Předkožka chrání penis, ale sama je v ohrožení

aktualizováno 
Předkožka, která chrání penis, je ohrožena různými nemocemi. První problémy se mohou objevit už v raném dětství, když pod vnitřní list předkožky proniknou bakterie.

Obřízka je někdy jedinou možností, jak se zbavit problémů s předkožkou | foto: Profimedia.cz

„Tyto nálezy se vyskytují od kojeneckého věku, ale nejsou nijak masově pozorovaným onemocněním,“ řekl iDNES.cz Miroslava Louda z Urologické kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové, který patří mezi přední české kapacity v oboru. „Po uvolnění předkožky a jejím ošetření antibakteriální mastí se nález promptně zlepší,“ dodal.

Podle Loudy je v takových případech dobré nechat malé chlapce po uvolnění předkožky močit ve vaně s teplou vodou. „Předejde se tak stavu, kdy malý pacient násilně zadržuje močení, aby ho nebolelo a nepálilo,“ vysvětluje urolog.

Přetahovat, nepřetahovat?

U předkožkového vaku, který je někdy označován rovněž jako kukla, by se měla provádět běžná hygiena. Tedy pravidelné, denní přetažení, omytí vodou a osušení.

Kdy však u malých chlapců s přetahováním začít? Odborníci se shodnou na ponechání nepřetažené předkožky do dokončených dvou roků dítěte. Poté je přístup lékařů individuální. Přetrvává spíše konzervativní postup, kdy se vyčkává s přetažením předkožky do pozdějšího věku. Jako horní hranice se uvádí nástup do školy.

Pokud se u chlapce objeví obtíže při močení, které způsobuje právě předkožka, nebo při zanícení předkožkového vaku lékaři uvolní předkožku od žaludu a ústí močové trubice.

Muž nakazí ženu. A naopak

Potíže s předkožkou ovšem mohou mít i dospělí muži. Může je trápit například zúžený předkožkový vak, který nejde přetáhnout přes špičku přirození.

Předkožku dále mohou „napadnout“ různé typy zánětů, ale také virové choroby, které se přenášejí pohlavní cestou.

Příběh čtenáře: Plíseň na penisu mě dohnala až k obřízce

Podle urologa Miroslava Loudy je možná oboustranná cesta nákazy - ze ženy na muže i naopak.

„Přenesení choroby do pohlavních cest ženy je samozřejmě možné. Jde o bakterie způsobující záněty, viry vedoucí ke vzniku kondylomat - různě velkých keříčkovitých nárůstků na kůži a dalším onemocněním,“ poznamenal Louda.

„Stejně tak ovšem žena při pohlavním styku může přenést své patogeny na mužův předkožkový vak,“ dodal doktor.

Když je nutná obřízka

Někdy je jedinou možností, jak zbavit muže zdravotních potíží, chirurgické odstranění předkožky. „Obřízka zvyšuje hygienické poměry v oblasti genitálu a usnadňuje její dodržování,“ řekl urolog Miroslav Louda.

Obřízka může chránit i před velmi závažnými chorobami. „Národy, které ji provádějí, mají minimální výskyt karcinomu penisu,“ vysvětlil Louda.

Přečtěte si: Mužská obřízka ženy láká

Jsou tu ovšem i negativa. Patří mezi ně například zvýšená citlivost žaludu po odstranění ochranného vaku. „Dále je to samotný operační výkon se svými možnými komplikacemi,“ upozornil urolog.

Předkožka jako „záplata“

Málo známým faktem je, že předkožka je relativně často využívána k plastickým operacím v oblasti močové trubice. „Pacient po obřízce o možnost takového operačního postupu přichází,“ dodal doktor Louda.

Urologií se Miroslav Louda zabývá už 17 let a po celou dobu je na hradeckém pracovišti počet prováděných obřízek na stejné úrovni. „Nejčastější indikací k operaci stále zůstává fimoza, tedy zúžení předkožkového vaku,“ řekl urolog.

„Na mém domovském pracovišti na Urologické klinice ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové je obřízka rutinním zákrokem s dobrými výsledky, s minimem peroperačních i pooperačních komplikací a s uspokojivým hodnocením pacienty,“ dodal Miroslav Louda.

Autor:

Nejčtenější

Rebelství vévodkyně Meghan. Co vše dělá proti královským pravidlům

Vévodkyně Meghan (Peacehaven, 3. října 2018)

Přivdala se do královské rodiny, která ji vřele přijala. Mladý pár obdivují miliony lidí a fandí mu i proto, že Meghan...

Příběh Anny: Nechci být vnuččinou chůvou, dcera to nechápe

Ilustrační snímek

Dceru jsem od jejích deseti let vychovávala sama. Nemohly jsem si příliš vyskakovat, i tak jsem se dceři snažila dát,...

Měsíce jsem řešila ekzém, diagnóza však zněla Hodgkinův lymfom

Šárka Šteinochrová založila neziskovou organizaci Maminy s rakovinou.

To, co začalo jako svědivý ekzém, se pro mladou maminku Šárku Šteinochrovou změnilo v noční můru zvanou Hodgkinův...

Leklá ryba, otlapkávač nebo svazek mrkví. Co prozradí podání ruky?

Podání ruky

Vlastně na tom nic není. Vždyť dneska se ruka podává pořád – při pozdravu, seznamování, gratulacích, kondolencích nebo...

Jak správně používat parfém? Stačí tři střiky, ale na správné místo

Ilustrační snímek

„Parfém je neviditelný, ale nezbytný a nenahraditelný módní doplněk. Avizuje, že žena přichází, a připomíná, když už...

Další z rubriky

Jak se vyhnout salmonelóze? Myjte si ruce a nejezte syrová vejce

Ilustrační snímek

Poslední dobou to slýcháme často. V tom či onom městě se objevilo maso kontaminované salmonelou. Měli bychom z toho být...

Bulharský dřep i mrtvý tah. Vyzkoušejte sedm cviků pro dokonalý zadeček

Ilustrační fotografie

Kdo to nestihl před létem, může ještě během několika týdnů vytvarovat své pozadí do požadovaného tvaru pomocí snadných...

Čtyři stravovací chyby, které nám škodí, ale neumíme se jich zbavit

Ilustrační snímek

Informací o tom, jak se správně stravovat, abychom byli zdraví, štíhlí a ve formě, je sice plný internet i regály...

Databáze nemocí

Najdete na iDNES.cz