, líčí reportér Karas

Premium Býval nejdéle sloužícím zahraničním zpravodajem České televize. V Polsku, v Rusku i na Ukrajině strávil Miroslav Karas...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Kvůli tetování z ženy vymítali ďábla, s ozdobami na těle ale nepřestala

Třicetiletá DeeDee Villegasová z Filipín nedala spát lidem ve svém okolí a rodina na ni dokonce povolala kněze....

Dvaadevadesátiletá babička dává rady, jak být fit a stále v dobré náladě

Joan Woodhouse z Velké Británie je vážně moderní babičkou. Přidává videa na sociální síť TikTok a svým sledujícím radí,...

Pohyb už mě nebolí, raduje se Matúš. Za rok shodil 31 kilogramů

Matúš vážil ve svých třiceti letech 101 kilo. Obezita mu sice vadila, ale nedokázal s tím nic udělat. Až po smrti...

Ve čtyřiceti se žena rozhodla pro změnu, okolí okouzlila svými svaly

Jednačtyřicetiletá Jenny Fisherová z USA nikdy cvičení nepřeháněla a spíš si dopřávala dobré jídlo. Až po narození dětí...

Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR
Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR

Víte, že atopický ekzém je nejčastější kožní onemocnění u dětí? Tímto onemocněním kůže trpí 15 – 20 % dětí a nejčastěji se objevuje u miminek nebo...

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Zemřela herečka Annie Werschingová, královna Borgů i Tess z The Last of Us

V pouhých pětačtyřiceti letech zemřela americká herečka Annie Werschingová. Televizní diváci ji znali jako agentku...

Jágrova expřítelkyně Kopřivová přiznala krizi: Nevím, co bude dál

Ještě nedávno prožívala bývalá modelka Veronika Kopřivová (31) s manželem Miroslavem Dubovickým (31) a jejich roční...