Pražští muži mají špatné sperma, odhalil výzkum

  8:57aktualizováno  8:57
Sperma Pražanů poškozují jedovaté látky v ovzduší. Škodí jim hlavně přehuštěná doprava v ulicích, která vytváří nebezpečné koncentrace výfukových plynů. K těmto výsledkům dospěli vědci z Akademie věd ve zcela unikátním výzkumu, který nemá v Evropě obdoby.
Podle výzkumu jsou Brňané plodnější než muži v Praze

Podle výzkumu jsou Brňané plodnější než muži v Praze | foto: Profimedia.cz

"Spermie Pražanů jsou méně pohyblivé a málo vitální, navíc k mužské neplodnosti přispívají i poškozené hlavičky spermií, které nesou genetickou informaci," řekl brněnský genetik Jiří Rubeš.

Jeho slova dokládají výsledky z dvouletého výzkumu, kterému se podrobili pražští studenti a městští strážníci.

Jemný prach, který nikdo neměří
Za všechno může docela miniaturní částice prachu, která neměří víc než 2,5 mikrometru. Tento jemný prach je poměrně rovnoměrně rozptýlen ve vzduchu, který Pražané dýchají.

"Tyto částice dokážou vázat až tři tisíce organických látek, mezi nimi i celou řadu karcinogenů, které vznikají jednak nedokonalým spalováním paliv a pohonných látek a projevují se zvýšenou koncentrací ve výfukových plynech. Krví se pak dostávají do buněk organismu a pozměňují i genetickou informaci," řekl Radim Šrám z pražského Ústavu experimentální medicíny Akademie věd.

Problém je v tom, že Pražané si ani nemohou ověřit, jak velkému nebezpečí jsou vystaveni. Takto jemné částice prachu totiž stanice měřící koncentraci škodlivin v ovzduší vůbec nemonitorují.

"Zkušebně se na několika stanicích měří, ale její zavedení jako parametru kvality ovzduší je teprve legislativně připravováno," potvrdil radní pro životní prostředí Petr Štěpánek.

Do ordinací pražských urologů a andrologů zatím přichází více a více mužů, kterým se nedaří přivést partnerku do jiného stavu.

Už dávno podle odborníků neplatí převládající názor, že neplodnost je ženským problémem. I když se právě ženy ve své přirozené mateřské touze podrobují mnohým nepříjemným a komplikovaným vyšetřením častěji, pravdou je, že za neplodnost páru mohou muž a žena půl na půl.

Navíc stále větší pozornost věnují lékaři tvaru hlavičky spermie, její poškození totiž dokáže způsobit i spontánní potrat.

"V posledních desetiletích bylo nutno dvakrát 'změkčit' hodnoty normy pro vyšetření semene, abychom se my muži neocitli v drtivé většině v kolonce: patologický nález. Velký podíl na tom máme sami, protože neustále vytváříme rizikové faktory pro toto onemocnění," míní pražský androlog Karel Kočí.

Zkoumané veličiny Praha Brno
Pohyblivé spermie (%) 50,1 56,8
Rychlost pohybu spermií (µm/s) 30,7 41
Živé spermie 70,3 74,8
Normálně tvarované spermie 20,0 26,5
Nezralé spermie 16,4 12,7
Zdroj: Akademie věd ČR

Neplodnost hrozí policistům
Spermatologická vyšetření, která vědci z Akademie věd provedli u brněnských a pražských studentů, ukazují, že jedním z nejrizikovějších faktorů je právě ovzduší.

"Významně horší jsou parametry pohybu a vitality spermií u studentů z Prahy. Brněnští studenti mají také vyšší počet tvarově normálních spermií a nižší počet nezralých spermií," uvedl Rubeš.

Ještě hůře dopadli pražští městští policisté. "Jako modelovou populaci jsme vybrali právě pochůzkáře, kteří tráví hodně svého pracovního času v ulicích blízko frekventovaných silnic," řekl genetik Šrám.

Sedmdesát mužů v uniformách sledovali vědci dva roky. "Vyšetřovali jsme ty samé muže dvakrát do roka a právě na nich jsme mohli pozorovat, jak se situace v Praze zhoršuje. Lidé, kteří pracují trvale venku, jako například strážníci, by měli mít zajištěnu zvýšenou preventivní péči - kvalitní obědy, vitaminy," je přesvědčen Šrám.

Cigarety jsou na plodnost mor
Ruku v ruce jde s nezdravým ovzduším i špatná životospráva a kouření.

"Pokud kouříte, je jedno, kde žijete. Kouření absolutně překonává rizika, která pramení ze špatného ovzduší," upozorňuje vědec Jiří Rubeš.

Dobrou zprávou je, že rakovinotvorné látky ze vzduchu nepoškozují sperma mužů napořád. Od vzniku spermie do jejího dozrání uběhne 75 dní, pak se začínají vytvářet nanovo.

"Za tři měsíce se všechny spermie, které jsou narušené, dostanou pryč a sperma se zlepší," poznamenává vědec.

Další pomoc nabízí lékař Karel Kočí. "Dostatek vitaminů C, A a E, i například selenu, výrazně riziko postižení spermií snižuje. Dobré je také zabezpečit dostatek vlákniny a omezit živočišné tuky," radí lékař.

Unikátní výzkum Akademie věd ale pokračuje dál studií na řidičích Dopravního podniku. Podle odborníků je totiž v pražském vzduchu stejně škodlivin, jako tomu bylo před lety v průmyslových severních Čechách.

"Je třeba věnovat pozornost zdravotnímu stavu mužských pohlavních orgánů, a to dříve, než tito muži skončí jako součást neplodného páru v centrech asistované reprodukce," varuje brněnský genetik Jiří Rubeš.

Autoři: ,

Jaro a zdraví

Využijte krásného počasí a vydejte se pro zdravé pochoutky do přírody. Oblíbený medvědí česnek najde své místo v pomazánkách či domácím pestu. Jako zdravé sladidlo si můžete připravit pampeliškový med.


Nejčtenější

S vědomím smrti žiju teď každý den, říká Veronika Hurdová

Veronika Hurdová

Spisovatelka a autorka blogu Krkavčí matka Veronika Hurdová před třemi lety ovdověla. Doma tehdy měla dvě malé děti...

Fascinují mě muži, kteří milují svou práci, říká mluvčí vlády Jana Adamcová

Jana Adamcová

Moderátorka, kterou si pamatujeme jako sporťačku z TV Nova, a současně manželka režiséra Jiřího Adamce, se nedávno...

Změna jídelníčku nám zlepšila sexuální život, říká kdysi obézní pár

Corey a Marie dnes

Corey a Marie ze Severní Karolíny překonali závislost na jídle a podařilo se jim dohromady shodit přes sto kilogramů....

Squateři přivítali Romanu na svobodě rumem a společně šli žebrat

Romanu přivítala na svobodě láhev rumu a její squaterská rodina.

Vražedkyně jsou podle Nikoly ve vězení ty nejlepší. „Všichni venku se jich bojí, vidí hned samou krev a myslí, že jsou...

OBRAZEM: Byla krásná, ale milovnice plastik Foxová chtěla ještě víc

Megan Foxová

Herečka Megan Foxová (33) kvůli svému půvabu na střední škole zažívala šikanu. Dívky ji nenáviděly a kluci si z ní...

Další z rubriky

Rudou skvrnou za destigmatizaci menstruace. Francouzka šokovala Instagram

menstruace

Influencerka Shera Kerienski přidala na svůj instagramový profil fotografii v bílém oblečení, na kterém vyniká červená...

Cukr je i ve vlašském salátu a slaných výrobcích, zaznělo v Rozstřelu

Nutriční specialistka Blanka Procházková v diskusním pořadu Rozstřel (17....

U žádné potraviny se nedá říct, že je nezdravá, uvedla v Rozstřelu nutriční specialistka Blanka Procházková. Podle ní...

Když se srdce bouří. Následkem hypertenze může být mrtvice i infarkt

Ilustrační snímek

Rizika vysokého krevního tlaku připomíná každý rok 17. května Mezinárodní den hypertenze. Nemoc, která nebolí, ale má...

Najdete na iDNES.cz