Překvapivý objev: obezitě a cukrovce pomáhá chemie kolem nás

  14:31aktualizováno  14:31
Za vzrůstajícím počtem obézních lidí a pacientů s cukrovkou nemusí být jen nevhodná strava a nedostatek pohybu, ale i chemikálie, s nimiž lidé přicházejí každodenně do kontaktu. Vyplývá to ze studie dvou předních světových vědců v oblasti epidemiologie.
Za obezitou není jen špatné stravování, zjistili vědci (ilustrační snímek)

Za obezitou není jen špatné stravování, zjistili vědci (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Organizace CHEM Trust zveřejnila studii, která shrnuje nejnovější laboratorní výzkumy a studie, které dávají do souvislosti rostoucí počet obezity a cukrovky s působením běžných chemických látek.

Obézní myši

Studie upozorňuje na to, že mláďata myší vystavená nízkým dávkám chemických látek známých jako "endokrinní (hormonální) disruptory" trpí v dospělosti obezitou. Na rozdíl od potomstva neexponovaných samic, které byly živeny stejnou potravou. Také poukazuje na spojení mezi hladinami kontaminantů v lidském těle a vzrůstající pravděpodobností vzniku cukrovky.

Endokrinní disruptory (nebo též hormonálně aktivní látky) je označení pro exogenní látky, které účinkují jako hormony v endokrinním systému a narušují fyziologické funkce endogenních hormonů.

Za endokrinní disruptory jsou považovány např. nonylfenol, některé ftaláty, polybromované difenylethery (PBDE), bisfenol A nebo některé pesticidy jako atrazin, chlordecon nebo chlorpyrifos.

Endokrinní disruptory mají rozmanité účinky, například DDT či endosulfan mohou napodobovat účinek estrogenů.

Pesticid atrazin narušuje v tvorbu gonadoliberinu, který reguluje tvorby lidských pohlavních hormonů.

Zdroj: Wikipedie

"Náš přehled poskytuje nejsilnější možnou pobídku k tomu, aby bylo minimalizováno působení všech relevantních endokrinních disruptorů na lidi. Zvláště důležité je to pro ženy plánující těhotenství, neboť se ukazuje, že největší riziko představují pro plod v děloze matky," uvedl profesor Porta.

Lidská populace je vystavena těmto podezřelým chemickým látkám každodenně, většinou prostřednictvím potravin a spotřebního zboží. Některé z látek identifikovaných jako podezřelé již byly zakázány, jako DDT nebo polychlorované bifenyly (PCB), ale další jsou stále na trhu jako bisfenol A (uniká například do potravin z plastových obalů) nebo bromované zpomalovače hoření (uvolňuje se například z čalouněného nábytku nebo z elektronických zařízení).

Omezte chemii

Mezinárodní sdružení CHEAM Trust a HEAL (Health and Environment Alliance) vyzvalo politiky, aby snížili působení chemikálií na veřejnost.

"Odhaduje se, že počet lidí s diabetem v Evropské unii vzroste z přibližně 33 milionů v roce 2010 na 37 milionů v roce 2025. I pokud by vystavení chemickým látkám hrálo roli jen u malé části případů diabetu, přínosy z lepší regulace chemikálií by byly významné jak ve smyslu lepší kvality života, tak z hlediska úspory výdajů na zdravotní péči," uvedla Genon Jensenová, výkonná ředitelka HEAL.

Miroslav Šuta z Centra pro životní prostředí a zdraví dodal, že v Česku se počet diabetiků za posledních 30 let zhruba ztrojnásobil.

V roce 2010 se u nás léčilo s cukrovkou přes 800 tisíc pacientů a další tisíce lidí o své nemoci zatím neví. Podle dostupných údajů se výdaje na léčbu diabetu v České republice podílejí asi 15 procenty na celkových výdajích na zdravotní péči. Alarmující je také šíření obezity. "V Evropské unii má nadváhu už čtvrtina školáků a mezi českými školáky ve věku mezi 6 a 9 lety trpí nadváhou dokonce 31 procent dětí," řekl Šuta.

Prevence cukrovky

Dánská europoslankyně Christel Schaldemose, spolupředsedkyně pracovní skupiny Evropského parlamentu pro diabetes, by si přála, aby byly rychle využity všechny možnosti pro prevenci cukrovky.

"Nedávné odhady naznačují, že v Evropské unii cukrovka spotřebovává asi 10 % rozpočtů na zdravotnictví. To prostě není udržitelné. Pokud tato nová studie poskytuje dostatek důkazů, je třeba velmi rychle přijmout opatření, která by pomohla snížit rostoucí incidenci cukrovky a obezity," řekla europoslankyně.

Minulý týden byla v Evropském parlamentu přijata rezoluce zabývající se epidemií cukrovky v EU, která připomíná význam prevence v politice životního prostředí, potravin i ochrany spotřebitelů.

"Evropská unie v současné době pracuje na rozhodnutí o tom, které chemické látky označí jako endokrinní disruptory, aby mohly být opatrněji kontrolovány nebo zcela odstraněny z trhu. Ale tato definice nebude k dispozici do konce roku 2013 a ani pak se nebude vztahovat na všechnu relevantní legislativu EU," řekla Lisette van Vlietová, poradkyně HEAL pro politiku v oblasti toxických látek.

"To je příliš pomalý postup. Rádi bychom viděli, aby evropské vlády přijaly rychlá regulační opatření a aby firmy učinily kroky směrem k bezpečnějším alternativám. Například, nahradit bisfenol A v materiálech pro balení potravin," dodala.

Nejčtenější

Vezmi děti a kopni ji do zadku, radila náhradní manželka. Míra poslechl

Jarka poznala Míru, když jí bylo 15 let. Mají spolu dvě děti.

Vztah Jarky s Mírou je před krachem, zatímco Martina s Michalem spolu vrkají jako hrdličky a do Výměny manželek se...

Po třech dětech vážila Ludmila skoro metrák. Teď vypadá jako modelka

Osmatřicetiletá Ludmila shodila 25 kilogramů

U nás v rodině měly všechny ženy velké zadky, směje se Ludmila Černá (38), jejíž hmotnost se po narození třetího dítěte...

Tomáš se mně nemůže přizpůsobit, musím já, říká Anna Satoranská

Anna Satoranská

Společně se svým otcem Pavlem Maurerem pořádá gastronomické výlety do světa, vydává průvodce po restauracích a pořádá...

Spíš než druhá míza to je touha po změně a milostném životě, říká sexuolog

Zlatko Pastor.

Přichází bez varování a rozvrací fungující rodiny. Ze zralých mužů dělá rozpustilé mladíky, kteří si chtějí život...

Twiggy slaví 70 let. Dívka s klučičím zjevem změnila ideál krásy

Britská modelka, herečka a zpěvačka Twiggy

Dívka s extrémně štíhlou postavou a výstižnou přezdívkou Twiggy (proutek) před více než padesáti lety převrátila svět...

Další z rubriky

Žena jí téměř třicet let jen sendviče se sýrem a chipsy

Duben Griffithová

Devětadvacetiletá Duben Griffithová už od dětství nejí nic jiného než sendviče se sýrem a chipsy. „Jakmile se pokusím...

Rakovina prsu ohrožuje stále mladší ženy. Nádory jsou navíc agresivnější

Prsa (ilustrační fotografie)

Nádory prsu se objevují u čím dál mladších žen. Podle onkologa Bohuslava Konopáska jsou důvodem jak porody ve vyšším...

Anesteziolog jako dopravní pilot. Narkóza už není hrozbou, říká lékař

MUDr. Ivan Chytra

Může narkóza poškodit mozek? Kolem stavu, kdy člověk v celkové anestezii upadne do řízené ztráty vědomí, panuje stále...

S fitness můžete začít i v důchodu, říká sedmašedesátiletá babička

Sharon Mehaleková

Sharon Mehaleková má jedenáct vnoučat, je jí sedmašedesát a chodí do posilovny stejně často jako dvacetileté krásky. S...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz